Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nechcem, aby sa deti len hrali s mobilom a boli pri TV. Ako im vybrať správny krúžok, aby to nebolo nasilu?

02.12.2018 (37/2018) Pomôže aj príklad, keď dieťa vidí, že i rodič má nejakú svoju záľubu, prežíva z nej radosť a potešenie.
Nechcem, aby sa deti len hrali s mobilom a boli pri TV. Ako im vybrať správny krúžok, aby to nebolo nasilu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Deťom som tento rok priamo povedala, že si musia vybrať jeden krúžok, ktorý budú navštevovať minimálne do polročných prázdnin. Myslím si, že je to pre ne dobré, keď sa niečomu venujú. No má to zmysel, keď ich nútim a chcem to len ja? Ony by boli len na mobile, pri TV a pred počítačom. Ako im vybrať krúžok, ktorý ich bude baviť a nebude to nasilu?

Ema

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Je veľmi ťažké konkurovať mobilom a počítačom, asi každý dnešný rodič sa s týmto problémom stretáva. Každý má rôznu mieru, čo považuje za O. K. Ja som určite za, aby mali deti možnosť chodiť von, hýbať sa a venovať sa aj iným aktivitám. Aj keď sa stretnete s odporom u detí, je fajn, že to skúšate. Ideálne by bolo rozprávať sa deťmi o tom, čo ich baví, v čom sa cítia sebavedomo, hľadať, skúšať aktivity, ktoré im idú a bavia ich. Nie som zástankyňa toho, aby mali deti stále organizované aktivity, no presne ako hovoríte, jeden krúžok, resp. tak tri poobedia z pracovného týždňa je fajn mať niečo systematické.

Krúžok vyberajte spoločne s dieťaťom na základe jeho záľub, čo ho baví. Možno o pol roka ho bude baviť niečo iné, no je fajn, aby aspoň ten polrok vydržalo. Výdrž môžete podporiť aj tým, že sa budete o aktivitu zaujímať, prípadne sa budete rozvíjať s ním, alebo ho podporíte v priateľstve s deťmi, ktoré sa tej aktivite venujú. Pomôže aj príklad, keď dieťa vidí, že i rodič má nejakú svoju záľubu, prežíva z nej radosť a potešenie. Deti by sa mali zapájať aj do pomoci v domácnosti. Držme si palce v tomto každodennom rodičovskom balansovaní medzi láskou, prijatím a nastavovaním hraníc.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Hŕstková polievka s klobásou
Pri kravách majú kráľovské platy: Navštívili sme družstvo, kde dojičky zarábajú 1 400 eur!
Tesla sa zamerala na domácich miláčikov: Špeciálna technológia ich ochráni v aute

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×