Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel nastúpil na dôchodok a mne sa začalo peklo, za všetko ma buzeruje. Ako prežiť dôchodok v pohode?

28.11.2018 (37/2018) Treba si nájsť nový systém. Skúsiť si spoločne povedať, čo komu a ako vyhovuje.
Manžel nastúpil na dôchodok a mne sa začalo peklo, za všetko ma buzeruje. Ako prežiť dôchodok v pohode?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Už 2 mesiace je môj muž na dôchodku a pre mňa sa začalo peklo. Stále ma buzeruje, hovorí, čo mám robiť, čo by som mala robiť, ako by som to mala robiť. Samozrejme, že všetko robím zle, no on je nahnevaný, že ja som nafučaná a mám zlú náladu. Vraj mu kazím deň a nedá sa so mnou žiť. Pritom keď mu poviem svoj pohľad, tak vymýšľam, hysterčím a dramatizujem. Ako prežiť dôchodok v pohode?

Maja

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Veľa párom, kde manžel bol ten, kto odchádzal do práce a žena viedla domácnosť v podstate podľa seba, nastane v situácii, keď manžel ostane doma, ťažké obdobie. Naraz ste oveľa intenzívnejšie spolu, takže každá nespokojnosť sa prejaví hneď vo vzťahu. Predtým sa manžel „vybláznil“ v práci, tam si bojoval svoje boje, no teraz má jediné pole a tým je spoločná domácnosť. Vy ste zas boli zvyknutá, že máte svoje „pole pôsobnosti“ a to teraz obsadil manžel. Treba si nájsť nový systém. Skúsiť si spoločne povedať, že takýto štýl komunikácie vám nevyhovuje. Vzájomne si povedať, ako sa cítite, čo vás trápi.

Možno manžel stratil svoj doterajší hlavný predmet záujmu, možno sa cíti zbytočný, nevyužitý, treba zistiť od neho. Skúsiť mu pomôcť nájsť nejaké pole pôsobnosti, kde by uplatnil svoju energiu. Vy si takisto vydeľte svoj priestor, kde budete oddychovať, robiť niečo, čo vás napĺňa. V tomto veku veľa žien pocíti potrebu zariadiť si izbu, kút, chatu podľa seba. Alebo robiť novú aktivitu. Niečo, kde to bude len ich miesto, činnosť, kde nebudú blízki zasahovať. Niečo svoje. Ak to tak cítite, choďte do toho. Ono sa to po čase trocha utrasie, nech sa podarí.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Hŕstková polievka s klobásou
Pri kravách majú kráľovské platy: Navštívili sme družstvo, kde dojičky zarábajú 1 400 eur!
Tesla sa zamerala na domácich miláčikov: Špeciálna technológia ich ochráni v aute

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×