Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dcéra so mnou roky nekomunikuje, pre zdravie som ju požiadal o pomoc, odmietla. Je to dôvod na vydedenie?

30.11.2018 (37/2018) Dôvody vydedenia je potrebné posudzovať a zisťovať ich objektivitu individuálne, podľa okolností konkrétneho prípadu.
Dcéra so mnou roky nekomunikuje, pre zdravie som ju požiadal o pomoc, odmietla. Je to dôvod na vydedenie?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

Moja dcéra sa o mňa prestala zaujímať, keď som jej sestre finančne pomohol a daroval jej pomerne veľa peňazí na dostavbu domu. Urazila sa a skoro 15 rokov so mnou nekomunikuje. Ochorel som, potrebujem pomoc a oslovil som ju. Odmietla. Je toto dôvod na to, aby som ju vydedil?

Ďuro

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podľa Občianskeho zákonníka môže poručiteľ vydediť potomka, ak a) neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody na aspoň 1 rok, d) trvalo vedie neusporiadaný život. Vydedenie je právny úkon poručiteľa. Neodmysliteľnou obsahovou náležitosťou je výslovné uvedenie zákonného dôvodu vydedenia. Dôvody vydedenia je potrebné posudzovať a zisťovať ich objektivitu individuálne, podľa okolností konkrétneho prípadu.

Vo vašej otázke je naznačená možnosť, že môže byť naplnený prvý dôvod vydedenia. Upozorňujem, že v takýchto prípadoch je potrebné zvážiť objektívnu možnosť poskytnutia pomoci zo strany vašej dcéry, ako aj potrebnosť poskytnutia pomoci. Z jej strany môže ísť o objektívne prekážky, ktoré jej bránia poskytnúť pomoc. Ak sa rozhodnete pristúpiť k vydedeniu, je potrebné dodržať viacero formálnych podmienok. Zákon pre listinu o vydedení predpisuje rovnaké náležitosti ako pri závete. Ak by listina o vydedení síce uvádzala zákonný dôvod, no súd by došiel k záveru o neexistencii takéhoto dôvodu, bude vydedenie ako právny úkon neúčinné a vzhľadom na jeho neúčinnosť sa naň nemôže prihliadať v dedičskom konaní.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Viete si predstaviť, že máte dvojčatá s autizmom a narodia sa vám ďalšie dvojčatá?
Zvierací sex je poriadna divočina: Veľryba „otestuje“ viacerých naraz, no to, čo robia samici delfína...!
Pohlavie najočakávanejšieho britského dieťaťa odhalené? Princ Harry svoje prianie neutajil!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×