Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel nesúhlasí s tým, aby som dala našu dcéru očkovať. Môžem tak urobiť aj bez jeho súhlasu?

10.12.2018 (38/2018) Do rozhodnutia súdu možno vykonať len také úkony, ktoré smerujú k záchrane života tejto osoby, ak by sa také vyskytli.
Manžel nesúhlasí s tým, aby som dala našu dcéru očkovať. Môžem tak urobiť aj bez jeho súhlasu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Od manžela som sa odsťahovala pred 4 mesiacmi a našu malú dcéru som zobrala so sebou. Rozvedení nie sme. Problém nastal v momente, keď som manželovi oznámila, že idem dať dcéru očkovať. Začal vyvádzať, že on s tým nesúhlasí, bez jeho súhlasu to spraviť nemôžem a vyhrážal sa mi, že ak to spravím, podnikne proti mne právne kroky. Chcem sa preto opýtať, či môžem dať dcéru očkovať bez toho, aby s tým súhlasil.

Danka

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Otázka poskytovania zdravotnej starostlivosti maloletému dieťaťu je v zmysle Zákona o rodine vecou podstatnou, na ktorej sa s manželom musíte obaja zhodnúť, keďže ste obaja zákonnými zástupcami maloletej. Za predpokladu, že sa dohodnúť neviete, čo aj sama uvádzate, je potrebné podať návrh na súd, aby tento za vás rozhodol. Návrh na začatie konania vo veciach maloletého, o ktorých sa rodičia nevedia dohodnúť, sa podáva na súd, v obvode ktorého má vaša dcéra určené bydlisko, či už dohodou medzi vami a vaším manželom, alebo iným zákonným spôsobom.

Návrh na začatie konania môže v zmysle Zákona o zdravotnej starostlivosti podať aj poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ak jeden z rodičov nechce poskytnúť informovaný súhlas a podanie tohto návrhu je v záujme osoby, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť. Do rozhodnutia súdu možno vykonať len také úkony, ktoré smerujú k záchrane života tejto osoby, ak by sa také vyskytli. Ak súd návrhu vyhovie, či už vášmu, alebo návrhu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, súhlas súdu nahradí informovaný súhlas vášho manžela a až vtedy môžete dať dcérku zaočkovať bez jeho súhlasu.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Rozprávkové domy slovenských a českých hviezd v zahraničí: Tomu sa hovorí luxus!
Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×