Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S manželkou sa nevieme dohodnúť, kto sa bude po rozvode starať o deti. Podľa čoho bude súd rozhodovať?

26.11.2018 (37/2018) Súd bude pre nariadenie striedavej osobnej starostlivosti skúmať rôzne podmienky.
S manželkou sa nevieme dohodnúť, kto sa bude po rozvode starať o deti. Podľa čoho bude súd rozhodovať?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S manželkou si už dlhší čas nerozumieme a chystáme sa rozviesť. Máme však dvoch synov vo veku 10 a 7 rokov. Manželka aj ja máme záujem starať sa o nich a nevieme sa v tejto veci dohodnúť. Preto chcem čím skôr sám podať návrh na rozvod, kde budem žiadať striedavú starostlivosť.

Marek

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Na to, aby súd vôbec skúmal podmienky pre nariadenie striedavej osobnej starostlivosti, je potrebné, aby aspoň jeden z rodičov mal záujem o tento typ starostlivosti, čo je vo vašom prípade splnené. Prvou podmienkou potom je, že obaja rodičia majú záujem zabezpečovať osobnú starostlivosť o deti, teda obaja rodičia chcú mať deti pri sebe. Súd bude v konaní v prvom rade skúmať, či je striedavá osobná starostlivosť v záujme detí a či budú takýmto spôsobom lepšie zaistené ich potreby. Ďalej bude súd skúmať, či ste obaja spôsobilí dieťa vychovávať, teda či máte na výchovu dieťaťa prispôsobené podmienky v byte (najmä zariadené detské izby), poprípade, či sa viete o deti postarať samostatne.

Okrem všetkých vyššie uvedených skutočností súdy prihliadajú aj na mnohé ďalšie faktory. V prvom rade na schopnosť rodičov dohodnúť sa o výchove a starostlivosti o deti, teda či viete spolu komunikovať ohľadom maloletých, či sa viete dohodnúť o veciach, ktoré sa ich týkajú, ako napríklad veci súvisiace so školskou dochádzkou, zdravotnou starostlivosťou, o tom, kto z vás bude poberať príspevky, kto si uplatní daňový bonus a podobne. Súdy takisto prihliadajú aj na vzdialenosť bydlísk rodičov. Striedavá osobná starostlivosť v zásade nebude vhodná, ak bývate vo vzdialenejších častiach mesta, poprípade v iných mestách.

Rovnako sa berie do úvahy aj vek detí a vzhľadom na to, že vaše deti majú 7 a 10 rokov, je veľká pravdepodobnosť, že súd bude v konaní zisťovať aj ich názor. Ak teda nastane situácia, že sa s manželkou v tejto veci nebudete vedieť dohodnúť, treba rátať s tým, že súd s najväčšou pravdepodobnosťou nariadi znalecké dokazovanie a bude zisťovať všetky vyššie popísané skutočnosti.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×