Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyvinuli špeciálne mobily pre seniorov a horšie počujúcich: využívajú dobre počuteľné frekvencie

12.11.2018 (45/2018) Sluch patrí k najdôležitejším ľudským zmyslom. Postupom času však slabne, pre seniorov so zhoršeným sluchom preto vyvinuli špeciálne mobilné telefóny.
Vyvinuli špeciálne mobily pre seniorov a horšie počujúcich: využívajú dobre počuteľné frekvencie
3 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Archív

Sluch sa nezhorší zrazu, keď je človek v seniorskom veku, ale slabne postupne. Množstvo senzorineurálnych a gangliových buniek, teda buniek vďaka ktorým počujeme, je vrodené. Počet týchto buniek s pribúdajúcim vekom postupne klesá, pretože sa už nevedia deliť, a teda obnoviť.

Rýchlosť zhoršenia sluchu závisí nielen od našej genetickej výbavy, ale veľkou mierou k nej prispieva i hluková záťaž. Napríklad práca v hlučnom prostredí či časté počúvanie hlasnej hudby.

Problémy so sluchom sa začínajú znížením sluchovej ostrosti. Skutočné problémy s nepočutím prichádzajú väčšinou okolo šesťdesiateho roku života. Najčastejšie sa prejavujú tak, že človek počuje konverzáciu, ale už presne nerozumie každému slovu. Problém najviac cítiť v hlučnom prostredí alebo v miestnosti, kde hovorí viac ľudí naraz.

Ľudia s prvými príznakmi nedoslýchavosti môžu mať taktiež problém rozumieť príliš vysokým hlasom. To súvisí s tým, že vekom sa mení frekvenčný rozsah sluchu. Vnímanie vysokých tónov a zvukov sa oslabuje. Ľudia sa potom často nevedomky pri konverzácii spoliehajú na odčítavanie z pier.

Pri telefonovaní sa dá použiť aj naslúchadlo. 3 fotografie v galérii Pri telefonovaní sa dá použiť aj naslúchadlo. Zdroj: Archív

Pri telefonovaní však nastávajú veľké komunikačné problémy. Na trhu sú ale špeciálne telefóny prispôsobené sluchovým obmedzeniam, ideálne najmä pre seniorov.

Pri vyzváňaní i hovore nevyužívajú bežné frekvencie, ktoré seniori nepočujú a sú bežné u väčšiny mobilných telefónov, ale naopak, frekvencie pre nich dobre počuteľné, teda 500 až 250 Hz. Telefóny tiež efektívne potláčajú rušivý okolitý hluk a sú priamo kompatibilné s naslúchadlami.

Pri použití naslúchadiel však vhodný typ slúchadla odporučí lekár a zabezpečí aj individuálnu výrobu koncovky, ktorá je pre každého človeka iná podľa tvaru zvukovodu.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×