Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozvádzam sa a manžel zo mňa začal robiť psychicky labilnú osobu pred deťmi, aj pred rodinou. Ako sa brániť?

12.12.2018 (38/2018) Dôležité je vydržať a hľadať istý typ kompromisu a dohody, ktorý de facto neuspokojí nikoho.
Rozvádzam sa a manžel zo mňa začal robiť psychicky labilnú osobu pred deťmi, aj pred rodinou. Ako sa brániť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Rozvádzam sa a situácia začína byť čoraz horšia. Manžel si kupuje deti, podpláca kade-tade a snaží sa zo mňa urobiť psychicky chorú a labilnú osobu. Prenasleduje ma, alebo ma necháva sledovať, dcéry hucká proti mne, nahovára im, že s ním im bude lepšie. Celá jeho rodina sa odo mňa odvrátila, lebo im nahovoril klamstvá. Ja som síce vyčerpaná, ale len z neho. Môžem sa dať niekde vyšetriť, aby som dokázala, že so všetkými manipuluje? Deti nechce pustiť k psychológovi, vraj si mám dať hlavu do poriadku ja.

Tereza

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Až ma zamrazilo. Dýchol na mňa závan tej nezmieriteľnej nenávisti, ktorú vídam u partnerov, ktorí snívali o spoločnom šťastí a keď to nevyšlo, zostalo už len jediné. Určiť vinníka, ktorý to šťastie zničil, a potom ho potrestať. Alebo ho zničiť. Jedna vec je istá. O vaše dcéry vás pripraviť nemôže. Ak s nimi máte pekný vzťah, môže klamať, zneisťovať, no váš vzťah s nimi vám nezničí. Môže vám robiť prieky, no psychicky chorú z vás urobiť nemôže. Môže vás urážať a spochybňovať. Proti tomu je jediná ochrana. Podpora od milujúcich ľudí okolo vás. Určite nemáte dôvod nechať sa vyšetrovať.

Máte pravdu, váš manžel bojuje o svoje deti neférovým spôsobom, ktorý im môže uškodiť. Ten boj ich môže zneistiť, spochybniť, vystrašiť a pokaziť im pekný kus detstva. Je mi to ľúto, no vidím to u mnohých sebeckých rodičov. Zažratí do boja vydupú z detí život. Bolo by fajn vyhnúť sa častým praktikám rodičov. Zabezpečiť si psychológa, získať záznam a následne ho prostredníctvom právnika použiť proti druhému rodičovi. V konečnom dôsledku je aj tak pre súd záväzné iba stanovisko súdneho znalca, ktorý môže vyšetriť všetkých zainteresovaných. Mám pocit, že pre tento typ nenávistných súbojov zatiaľ neexistuje účinná ochrana. Dôležité je vydržať a hľadať istý typ kompromisu a dohody, ktorý de facto neuspokojí nikoho. Boh nech ochraňuje vaše deti a nech skoro opäť objavíte obaja rodičia novú lásku a nádej.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo
Európania tu pracujú zadarmo, pije sa kmérska whisky a v tme pozoruje svietiaci planktón

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×