Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poznáte povesť o kráľovi Matejovi a jeho Eliške? V Bojniciach zažili tajuplný okamih!

23.11.2018 (33/2018) Bol to krásny rodinný výlet v Bojniciach. Dokým moja dcéra nevykríkla hrôzou celá bez seba.
Poznáte povesť o kráľovi Matejovi a jeho Eliške? V Bojniciach zažili tajuplný okamih!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Predpokladám, že mnohí z vás poznajú povesť o kráľovi Matejovi a jeho oddanej žene Eliške, ktorí vládli na zámku v Bojniciach. Kráľ musel odísť do boja, jeho milujúca manželka ostala na zámku a čakala ho. Dni jej ubiehali pomaly, sedávala pri jazierku a dúfala, že sa jej muž vráti. Pod srdcom nosila ich syna. Matej o tom ešte nevedel. Tešila sa, keď sa vráti a poteší ho radostnou novinou. Dvorné dámy a páni však neboli takí láskaví, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Začali rozširovať o Eliške klebety, že sa rada zabáva s rytiermi pri jazierku.

Keď sa kráľ vrátil domov, o nepravdách a klebetách sa dozvedel skôr, ako sa privítal so svojou ženou. Veľmi sa nazlostil a povedal jej, že má dokázať svoju nevinu. Ak skočí z okna Huňadyho veže do priekopy pod zámkom a nič sa jej so synom nestane, tak jej uverí, že nezhrešila.

Milujúca manželka svojho muža poslúchla a skočila. Čarovná sila im však nedovolila dopadnúť na zem, zachytila ich a stratili sa v oblakoch. Zato do priekopy popadali všetci tí, ktorí roznášali klebety. Od tých čias sa v noci z priekopy ozýva jajkanie a vzlykanie. A po zámku sa prechádza hradná pani celá v čiernom. V náručí má bábätko.

Rozhodli sme sa tento zámok navštíviť s rodinou. Šiel som naň s manželkou, našou šesťročnou dcérou a desaťročným synom. V istom okamihu, počas prehliadky komnatami zámku, naša dcéra skríkla. Bolo to ako z hororového filmu. Vraj práve okolo nej prešla pani v čiernom. Nikto z nás nikoho nevidel. Prekvapení sme však ostali iba my. Sprievodkyňa zámkom sa iba pousmiala. Vraj nie je prvá, ktorá ju videla. Podľa povesti čiernu paniu vidia iba tí, ktorí ešte nikdy v živote nezhrešili. Preto ju zväčša zahliadnu práve nevinné deti.

 

Banícke mestečko motivuje mladé rodiny 300-eurovým príspevkom pri narodení dieťaťa
Lahodný hokkaidový šalát
Mal ísť domov, ale nohy ho viedli inam. Vďaka tomu zachránil ľudský život!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×