Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ohnivá Katalánka a posledná operná diva: Po pohrebe Monserrat Caballé zverejnili poburujúce zábery!

24.11.2018 (46/2018) „Chcem zomrieť na pódiu,“ povedala raz. To sa jej nesplnilo, zomrela v nemocnici. Po celom svete ju preslávilo dueto s Freddym Mercurym Barcelona v roku 1987. Montserrat Caballé však bola v opernom svete divou už dávno predtým.
Ohnivá Katalánka a posledná operná diva: Po pohrebe Monserrat Caballé zverejnili poburujúce zábery!
6 fotografií v galérii
Jej dueto Barcelona s Freddiem Mercurym sa stalo nesmrteľným.
Autor fotografie: Getty Images

Nie je úplne samozrejmé, aby operná speváčka vydržala v dobrej hlasovej kondícii až do vysokého veku. Kariéra Montserrat trvala takmer šesťdesiat rokov, a to je úctyhodný výkon. Za ten čas odspievala vyše štyritisíc vystúpení na rôznych scénach, v repertoári mala deväťdesiat operných postáv.

Kritici ju chválili za jej všestrannosť, dramatický prejav a vynikajúcu techniku. Mnohí o nej tvrdili, že je majiteľkou najlepšieho hlasu na svete. Iná slávna diva Maria Callas o nej povedala, že Montserrat má hlas, ako keď vánok hladká pokožku.

Na otázku, koho považuje za svoju nástupkyňu, len poznamenala: „Caballé, jedine Caballé.“ Korpulentná Katalánka zvládala s ľahkosťou najnáročnejšie party vo svojom hlasovom rozsahu a zároveň si vyslúžila titul Kráľovná belkanta.

Meno ako hora

Keď sa 12. apríla 1933 narodila, otec Carlos a matka Anna jej vybrali nezvyčajné meno. Montserrat je názov vápencového pohoria neďaleko Barcelony a v preklade znamená zubatá hora. V pohorí sa nachádza pútnické miesto, kam smerujú kroky veriacich, aby sa dotkli Čiernej Madony.

Matka Caballé sa obávala, či sa jej dieťa dobre vyvíja a či sa narodí zdravé, a preto rodičia dali sľub. Ak prežije, dostane meno Montserrat. Aby sme boli presní, jej celé meno znie Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch.

Spievala odmalička, ako sedemročná v kláštornej škole zvládla Bachove kantáty. Rodina nebola zámožná, počas občianskej vojny prišli takmer o všetko, ale vďaka pomoci bohatších ľudí mohla Montserrat ako osemročná začať študovať na konzervatóriu v Barcelone.

Na istý čas musela štúdium prerušiť a pracovať ako krajčírka. Keď v roku 1954 absolvovala školu, dostala zlatú medailu, akú si zaslúžili iba najlepší študenti.

S veľkou vďačnosťou celý život spomínala na svoju pedagogičku Eugeniu Kemény. Bývalá športovkyňa maďarského pôvodu ju osem mesiacov prísne trénovala v technike dychu a naučila ju rôzne cvičenia, vďaka ktorým sa udržala vo forme tak dlho. Máloktorá speváčka zvládala také brilantné pianissimá ako Montserrat, a to aj vďaka skvelej technike.

Bola nádherná a nesmierne talentovaná. 6 fotografií v galérii Bola nádherná a nesmierne talentovaná. Zdroj: Getty Images

Náhody pomáhali

Jej profesionálna spevácka kariéra sa začala na javisku opery v Madride vedľa legendárneho violončelistu Pabla Casalsa. Spolu naštudovali oratórium El Pesebre. Začala zbierať medzinárodné skúsenosti, najskôr v Taliansku a Bazileji.

Dnes znie neuveriteľne, že ako dvadsaťjedenročná si na konkurze v Ríme vypočula od agenta, že síce má zaujímavý hlas, ale chýba jej charakter, a preto nikdy nebude spievať operu. Poradil jej, aby sa vrátila domov, vydala sa a mala deti.

Po rokoch toho muža stretla. Zahanbený ju požiadal, aby nikdy nespomínala túto historku a neprezradila jeho meno. Chvalabohu, že ho vtedy nepočúvla a skúšala to ďalej v iných divadlách.

Pochopiteľne, ušli sa jej menšie roly, ale keď ochorela predstaviteľka Mimi v Pucciniho Bohéme, mladá Montserrat za ňu zaskočila. A to bol presne ten moment, keď sa zo speváčky malých úloh stala hviezda.

Okamžite si ju všimli kritici, publikum sa do nej zamilovalo a vedenie bazilejskej opery pochopilo, že je pripravená na hlavné postavy. Začali ju obsadzovať a jej sláva naberala na rozmeroch. Postupne si podmanila odborníkov i divákov v Brémach, Miláne, Viedni, Barcelone, Lisabone.

V Metropolitnej opere debutovala v roku 1965 ako Marguerita vo Faustovi. Aj v Carnegie Hall dostala príležitosť prvýkrát spievať ako záskok. Indisponovaná Marilyn Horne nemohla vystúpiť v koncertnej verzii opery Lucrezia Borgia, a tak ju španielska sopranistka nahradila na poslednú chvíľu.

Úspech tohto vystúpenia bol ohromujúci, potlesk trval dvadsať minút. Noviny Herald Tribune ju prirovnali k Marii Calasovej. Razom sa stala miláčikom znalcov opery. Otvorilo jej to všetky dvere do operných domov na celom svete a agenti sa predháňali, kto ju skôr získa.

Kamarátka s Mercurym

V roku 1987 ju vyzval starosta rodnej Barcelony spolu s Medzinárodným olympijským výborom, aby pomohla s ústrednou piesňou k olympiáde, ktorá sa mala konať v roku 1992.

Spevák skupiny Queen Freddie Mecury sa s ňou už dávnejšie pokúšal nadviazať spoluprácu a vôbec sa tým netajil. Bol veľkým milovníkom opery a Montserrat si nesmierne vážil. Vzniklo medzi nimi hlboké priateľstvo. Ona jediná ho neodbila, keď jej prezradil svoj sen spievať operu.

S Lucianom Pavarottim boli pravidelnými partnermi na svetových javiskách. 6 fotografií v galérii S Lucianom Pavarottim boli pravidelnými partnermi na svetových javiskách. Zdroj: Getty Images

A toto bol ten správny čas. Stačil jeden telefonát a bolo to jasné – úvodnú pieseň, ktorá má byť poctou Barcelone, urobia spolu. Freddie sa na nej podieľal aj autorsky. Najväčším problémom bolo nájsť termín na spoločnú nahrávku.

Montserrat najskôr dostala od Freddieho nahrávku, na ktorej naspieval celú skladu sám, aby mala predstavu. Po komplikovanom dohováraní sa nakoniec stretli a nahrali finálnu verziu.

Veľmi sa tešili na moment, keď ju naživo spolu zaspievajú na ceremoniáli olympijských hier. Žiaľ, to sa nestalo, Mercury sa toho nedožil. Veľkolepá skladba však aj tak v Barcelone zaznela.

Nebol to jej jediný úlet mimo žánru. Spolupracovala s multiinštrumentalistom Vangelisom, nahrala duetá s Bruceom Dickinsonom zo skupiny Iron Maiden, s Johnnym Hallydayom, Johnnym Loganom a inými.

Nudné súkromie

Celoživotnú lásku našla na opernom javisku. So španielskym tenoristom Bernabém Martím sa zosobášila v roku 1964 a mali spolu syna Bernabého juniora a dcéru Montserrat Marti, ktorá je tiež úspešná sopranistka, hoci pôvodne študovala balet u ruskej primabaleríny Maje Pliseckej.

Operná diva milovala farmu svojho manžela, ktorú si kúpil, keď pre infarkt ukončil spevácku kariéru. Často ju vídali, ako sa v texaskách a kovbojskom klobúku preháňa po prírode v terénnom aute.

A milovala futbal! Pred televízorom nesedávala rada, ale zápasy svojich obľúbených tímov Barca, Real Madrid a Atlético si nedala ujsť. Milovala vôňu farieb a rada maľovala obrazy.

Známy maliar Joan Miró raz chcel vymeniť jeden svoj obraz za jej a ona to odmietla. Vraj Miróove obrazy sú pekné a mali by visieť v galériách, aby ich videlo veľa ľudí. „Moje obrazy nie sú pekné, a preto som to odmietla,“ povedala.

Bulvár sa o ňu nikdy nezaujímal, lebo jej život nebol v tomto smere zaujímavý. Koluje o nej zopár historiek, ktoré však väčšinou neopustili hudobný svet. Napríklad príhoda o roztrhanej partitúre.

Montserrat milovala svoje dve deti aj vnúčatá, na snímke s dcérou Marti a vnučkou. 6 fotografií v galérii Montserrat milovala svoje dve deti aj vnúčatá, na snímke s dcérou Marti a vnučkou. Zdroj: Getty Images

Na jednom z koncertov sa z orchestra ozývali chyby. Najskôr na to nereagovala, hoci ich, samozrejme, dobre počula. Keď sa to však zopakovalo niekoľkokrát, podišla k dirigentovi, svojmu rodákovi Josému Colladovi. Začal sa ospravedlňovať, že v notách sú chyby, že za to nemôže.

Speváčka vzala partitúru a na javisku počas koncertu ju roztrhala. Diváci, orchester i dirigent boli najprv v šoku, ale keď ho objala a pobozkala na udobrenie, dvetisíc divákov nadšene aplaudovalo. Vždy bola plná optimizmu, vášne k hudbe a lásky k ľuďom.

Spievala pre ľudí

Divadelnú kariéru oficiálne ukončila v roku 2003, ale neodpočívala. Koncertovala a najmä pomáhala mnohým začínajúcim spevákom. Založila vokálnu súťaž, ktorá sa každoročne koná v Andorre a sprevádzajú ju aj majstrovské kurzy.

Nebolo jej nikdy cudzie ani charitatívne zmýšľanie, založila viacero organizácií tohto zamerania, najmä na pomoc deťom. Bola aj veľvyslankyňou dobrej vôle UNESCO.

„Nechcem ľudí iba baviť, chcem pre nich aj niečo urobiť,“ tvrdila a jej slová potvrdzujú aj činy. Odspievala množstvo benefičných koncertov, ktorých výťažok sa použil napríklad pre obete záplav v Drážďanoch, obete zemetrasení v Čile a Mexiku, ale aj na likvidovanie škôd po povodniach v obci Klecánky neďaleko Prahy.

„Odmenou za takéto koncerty je pre mňa láska ľudí,“ zdôraznila na tlačovej konferencii v Prahe v roku 2002.

Sporné dane

Na krásnom obraze je predsa jedna škvrna. V roku 2015 sa zistilo, že tak trochu podvádzala na daniach. Pol milióna eur nie sú žiadne drobné, súd nemal pochopenie, nebral do úvahy, že je slávna osobnosť. Pol roka podmienečne a pokuta 240-tisíc eur bola „odmena“ za jej prečin.

Na súdnom pojednávaní sa vtedy osemdesiatdvaročná diva nemohla zúčastniť osobne, v tom čase ju už trápili rôzne zdravotné problémy. So sudcom komunikovala prostredníctvom videohovoru. Svoju vinu popierala.

Tvrdila, že sporné honoráre, ktoré údajne nezdanila v Španielsku, ani nemala povinnosť zdaniť. Išlo o príjmy z roku 2010, keď mala trvalý pobyt v Andorre. K tejto téme sa nerada vyjadrovala a hoci bola presvedčená o svojej nevine, trest prijala.

Zdravotný stav ju trápil aj v mladších rokoch. 6 fotografií v galérii Zdravotný stav ju trápil aj v mladších rokoch. Zdroj: Getty Images

Zomrieť na javisku

Jej zdravotné záznamy boli plné závažných diagnóz. Absolvovala operáciu nádoru na mozgu, liečila sa na rakovinu prsníka, operovali jej perforovaný žalúdok, prekonala srdcový kolaps. V roku 2012 utrpela mozgovú príhodu počas koncertného turné v ruskom Jekaterinburgu. Na definitívny dôchodok však nepomýšľala, po trojmesačnom liečení bola znova aktívna.

Krátko po osemdesiatke jej Kráľovské divadlo v Madride pripravilo poctu k celoživotnému dielu. Vtedy sa predpokladalo, že sa stiahne do úzadia a nebude už verejne vystupovať.

„Keď ste v takomto súmraku života ako ja, treba už myslieť na to, že možno sa čoskoro vydám na dlhú cestu. Možno je čas na odpočinok,“ potvrdila sama, ale dodala: „Neviem si predstaviť, že by som odstúpila od uzavretých zmlúv. Nekorešponduje to s mojimi plánmi, ani s mojím spôsobom života. To je, akoby som odstúpila od života. Mám v pláne zomrieť na javisku.“

Často ju označovali za poslednú opernú primadonu. Bránila sa slovami: „Nie som žiadna legenda. Každý doba má svoje hviezdy, ale ja som si iba dobre robila svoju prácu. Najlepšie, ako to šlo.“

Veľké finále

V septembri 2018 ju hospitalizovali v nemocnici v Barcelone pre problémy so žlčníkom. Šiesteho októbra rodina oznámila, že veľká operná diva zomrela. Nemocnicu požiadali, aby presnú príčinu smrti nezverejnili, čo vyvolalo menšie dohady. V každom prípade, odišla veľká legenda operného umenia.

Po oznámení jej smrti sa mnohé známe osobnosti vyjadrili k tejto veľkej strate. Španielsky kráľ Filip napísal na sociálnu sieť, že to bola „veľká dáma opery, legenda univerzálnej kultúry, najlepšia z najlepších. Jej osobnosť a spev nás budú sprevádzať navždy.“

Premiér krajiny Pedro Sánchez sa vyjadril, že odišiel veľký veľvyslanec krajiny. Podľa slávneho tenoristu Josého Carerrasa, ktorého, mimochodom, objavila práve ona, opera stratila svoj najlepší soprán.

Dominique Meyer z viedenskej štátnej opery povedal: „Opustila nás jedna z najpôsobivejších speváckych osobností dvadsiateho storočia. Jej prekrásny hlas, dokonalá technika a pútavá charizma sa dotkli mnohých generácií nadšených milovníkov opery.“

Jej pozostatky uložili v Barcelone na cintoríne Saint Andreu vedľa jej rodičov. Na pohrebe zneli aj jej nahrávky, lúčenie tak nabralo veľmi emotívny rozmer. Schubertova Ave Maria, Lascia ch´io pianga od Händla, O mio babbino caro od Pucciniho a La vergine degli angeli od Verdiho ju vyprevadili na večnosť.

Je poburujúce, že na istej internetovej stránke sa objavilo krátke video zachytávajúce otvorenú truhlu speváčky, kde ju vidno bez parochne.

Posledný aplauz už famózna diva nepočula. 6 fotografií v galérii Posledný aplauz už famózna diva nepočula. Zdroj: Getty Images

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×