Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skutočný hrdina od Marvela: Najskôr si myslel, že mu komiksy skazia meno, potom stvoril Spider-Mana

01.12.2018 (47/2018) Keď si myslel, že je na písanie komiksov už príliš starý, vytvoril Spider-Mana – najúspešnejšieho superhrdinu spoločnosti Marvel Comis. Legenda komiksového sveta Stan Lee.
Skutočný hrdina od Marvela: Najskôr si myslel, že mu komiksy skazia meno, potom stvoril Spider-Mana
14 fotografií v galérii
Stan Lee miloval svojich superhrdinov a ich fanúšikov.
Autor fotografie: Northfoto

„Keby som mal nejaké superschopnosti, čím nechcem tvrdiť, že ich nemám, jednoducho, keby som nejaké mal, myslíte, že by som si povedal: ‚Páni, to je skvelé! Vyrazím von a budem zachraňovať svet!‘? Ani náhodou. Najskôr by som si povedal: ‚Ako by sa z toho dali vyťažiť nejaké prachy?‘ A hneď potom: ‚Sakra, dúfam, že z toho nebudem mať problémy,‘“ žartoval svojho času na tému animovaných hrdinov.

Zrejme aj vďaka tomuto presvedčeniu ich dokázal zniesť z dokonalého sveta superschopností medzi obyčajných ľudí.

Zo superhrdinov urobil ľudí, ktorí ani zďaleka nemajú len tie najcnostnejšie vlastnosti. Zrazu aj im poriadne kolísali nálady, vedeli byť sebeckí i namyslení a museli riešiť vzťahové a pracovné problémy ako celkom bežní ľudia.


Stan Lee sa narodil ako Stanley Martin Lieber 28. decembra 1922 na Manhattane v New Yorku do rodiny rumunských židov Celie a Jacka Lieberovcov. Ako dieťa rád unikal z reality do svetov Julesa Verna, Marka Twaina či Sira Arthura Conana Doyla. Dospieval v časoch veľkej hospodáskej krízy, a tak musel i on pomáhať s rodinným rozpočtom.

Navštevoval strednú školu v Bronxe a privyrábal si roznášaním sendvičov po kanceláriách v Rockefellerovom centre, predávaním predplatného denníka New York Herald Tribune či písaním newyorských nekrológov. Popritom sníval, že raz napíše veľký román. Lee sa v roku 1947 oženil s modelkou Joan Clayton Boocock a o tri roky sa im narodila dcéra Joan Celia. Ich druhá dcéra zomrela tri dni po pôrode. Pár dní pred tým, ako Lee v nemocnici v Los Angeles 12. novembra naposledy vydýchol, ešte plánoval, ako budú vyzerať jeho ďalšie vystúpenia vo filmoch.

Iron Man, Thor, Hulk, Captain Amerika. Týchto a mnohých ďalších vytvoril STAN LEE pre spoločnosť Marvel Comics. 14 fotografií v galérii Iron Man, Thor, Hulk, Captain Amerika. Týchto a mnohých ďalších vytvoril STAN LEE pre spoločnosť Marvel Comics. Zdroj: Getty Images


Stan, aby si nepokazil povesť

V roku 1939 hľadal redaktor Joe Simons zo spoločnosti Timely Comics (v 60. rokoch sa z nej stala slávnejšia Marvel Comics) nového asistenta.

Možno za to mohli aj hviezdy či šťastena, no pri mladom Stanleym najviac stál starostlivý strýko Robbie Solomon. S jeho pomocou vkročil do spoločnosti, ktorá mu neskôr zmenila život. Alebo on bol ten, kto zmenil osud celej spoločnosti? Posúďte sami.

„V tých časoch si umelci namáčali perá do atramentu, takže som musel dohliadať na to, či sú kalamáre stále naplnené, chodil som im po obedy, opravoval chyby a gumoval ťahy ceruzky z už hotových stránok,“ opisoval neskôr svoje úsmevné začiatky v spoločnosti.

Za dverami však už netrpezlivo čakal zlomový okamih. Captain America bol prvý superhrdina, ktorý mal tú česť „spoznať“ budúceho komiksového génia.

Stanley dostal v roku 1941 príležitosť predviesť svoje pisateľské schopnosti a vytvoriť zopár krátkych textov do jedného z príbehov o hrdinovi so štítom vo farbách americkej vlajky. Texty písal perom značky Stan Lee a tak sa aj podpísal.

Áno, presne to bol okamih, keď si Stanley vytvoril pseudonym. Komiksy vtedy nikto nebral vážne a Stan sa chcel vyhnúť tomu, aby si v budúcnosti pokazil vlastnú autorskú kariéru tým, že si raz niekto spojí jeho meno s neslávnou komiksovou minulosťou. Keby ten vtedy vedel...

Captain America (vpravo) bol prvý superhrdina, ktorý mal tú česť „spoznať“ budúceho komiksového génia. Vedľa neho je vyobrazený Iron Man. 14 fotografií v galérii Captain America (vpravo) bol prvý superhrdina, ktorý mal tú česť „spoznať“ budúceho komiksového génia. Vedľa neho je vyobrazený Iron Man. Zdroj: Shutterstock

Súboj s Justice League

Stan ukázal, čo vie, a postupne začal meniť pozície. Samozrejme, smerom nahor. Už plnohodnotne písal komiksy, v tom istom roku sa podieľal na tvorbe svojho prvého hrdinu s menom Destroyer a nasledovali ďalší.

Keď jeho nadriadený Joe Simons pre nezhody s vydavateľom Martinom Goodmanom odišiel, Goodman posadil na miesto redaktora 18-ročnú nádej spoločnosti. Stanov úspech však načas prerušili národné povinnosti.

Svet sa otriasal pod paľbou druhej svetovej vojny, a tak v roku 1942 vstúpil do Armády Spojených štátov. Nečakajte však žiadny dojemný príbeh o tom, ako ho odtrhli zo sveta, ktorý miloval. Stal sa členom tímu deviatich mužov, ktorí tvorili pre armádu plagáty, slogany, ale aj výcvikové filmy.

Mimochodom, v povestnom tíme „dramatikov“, ako ich vtedy nazývali, pracoval aj s víťazom Pulitzerovej ceny Williamom Saroyanom.

Bolo to pár rokov po vojne, v polovici 50. rokov, keď na neho prišla kríza. Zase písal na domácej pôde, v tom čase bola spoločnosť známa ako Atlas Comics. Horory, sci-fi, romantika, zo Stanovho pera vychádzalo všetko možné, no uspokojenie z práce v nedohľadne.

Rozmýšľal, že skončí, a takmer to aj urobil. Lenže prišla ponuka. A netreba zabudnúť ani na jeho ženu, ktorá ho trošku posúrila.

S kulturistom Louom Ferrignom spolupracoval na filme Neuveriteľný Hulk. Obrovskému zelenému chlapíkovi prepožičal svoj hlas. 14 fotografií v galérii S kulturistom Louom Ferrignom spolupracoval na filme Neuveriteľný Hulk. Obrovskému zelenému chlapíkovi prepožičal svoj hlas. Zdroj: Getty Images

Karty totiž vážne zamiešal veľký komiksový hráč DC Comics. Spoločnosť, ktorá vytvorila Batmana, Supermana či Wonder Woman, začala, ako to nazvať, modernizovať.

Najskôr vylepšili svojho superhrdinu Flasha, potom vytiahli eso. Predstavili nový supertím Justice League. Tím superhrdinov, ktorí v príbehoch spájali sily v boji proti zlu.

Fantastická štvorka vracia úder

V Marvel Comis to vrelo. Vydavateľ Goodman nevidel inú cestu a požiadal Stana, aby vytvoril ešte lepší tím superhrdinov. Ten si zrejme povedal: „Počkať, počkať, keď už, tak poriadne,“ a nielenže nový tím vytvoril, ale hrdinov prehnal hromadným charakterovým „redizajnom“.

To bol okamih, keď dokonalosť komiksových polobohov zjemnil ľudskou omylnosťou. U Marvela sa začalo predstavovať a kresliť ako na bežiacom páse a čoskoro uzrela svetlo sveta nová skupina bojovníkov v mene dobra Fantastická štvorka v zložení Mr. Fantastic, Invisible Girl (neskôr Invisible Woman), Human Torch a Thing.

Nimi to však nekončilo. Kreatívny tím kopala vytrvalá a neúnavná múza – prišli Hulk, X-Meni, Black Panther, Daredevil, Doctor Strange i Spider-Man, nových hrdinov sypali ako z rukáva. Niektorých neskôr zase spojili a vytvorili ďalšiu hrdinskú úderku: Avengerov.

Aby nedošlo k omylu, Lee nestál za vznikom postáv sám. On videl ich povahu, vlastnosti, jedinečné schopnosti a príbehy. Jeho predstavy mu pomáhali prenášať na papier zasa iné umelecké duše.

Boli to predovšetkým Jack Kirby, Steve Ditko a neskôr aj jeho mladší a jediný brat Larry Lieber, s ktorým vytvorili Ant-Mana, Iron Mana a Thora. Nie nadarmo sa 60. roky označujú za najúrodnejšie v histórii spoločnosti.

Fantastická štvorka vznikla ako spätný úder v konkurenčnom boji so spoločnosťou DC Comics. 14 fotografií v galérii Fantastická štvorka vznikla ako spätný úder v konkurenčnom boji so spoločnosťou DC Comics. Zdroj: Northfoto

Vztýčený prostredník kódexu

Stan hlavou nelietal iba vo svete superschopností, dostatočne si všímal aj ten skutočný okolo seba, a to najmä fanúšikov. Celá firma sa im chcela viac priblížiť. A tak skončili formálnosti, s verejnosťou sa začalo komunikovať rovnakým priateľským a žartovným spôsobom, podobne ako v komiksoch.

A kým v roku 1972 prevzal po Goodmanovi pozíciu vydavateľa (malo to vlastne iba jednu nevýhodu, prestal s pravidelným písaním), stihol otriasť aj Komixovým kódexom.

Ten vznikol ešte v roku 1954 a bol akousi zbierkou pravidiel pre komiksové spoločnosti. Podľa neho sa v komiksoch, napríklad, nemohlo zobrazovať násilie ani zločin či rozoberať politické témy. Treba povedať, že odvážlivci tieto „pravidlá“ nazývali cenzúrou.

A ako ním otriasol? V jednom z príbehov o Spider-Manovi sa objavila citlivá téma drogovej závislosti, keď sa najlepší priateľ Petra Parkera stal závislým od tabletiek.

Stan Lee vryl do sveta komiksov nezameniteľnú a nezmazateľnú stopu a vďaka jeho nadšeniu bol kľúčovou osobou pri premene Marvel Comics z malého vydavateľstva na obrovskú multimediálnu spoločnosť.

Keď mal 91, v rozhovore pre Playboy povedal: „Viete, moje motto je ‚Excelsior‘. Je to staré slovo, ktoré znamená ‚nahor a stále ďalej k väčšej sláve‘. Je to na pečati štátu New York. Pokračujte, a ak je čas ísť, je čas. Nič netrvá naveky.“ Ako pravý superhrdina sa smrti nebál.

Komiksový génius po boku Iron Mana na premiére filmu Avengers. 14 fotografií v galérii Komiksový génius po boku Iron Mana na premiére filmu Avengers. Zdroj: Northfoto


Zábudlivec a nadšený herec

Stan svojich hrdinov nielen rád tvoril, ale s rovnakým nadšením sa vedľa nich aj objavoval. Skalní fanúšikovia dobre vedia, že sa pravdepodobne v každom zo sfilmovaných príbehov na pár sekúnd ukázal. Išlo vždy o naozaj malé úlohy a v mnohých prípadoch aj vtipné.

V Hulkovi bol strážnikom, v Daredevilovi prechádzal cez cestu čítajúc si noviny a skoro ho zrazilo auto, vo filme X-men: Posledný vzdor zasa zalieval trávnik, v Captain America: Prvý Avenger bol generálom, v Thorovi šoférom veľkého pikapu a v najnovšej marvelovke Venom sa na konci objavil so psom. Keď v Spider-Manovi 3 Peter Parker prechádza cez Times Square čítajúc titulky „Spider-Man dostane kľúč od mesta“, pristaví sa pri ňom šedivý muž a prehodí: „Vieš, myslím, že jeden človek môže urobiť zmenu.“ Ako inak, bol to Stan Lee.

A všimli ste, že mnohí hrdinovia v marvelovkách majú v mene rovnaké iniciály? Peter Parker, Reed Richard, Bruce Banner. Lee mal vraj deravú pamäť a takto si mená postáv lepšie udržal v hlave.

Stan Lee ako poštár vo filme Fantastická štvorka. 14 fotografií v galérii Stan Lee ako poštár vo filme Fantastická štvorka. Zdroj: Northfoto

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×