Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Osem minerálnych prameňov, kyslíková dráha v lesoch. Oázu zdravia na východe si ročne užije 18-tisíc návštevníkov

13.11.2018 (45/2018) V roku 1549 spísal vedec a lekár Juraj Wernher Správu o podivuhodných vodách Uhorska. Chýr o minerálnych prameňoch a prvých kúpeľoch na území Slovenska rýchlo prekročil hranice a začal sa šíriť naprieč Európou.
Osem minerálnych prameňov, kyslíková dráha v lesoch. Oázu zdravia na východe si ročne užije 18-tisíc návštevníkov
10 fotografií v galérii
Perlou kúpeľov je kúpeľný dom Astória.
Autor fotografie: Peter Ličák

Vo svojom vedeckom spise precízne opísal 22 minerálnych prameňov v Uhorsku, väčšina z nich sa nachádzala na Slovensku. Práve táto práca sa stala základom uplatňovania nového, už vedeckého prístupu pri odhaľovaní liečivých účinkov minerálnych vôd a ich využívaní v kúpeľnej liečbe.

Bohatá klientela z hradov, zo zámkov, z kaštieľov, najhonosnejších meštianskych domov smerovala najmä do najchýrečnejších kúpeľov, na Slovensku to boli Piešťany a Bardejovské Kúpele, v českých krajoch Karlove Vary.

Históriu slovenského kúpeľníctva má v malíčku generálny riaditeľ a jeden z akcionárov Bardejovských Kúpeľov Ing. JUDr. Jaroslav Komora (65), nečudo, polovicu svojho profesijného života sa venuje práve kúpeľníctvu. V Bardejovských Kúpeľoch i v kúpeľoch Lúčky neďaleko Ružomberka.

„Aj v kúpeľoch vzdialených len 6 kilometrov od Bardejova, ako prirodzeného centra Horného Šariša, bolo obdobím prvého veľkého rozkvetu a rozmachu 16. storočie.

Vtedy sa o slovenské minerálne vody a ich liečivé účinky začali zaujímať už aj odborníci. A hoci minerálne vody zaujímali kvôli ich terapeutickému využívaniu čoraz viac lekárov, trvalo to ešte dosť dlho, kým do kúpeľnej liečby prenikli vedecké metódy.

Dovtedy sa liečenie v kúpeľoch riadilo takmer výlučne skúsenosťami ľudových liečiteľov, hoci ich postupy a metódy neprinášali pacientom takmer žiadny osoh, žiadne zlepšenie ich zdravotného stavu.“

Ak má Slovensko v porovnaní s inými krajinami na niečo vyslovene šťastie, tak je to mimoriadne bohatý výskyt minerálnych a termálnych prameňov. Dnes je u nás zaregistrovaných viac než 1 600 prameňov minerálnych vôd všetkých druhov, akurát nám chýbajú pramene s rádioaktívnou vodou.

„Prvé kúpeľné domy boli zariadené a vybavené veľmi skromne a jednoducho, k výraznejšiemu skvalitneniu kúpeľnej liečby došlo vtedy, keď začala do kúpeľov chodiť bohatá klientela. Šľachta, mešťania, zámožní hostia z cudziny, ktorým nestačilo skromné vybavenie. V tom čase už boli kúpele v okolitých krajinách na oveľa vyššej materiálnej úrovni.

Paradoxne k rozvoju kúpeľníctva na Slovensku prispeli vo veľkej miere aj vojenské vpády Turkov, ktorí na  okupovaných územiach postavili nejedny kvalitné termálne kúpele,“ vracia sa do histórie kúpeľníctva na Slovensku Jaroslav Komora.

 Jaroslava Komoru mrzí, že zdravotné poisťovne nezohľadňujú kúpeľom všeobecný rast cien. 10 fotografií v galérii Jaroslava Komoru mrzí, že zdravotné poisťovne nezohľadňujú kúpeľom všeobecný rast cien. Zdroj: Peter Ličák

Klienti s modrou krvou

Keď s predsedom predstavenstva Bardejovských Kúpeľov zvrtneme po malom historickom exkurze reč na aktuálne problémy i vízie slovenského kúpeľníctva, na chvíľu sa ešte vráti do minulosti:

„Našim pracovníkom, a je ich dnes okolo 350, často pripomíname, aby pri každom klientovi mali na pamäti, že naše kúpele boli za čias monarchie tretie najvýznamnejšie v Uhorsku.

V časoch ich najväčšej slávy sa tu v 19. storočí liečili z neduhov tela najprominentnejší hostia. Či už to bola druhá manželka cisára Napoleona I. – Mária Lujza, ruský cár Alexander I. alebo rakúsko-uhorská cisárovná Alžbeta, zvaná aj Sissi.

Punc vysokej kvality všetkých kúpeľných služieb je hlavným krédom každého zamestnanca kúpeľov. Bez ohľadu na to, či je to lekár, obsluha v balneoterapii, chyžná, kuchár, čašník. Musia hrať dokopy ako jeden orchester. Aký by to bol pre našich klientov pôžitok z kúpeľného pobytu, keby dopoludnia dostal kvalitnú starostlivosť v balneoterapii, no obed by bol nanič?“

Jaroslav Komora súhlasí so slovami viceprezidenta Asociácie slovenských kúpeľov Jána Šimka, ktorý v lete v rozhovore pre Život povedal, že keby slovenské kúpele dostávali od zdravotných poisťovní platby na úrovni ich nákladov vynaložených na pacientov, nepochybne by patrili v Európe medzi absolútnu špičku.

„Mrzí nás, že zdravotné poisťovne nezohľadňujú v kúpeľnej liečbe všeobecný cenový rast, infláciu, takže na každom pacientovi strácame každý deň jeho pobytu v kúpeľoch päť eur.

Nezainteresovaným sa to možno nezdá veľa, lenže pri 115 tisíckach ošetrovacích dní za rok je to pre Bardejovské Kúpele očividná strata vyššia ako 600-tisíc eur! Keby sme každý rok mohli o takúto sumu navýšiť naše investície do kúpeľov, klienti by boli s našimi službami ešte spokojnejší.“

Môžu si vybrať

Generálny riaditeľ tejto oázy zdravia rozloženej s vyše tridsiatimi kúpeľnými objektmi na tridsiatich hektároch vraví, že patriť dnes medzi päticu top kúpeľov na Slovensku kladie vysoké nároky na každého zamestnanca. Lebo dnes si klienti i zdravotné poisťovne, ktoré prideľujú kúpeľné poukazy, môžu vybrať z ponuky dvadsiatich piatich kúpeľných organizácií.

Keď sa pred dvoma desaťročiami ujal zodpovednosti za vedenie tohto kolosu, boli kúpele orientované na úzku škálu indikácii v oblasti internej medicíny, na onkológiu, gastroenterológiu a choroby látkovej premeny.

Odvtedy došlo k zásadnej zmene indikačného zamerania, pribudli klienti s chorobami obehového ústrojenstva aj klienti, ktorých trápia choroby a ťažkosti pohybového ústrojenstva.

V kúpeľnom hoteli Alexander je veľmi vyhľadávanýapartmán cisárovnej Sissi. 10 fotografií v galérii V kúpeľnom hoteli Alexander je veľmi vyhľadávanýapartmán cisárovnej Sissi. Zdroj: Peter Ličák

Do kúpeľov sa prichádza zotaviť, zrelaxovať, nabrať nové sily čoraz viac samoplatcov, ľudí, ktorí vymenili dovolenky pri mori za pobyt v tejto oáze zdravia na Hornom Šariši.

Za zdravím prichádza do Bardejovských Kúpeľov ročne okolo 18-tisíc klientov, počas letnej turistickej sezóny ich navštívi až 200-tisíc jednodňových návštevníkov.

Láka ich tu letné kúpalisko, vody ôsmich minerálnych prameňov, víkendové koncerty pri kolonáde, kyslíková dráha v lesoch nad kúpeľmi, niektorí sem prídu na popoludňajšiu kávu či kúpiť si neodmysliteľnú kúpeľnú pochúťku – kúpeľné oblátky.

Každý deň kolotoč

Inžinierka Tamara Šatanková (41) vidí ako jeden z akcionárov očami ekonomicko-obchodnej riaditeľky. Vyznala sa nám, že na tomto poste sa cíti ako ryba vo vode. Mama dvoch detí študovala neľahký odbor financie-bankovníctvo-investovanie.

„Prehadzovanie čísiel v tabuľkách a účtovných výkazoch ma však nenadchýna, čísla sú pre chod kúpeľov, samozrejme, dôležité, neuberám im nič na dôležitosti, no napriek tomu radšej pracujem priamo s ľuďmi.

Táto práca ma fascinuje i napĺňa skvelým pocitom užitočnosti. Každé ráno si cestou z Bardejova, kde bývame, do kúpeľov predstavujem, čo mi prinesie deň. A vždy je to čosi iné, žiadna kancelárska nuda, žiadne rutinné rozhodnutia.

Kúpele patria v okrese k piatim najväčším zamestnávateľom, chcem o každej pracovnej pozícii vedieť čo najviac,“ vraví manažérka s víziami, ktoré dokáže premieňať na príjemné osobné zážitky.

Nároky klientov na kúpeľné pobyty sa aj v Bardejovských Kúpeľoch zvyšujú z roka na rok. Tí, ktorí sa sem pravidelne vracajú, očakávajú niečo nové, čo tu pri ich poslednom pobyte ešte nebolo, niečo netradičné, čo v iných kúpeľoch nemajú. Kde hľadá Tamara Šatanková inšpiráciu?

„Napríklad aj u konkurencie. Chodím s manželom, ktorý je manažérom technických prevádzok v kúpeľoch Lúčky, na skusy do iných kúpeľov, no tak na ,tajňaša‘, aby sme to videli očami klientov. Skúsenosti som zberala vo všetkých kúpeľoch na Slovensku, do tejto zbierky mi už chýbajú len dve miesta: Štós a Smrdáky, verím, že aj tam sa budem niečím skvelým inšpirovať.“

V kúpeľoch je osem liečivých minerálnych prameňov. 10 fotografií v galérii V kúpeľoch je osem liečivých minerálnych prameňov. Zdroj: Peter Ličák

Na práci v kúpeľoch sa ekonomickej a obchodnej riaditeľke páči najmä to, že v nej nie je ani štipka stereotypu, ešte neskončí jedna akcia a už pre svojich klientov či turistov pripravujú ďalšiu.

„Je to skrátka jeden kolotoč, perpetuum mobile, ktoré sa krúti bez prestávky, na mojom poste nemám žiadnu ,mimosezónu‘, stále treba šliapať na plné obrátky.

V zrenovovanom hoteli Alexander, ktorý sme kúpili od komerčnej banky, sme napríklad zriadili apartmán cisárovnej Sissi, príjemne nás prekvapil veľký záujem milovníkov histórie, ktorí v ňom chcú stráviť aspoň jednu noc, osláviť výročie svadby či životné jubileum. A mnoho mladých párov si ho objednáva ako luxusný svadobný apartmán,“ povedala Tamara Šatanková.

Akrálna koaktivačná terapia

Martin Hybel (45) je rodákom zo Stropkova, ako fyzioterapeut pôsobil štyri roky na klinike v nemeckom Coburgu aj v Mariánskych Lázňach. Po skusoch v týchto mestách sa vrátil na východ Slovenska.

Verí, že jeho ambulancia v kúpeľnom dome Alžbeta na hornom konci Bardejovských Kúpeľov je pracoviskom, z ktorého sa už do sveta sťahovať nebude.

„Špecializujem sa na akrálnu koaktivačnú terapiu (ACT), pri ktorej sa využíva sústava cvičení vychádzajúca z pohybového vývoja malých detí. Táto metóda umožňuje narovnávať chrbticu, zväčšiť rozsah pohybov kĺbov, pomáha zbaviť sa bolesti chrbtice i kĺbov a udržať sa v dobrej fyzickej kondícii.

Mnohí kúpeľní hostia majú záujem aj o odbornú inštruktáž pre akrálne cvičenie v pohodlí domova. Na liečebné účinky tejto terapie upozorňujem aj mamičky malých detí, tieto cvičenia sú vhodné už pre deti od 6. týždňov života,“ konštatuje Martin Hybel.

Chorí pribúdajú

Kúpeľného fyzioterapeuta však znepokojuje, že k jeho pacientom pribúdajú čoraz mladší ľudia:

„Už som cvičil aj s chlapcom, ktorý mal 140 kilogramov, pribúdajú deti s dýchacími ťažkosťami, obezitou, cukrovkou. A to už ani nevravím o deťoch a mladých ľuďoch, ktorí majú také problémy s chrbticou, aké kedysi mávali šesťdesiatnici. Keď sa ich opýtam, pri akom športe ich seklo v krížoch, vyvalia na mňa oči, že pri žiadnom, ale pri hre na počítači.

Ľudia akoby zabudli, že svaly majú na to, aby ich používali, hýbali s nimi, tejto časti ľudského tela permanentná nečinnosť nesvedčí. Keď poriadne nefunguje čo len jeden sval, čochvíľa prídu problémy s ostatnými,“ varuje pred pohodlnosťou Martin Hybel.

Kúpeľnej kuchyni velí šéfkuchár Marek Švaro. 10 fotografií v galérii Kúpeľnej kuchyni velí šéfkuchár Marek Švaro. Zdroj: Peter Ličák

Spokojnosť ide cez žalúdok

Ku kúpeľnej pohode a spokojnosti klientov kúpeľov prispieva aj ich šéfkuchár Marek Švaro (36). Prišiel sem z Piešťan, tam sa vyučil v hoteli Eden, 15 rokov „kuchárčil“ v rakúskych Alpách pri Innsbrucku.

„Kuchárom som chcel byť už ako siedmak, môj otec skvelo varil, bolo to jeho hobby. Takže tie gény som zrejme zdedil po ňom,“ hovorí šéf kúpeľnej kuchyne v hoteli Alexander.

Marek šéfuje piatim kuchárov a štyrom pomocným silám, bez ktorých by kúpeľná kuchyňa nemohla fungovať na sto percent. Keď porovnáva rakúsku a slovenskú gastronómiu, s hrdosťou konštatuje, že slovenskí profesionálni kuchári sú kreatívnejší ako ich rakúski kolegovia.

„Je to preto, lebo základom našej kuchyne sú národné jedlá, každý kút Slovenska má svoje typické jedlá, rakúsku kuchyňu tvoria jedlá odkukané v Bavorsku a Taliansku.“

Všetci v jeho kolektíve si uvedomujú, že cez žalúdok neprechádza len láska, ale aj spokojnosť či nespokojnosť klientov so všetkými kúpeľnými službami. Tak to už chodí, keď sú hostia nespokojní s tým, čo dostávajú na tanieri, pokazený dojem z reštaurácie okamžite padá na celé kúpele.

„Je to pravda. Dobrého riaditeľa kúpeľov nájdete ľahšie ako dobrého šéfkuchára,“ pritakáva generálny riaditeľ kúpeľov Jaroslav Komora.

Tradičná pochúťka

K životu kúpeľov, aj tých na Hornom Šariši, neodmysliteľne patria kúpeľné oblátky. Nieto tradičnejšieho suveníru, darčeka z kúpeľov, ako je táto sladká, chrumkajúca pochúťka.

„Vhupli sme do ich výroby pred trinástimi rokmi s malou dušičkou, no s veľkou nádejou, že nepohoríme. S manželom sme sa spoliehali na skúsenosti nášho spoločníka Vila Maníka, ktorý sa roky venoval výrobe oblátok v Česku. Dnes vyrobíme za mesiac 25-tisíc krabičiek spekaných i natieraných oblátok.

Medzi kúpeľnými hosťami je stále najväčší záujem o oblátky s klasickou plnkou, vanilkovou, orieškovou, čokoládovou, kokosovou. Mladší hostia si radi vyskúšajú aj chute módnych trendov, oblátky s chuťou melóna či figy.

Teší nás, že o naše oblátky majú záujem aj v iných kúpeľoch, zásobujeme touto tradičnou špecialitou aj kúpele Lúčky, Bojnice, Číž, Ružbachy, ba aj termálne kúpalisko v Dunajskej Strede,“ pochválila sa nám Alena Liptáková (37), manažérka firmy vyrábajúcej kúpeľne oblátky pre slovenské oázy zdravia a relaxu.

Alena Liptáková je manažérkou úspešnej firmy, ktorá vyrába kúpeľné oblátky. 10 fotografií v galérii Alena Liptáková je manažérkou úspešnej firmy, ktorá vyrába kúpeľné oblátky. Zdroj: Peter Ličák


Anketa

Miriam Hudáková (43)

Žijem v neďalekých Jánovciach, no v Bardejovských Kúpeľoch som našla prácu, ktorá ma nesmierne baví. Ako vedúca prevádzky a zásobovania síce zažívam aj veľa stresu, no keď sa prejdem po kúpeľných parkoch, stres zmizne. Skrátka, nemenila by som.

Elena Romanová (55)

Žije sa tu skvelo. Inak by som v kúpeľoch 26 rokov nepracovala. Navyše, Bardejovské Kúpele sú aj mojím rodiskom, prežila som tu nádherné detstvo.

Katarína Milkovičová (39)

Aj ja som rodáčka z kúpeľov, mala som veľké šťastie, že som si tu našla uplatnenie ako referentka pre marketing. Tiež som tu prežila úžasné detstvo, ktoré mi závideli všetky kamarátky a spolužiačky z Bardejova.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×