Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Policajný valec: Dedinský futbal v Janovej Lehote úspešne zachraňuje aj sedem policajtov

20.11.2018 (46/2018) V uniforme zohratá úderka linky 158, v kopačkách opory lídra tabuľky oblastnej ligy z Janovej Lehoty. Heslo pomáhať a chrániť si žiarski strážcovia zákona zobrali k srdcu aj vo futbale.
Policajný valec: Dedinský futbal v Janovej Lehote úspešne zachraňuje aj sedem policajtov
10 fotografií v galérii
Hráči TJ Družstevník (v zelenom) nenašli v prvej polovici súťaže premožiteľa.
Autor fotografie: Ivan Mriška

Dedinský futbal – to je tradícia a zároveň fenomén, bez ktorého si už miestni nedokážu predstaviť víkend. V posledných rokoch však narastá problém s nedostatkom hráčov.

Bežne sa tak stáva, že obetaví funkcionári pred zápasom obiehajú domy futbalistov a doslova ich prosia, aby prišli na ihrisko obhajovať farby svoje obce. Mnohé z nich z tohto dôvodu zmizli z futbalovej mapy a je otázne, či sa na nej ešte niekedy objavia.

Do veľmi vážnej situácie sa dostali aj v klube TJ Družstevník Janova Lehota. V minulej sezóne skončili v tabuľke siedmej ligy oblastných majstrovstiev predposlední a rozpútali sa čierne debaty o tom, či s torzom mužstva vôbec nastúpia do ďalšieho ročníka.

Srdcová záležitosť

Jedna z opôr tímu – stopér Marián Karásek – sa v čase črtajúcej sa krízy rozhodol urobiť nezvyčajný krok. Oslovil svojich kolegov z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Žiari nad Hronom, ktorí majú s futbalom skúsenosť, či by nepomohli. Jedným z nich bol aj Dušan Karásek.

„Som rodák z Janovej Lehoty, sto metrov od ihriska staviam dom. Táto dedina je mojou srdcovkou, takže hoci som predtým hrával vyššiu súťaž v inom klube, bola pre mňa záchrana nášho klubu povinnosťou. Sadli sme si s miestnymi nadšencami a káder sa postupne dopĺňal ďalšími novými hráčmi vrátane policajtov,“ dodáva.

Futbalisti z Janovej Lehoty si pomáhajú na ihrisku tak ako si kryjú chrbty pri policajných zásahoch. 10 fotografií v galérii Futbalisti z Janovej Lehoty si pomáhajú na ihrisku tak ako si kryjú chrbty pri policajných zásahoch. Zdroj: Ivan Mriška

Momentálne je ich v mužstve sedem – okrem dvoch už spomínaných menovcov Peter Abrahám, Michal Kačák, Ivan Štefanovič, Ondrej Žňava a Adam Paučo. Predsezónne ambície boli mimoriadne skromné – zahrať si pre radosť a udržať mužstvo pokope.

O to väčšie prekvapenie prišlo pri pohľade na tabuľku po jesennej časti. „Družstevníci“ vládnu tabuľke s komfortným päťbodovým náskokom, z trinástich zápasov vyhrali dvanásť, v jednom remizovali a ani raz nenašli premožiteľa!

Zabíjačka pre fanúšikov

O tom, že čerstvá policajná krv takto zaberie, nesnívali ani tí najväčší optimisti vrátane samotných futbalistov.

„Určite neplatilo, že by sme boli v každom zápase lepší ako súper. Kľúčovú úlohu zohrala naša bojovnosť, dobrá partia a zrejme aj kondička. Väčšina policajtov sa venuje športu, navyše máme aj pravidelné telesné previerky,“ odhaľuje Dušan Karásek cestu k nečakanému úspechu.

Až šiesti zo sedemčlennej skupiny policajtov v dresoch TJ Družstevník sú, takpovediac, chlapi z ulice, medzi sebou majú aj psovoda. Keď sa niečo zomelie a zazvoní linka 158, sú prví v akcii.

„Tak, ako si navzájom kryjeme chrbát pri zásahoch, pomáhame jeden druhému aj na ihrisku,“ pripomína kapitán mužstva dôležitosť tímového ducha.

Vďaka pochopeniu nadriadených si dokážu vymeniť služby tak, aby mala väčšina z nich na zápas voľno. Na polícii to „žije“ futbalom a každý sa pýta, ako hrali.

Samotné výsledky z trávnatej plochy však nie sú to najpodstatnejšie. Ak chce dnes dedinský klub dlhodobo prežiť, musí mať okolo seba zanietených ľudí. A, samozrejme, aj podporu fanúšikov. Dušana Karáska teší, že na klubovej stránke na sociálnej sieti je ich zaregistrovaných už vyše 350.

Dušan karásek (vľavo) a Ivan Štefanovič v policajnej uniforme. 10 fotografií v galérii Dušan karásek (vľavo) a Ivan Štefanovič v policajnej uniforme. Zdroj: Ivan Mriška

„Vidia, že sa snažíme, a tak chodia v hojnejšom počte aj na futbal. Pred sezónou sme obehali sponzorov, kúpila sa kosačka, a tak máme jedno z najlepších ihrísk v súťaži. Rozbehli sme bufet, varíme pre divákov kapustnicu či guláš. V decembri plánujeme zorganizovať zabíjačku.

Staráme sa aj o približne 15-člennú skupinu našich žiačikov, ktorí hrajú malý futbal. Mládež je pre dlhodobé udržiavanie hráčskej základne veľmi dôležitá,“ zdôrazňuje Dušan Karásek.

Nikto ich neuráža

V najnižšej súťaži, akou je VII. liga, sa hráči mnohých klubov zídu ledva na zápas, nietožeby ešte spoločne trénovali. V Janovej Lehote naháňa v príprave loptu aj dvanásť hráčov. Aj to svedčí o tom, ako seriózne berú svoju športovú misiu. A ako reaguje ich okolie a súperi na visačku policajného tímu?

„Samozrejme, že si nás občas doberajú, že prišiel zákon. Nikdy sme sa však nestretli s urážkami, chvalabohu sa nám vyhýbali zranenia, dokonca sme počas jesennej časti nedostali ani jednu červenú kartu,“ vyťahuje na dedinskú ligu priam neuveriteľné fakty.

Každý, kto sa na takýchto ihriskách pohybuje, dobre vie, že k ostrým slovám niekedy nie je ďaleko a občas sa to dokonca zvrhne aj na niečo horšie.

Medzi najpamätnejšie udalosti patril zápas spred dvanástich rokov, keď sa do seba pustili hráči rómskeho tímu Inter Zvolen a Budče a do hromadnej bitky sa zapojili aj diváci. Zasahovať musela nielen polícia, ale aj sanitka, Inter vylúčili zo súťaže.

Ochrancovia poriadku z Janovej Lehoty nemajú takúto skúsenosť ani ako futbalisti, ani z pozície zasahujúcich policajtov. Ctia si rešpekt k súperovi a hoci by mohli už teraz potichu hovoriť o postupových ambíciách, držia sa skromne pri zemi.

„Keďže máme stále rezervy, chceme ešte viac ‚zamakať‘ v tréningu a čas potom ukáže,“ hovorí Dušan Karásek a pripomína, že je za nimi len polovica súťaže.

Rozhodcovia a penalty

Aby toho nebolo málo, popri policajtoch v nej nájdete aj druhú raritu – tím rozhodcov zo Starej Kremničky. Aj tu klub bojoval s existenčnými problémami, jednu sezónu sa dokonca futbal vôbec nehral. Od roku 1951 až do vlaňajška pritom fungoval bez prestávky! Lenže chlapi jednoducho neboli, a tak si nechceli robiť hanbu.

Pred aktuálnou sezónou zavelili na záchranu štyria rozhodcovia – konkrétne Jaroslav Osvald, Miroslav Paller, Roman Abrahám a Maroš Barboriak. Cez víkend jeden deň hrajú, druhý pískajú.

Pred rokom outsider, dnes líder tabuľky. Futbalový tím strážcov poriadku valcuje súperov. 10 fotografií v galérii Pred rokom outsider, dnes líder tabuľky. Futbalový tím strážcov poriadku valcuje súperov. Zdroj: Ivan Mriška

„V zápase sa do výkonov rozhodcov nestaráme, ale v prípade, že pochybia, vždy ich upozorníme,“ prezradil pre noviny MY Žiar brankár Barboriak.

Že je toľko rozhodcov v tíme, je podľa neho len náhoda. V časoch, keď ostali bez futbalu, začali niektorí chalani rozhodovať zápasy. A keďže je im teraz ľúto odložiť píšťalku, spájajú dve veci naraz.

„Ďakujeme, že dokážu skĺbiť rozhodovanie s futbalom. Pretože bez rozhodcov by sme neboli v tabuľke tam, kde sme,“ povedal tréner aktuálne šiesteho mužstva VII. ligy Žiarskeho okresu Filip Mezei.

Samozrejme, že nás zaujímalo, ako vyzeral vzájomný zápas medzi policajtmi a rozhodcami.

„Síce som vtedy nenastúpil, ale viem, že sme horko-ťažko vyhrali 1 : 0. Súper na naše šťastie nepremenil nariadenú penaltu a my sme rozhodli gólom v samotnom závere,“ spomína kapitán Janovej Lehoty Dušan Karásek.

Keď sme už pri téme penalty, zaujímavá situácia nastala v zápase Starej Kremničky s Prochotom. Rozhodca odpískal proti Prochotu pokutový kop, súper však športovo uznal, že nemal byť a dokonca veľkoryso ponúkal Prochoťanom, že ho schválne kopne vedľa. Nepomohlo, nahnevaní hráči hostí aj tak opustili ihrisko.


Policajti v TJ Družstevník Janova Lehota

Marián Karásek (30) – podpráporčík – stopér 10 fotografií v galérii Marián Karásek (30) – podpráporčík – stopér Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota Dušan Karásek (27) – podpráporčík – záložník a kapitán 10 fotografií v galérii Dušan Karásek (27) – podpráporčík – záložník a kapitán Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota Peter Abrahám (30) – podpráporčík – útočník 10 fotografií v galérii Peter Abrahám (30) – podpráporčík – útočník Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota Michal Kačák (28) – podpráporčík – útočník 10 fotografií v galérii Michal Kačák (28) – podpráporčík – útočník Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota Ivan Štefanovič (32) – podpráporčík – útočník 10 fotografií v galérii Ivan Štefanovič (32) – podpráporčík – útočník Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota Ondrej Žňava (28) – strážmajster – obrana 10 fotografií v galérii Ondrej Žňava (28) – strážmajster – obrana Zdroj: TJ Družstevník Janova Lehota

Adam Paučo (30) – poručík - záložník

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×