Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predseda Odborového zväzu polície: Situácia je zlá, pomaly to vyzerá, akoby politici boli majiteľmi polície

12.11.2018 (45/2018) Tvrdenie, že slovenská polícia prežíva vážnu krízu, odmieta. Predseda Odborového zväzu polície v SR Marián Magdoško (56) však pripúšťa, že ide o zhoršený stav.
Predseda Odborového zväzu polície: Situácia je zlá, pomaly to vyzerá, akoby politici boli majiteľmi polície
7 fotografií v galérii
Predseda Odborového zväzu polície v SR Marián Magdoško.
Autor fotografie: David Duducz

Vaši kolegovia urobili veľký pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Verejnosť však bola najprv skeptická, málokto veril, že sa páchatelia nájdu.

Možno budem pôsobiť ako niektorí politici, keď poviem – nie som úplne presvedčený o tom, že v médiách odzneli presné informácie na margo verejnej mienky o polícií. Podľa mňa, naopak, veľká časť verejnosti verila, že taký závažný skutok polícia objasní. Nezapochyboval som ani na chvíľu, veril som svojim kolegom.

Hovorilo sa o politických tlakoch, zásahoch do práce policajtov.

Začínal som na obvodnom oddelení, teda na ulici, poznám policajnú prácu, ako sa povie, od piky a viem, že v našich radoch máme veľmi veľa odborníkov, slušných a poctivých ľudí. Neviem si ani len predstaviť, že by dnes manažér na ministerstve vnútra vedel manipulovať vyšetrovanie takéhoto závažného skutku.

V minulosti, za éry mečiarizmu, sa to dialo.

Tieto časy už, našťastie, skončili. Sám Mečiar povedal, že zažil dve veľké politické porážky. Jedna sa odohrala v parlamente, keď mu vyslovili nedôveru a druhá s odborovým zväzom polície, keď prehral s nami súboj v parlamente pre zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru. Aj my máme z toho obdobia nepríjemné skúsenosti, nechcem sa už však k tomu vracať.

Dnes má slovenská polícia iný vážny problém, personálny. Chýba vám viac než dvetisíc ľudí. Okrem toho, že klesá záujem o túto prácu, záujemcovia sú z roka na rok fyzicky menej zdatní.

Fyzická pripravenosť záujemcov je z roka na rok horšia. To je jedna časť problému. Oveľa závažnejšie je to, že klesá mentálna úroveň uchádzačov. Evidujeme veľa takých, ktorí, ako sa povie, pohoria na psychotestoch.

Diskutujeme na túto tému s funkcionármi, ktorí pracujú na úseku vzdelávania. Požiadal som ich, napriek tomu, že personálny stav je zlý, neuchýľme sa ku kroku, ktorý sa urobil v rokoch 2005 a 2006.

Veľmi výrazne sa totiž znížili kvalifikačné požiadavky, vrátilo sa nám to v zlom. Môžeme robiť ústupky, no určite nie v prípade fyzickej a mentálnej pripravenosti. Ak chceme mať vzdelaných a odborne zdatných policajtov, tade cesta nevedie.

Ústupky by som pripustil jedine v prípade vonkajšieho vzhľadu. Napríklad – dnes je výrazné viditeľné tetovanie vážnou prekážkou pri prijatí do policajného zboru. Svet sa mení, potetovaní sú už aj športovci, v Česku dokonca kandidát na prezidenta. Môžeme si teda povedať – nebuďme predsa staromódni a ustúpme.

Polícia nedávno zatkla podozrivých z Kuciakovej vraždy. 7 fotografií v galérii Polícia nedávno zatkla podozrivých z Kuciakovej vraždy. Zdroj: TASR

Ako sa dá personálny problém riešiť? Zrejme to nie je len otázka platov.

Vážne personálne problémy sú v samotnej Bratislave, Trnave a ich okolí. Ľudia nemajú záujem pracovať ako policajti, pretože je tu spektrum iných príležitosti. Nemusia byť ani lepšie platené, no ide o pohodlnejšiu prácu.

Začínajúci policajt v Bratislave dnes zarába brutto 1 150 eur, platy sa nám dva roky po sebe zvyšujú. Problém je však v policajných školách, kde je príjem 800 eur brutto. Mladým slobodným mužom, ktorí žijú v domácnosti spolu s rodičmi, to pravdepodobne stačí. Iná situácia nastáva, keď je to mladý muž s rodinou. Preňho je tento plat nízky, no nevieme to kompenzovať, obaja sú rovnocenní študenti.

Mali by sme sa preto zamerať na stredné školy a už tam hľadať záujemcov o policajné povolanie. Intenzívne o tom diskutujeme s ministerkou, generálnym riaditeľom sekcie personálnych záležitostí a tiež s policajným prezidentom. Hľadáme riešenie, ako „zlukratívniť“ povolanie policajta tak, aby mladí ľudia začali mať záujem o prácu v policajnom zbore.

Z krátkodobého hľadiska navrhujeme ponúknuť záujemcom náborový príspevok. Spomínam si, keď som nastupoval na políciu, aj v tých časoch, v mojom prípade to bol rok 1982, posilňovali policajné rady týmto spôsobom. Priemysel a celkovo hospodárstvo bolo vo vtedajšom Československu na vzostupe. Bolo dostatok pracovných príležitostí.

Len čo na polícii zaznamenali pokles záujmu o túto prácu, ponúkli náborový príspevok. Za veľmi dôležité pokladáme ponúknuť začínajúcim policajtom nájomné byty. Nie je to však záležitosť jedného roka či dvoch. Je to dlhodobá stratégia.

Prečo?

Z analýz, ktoré sme si robili, a aj podľa skúsenosti zo zahraničia plynie jednoznačne najväčší výdaj v domácnosti na bývanie, u nás je to viac než 24 percent. Ak by sme vyšli v ústrety mladej policajnej rodine tak, že dostane byt za zvýhodnených podmienok, sme stopercentne presvedčení, že to bude výrazný stabilizačný prvok.

Bytová otázka je dnes celospoločenský problém. Bývať chcú predsa nielen policajti, ale aj zdravotníci a učitelia. V hlavnom meste však ceny bytov vyleteli do astronomických výšok, sú neadekvátne v porovnaní so životnou úrovňou. Mladí sa formou hypoték zadlžujú na celý život, je to nesmierne bremeno, ktoré neraz ruinuje celé rodiny.

Na Slovensku máme z celkového počtu iba šesť percent nájomných bytov, kým v krajinách Európskej únie je to v rozpätí od 19 až do 62 percent. V susednom Rakúsku evidujú až 42 percent nájomných bytov. Náš štát by tiež mal ponúkať tento druh bývania za primeraných podmienok.

Nepochádzam zo zámožnej rodiny, preto som sám vyrastal v takomto byte, napriek tomu som mal šťastné detstvo.

Aktuálne rokujeme a náš názor je, že treba urýchlene hľadať riešenia, pretože personálna situácia sa bude iba zhoršovať. Ak má ministerka so svojím pracovným tímom lepšie návrhy, radi sa s nimi oboznámime a podporíme ich, no nemôžeme sedieť so založenými rukami.

Policajné byty však môžu vzbudiť na verejnosti nevôľu, podobne ako napríklad výsluhové dôchodky.

Náš výsluhový dôchodok, tak to určite nie je tak, že sa nám naň zberá celá spoločnosť. Policajti ako zamestnanci aj zamestnávateľ odvádzajú oproti civilným povolaniam vyššie odvody do sociálnej poisťovne. Na ilustráciu – zamestnaný policajt má o tri percentá vyššie odvody ako pracovník v iných odvetviach a zamestnávateľ zase odvádza sumu vyššiu o šesť percent v porovnaní s inými firmami.

Ministri a policajní prezidenti sa menia ako na bežiacom páse. Na snímke Denisa Saková a Milan Lučanský. 7 fotografií v galérii Ministri a policajní prezidenti sa menia ako na bežiacom páse. Na snímke Denisa Saková a Milan Lučanský. Zdroj: TASR

Niektorí výsluhoví dôchodcovia však pracujú na rezortnom ministerstve a majú tak dva príjmy od štátu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že práca na ministerstvách je veľmi lukratívna. Platy v štátnej a verejnej službe sú však nízke, ide o takzvané tabuľkové platy. Nečudo, že mladí ľudia nevyvíjajú snahu zamestnať sa tam.

Preto tvrdenie, že berú mladým ľuďom prácu podľa mňa nemá celkom opodstatnenie. Možno v niektorých regiónoch. Skôr by som povedal, že kto chce psa biť, palicu si nájde.

Ľudia s výsluhovými dôchodkami majú odpracovaných 25 rokov v radoch polície, sú schopní od prvého dňa plnohodnotne vykonávať požadovanú prácu, netreba ich zaúčať. Sú to praxou overení ľudia, vieme, aký majú charakter, poznáme ich odbornosť, pracovitosť.

Políciu často pejoratívne nazývajú politickou firmou. Po voľbách sa neraz menia po politickej línii dokonca aj riaditelia na obvodných oddeleniach.

Políciu tvoria policajti a podľa zákona musíme byť apolitickí, čiže celkovo 23 999 z nás nemá s politikou nič spoločné, politicky nominovaný je iba prezident policajného zboru a ani on by nemal byť, lebo je policajt v stálej štátnej službe. No súhlasím, že spôsob, ako to celé funguje, nie je správny.

Svojím spôsobom je policajný zbor spolitizovaný. Tento stav trvá od vzniku Slovenskej republiky. Som tu dlho a zažil som situácie, keď sa ministri a policajní prezidenti menili každé dva roky. Bolo to šialenstvo. Takéto obdobia škodili celému policajnému zboru.

Je logické, že strana, ktorá zostavuje vládu, chce mať svojho ministra vnútra. Bohužiaľ, minister chce mať svojho policajného prezidenta, on chce mať svojich viceprezidentov a krajských riaditeľov. Krajský policajný riaditeľ chce mať svojich okresných riaditeľov a tí zase chcú mať na riaditeľských postoch na obvodných oddeleniach tiež tých svojich.

Už nám chýba len to, že obvodní riaditelia by chceli mať svojich policajtov. Tento mechanizmus nepokladáme za dobrý. Policajt má byť profesionál, ktorý službu vykonáva na základe zákonov bez ohľadu na to, či vládnu liberáli, konzervatívci, sociálni demokrati a neviem kto ešte. Jeho to nemá čo trápiť ani vyrušovať pri práci.

Nočnou morou pre policajný zbor sú parlamentné voľby. Vo vzduchu visia otázky – kto vyhrá a ako sa to odrazí na našej práci? Zostanem, nezostanem? Príde nový šéf, vyhodí ma? Noví nádejní funkcionári stepujú na straníckych sekretariátoch a donášajú informácie. Celé je to zlé.

A po voľbách nám potom odchádzajú do civilu celé stovky schopných a skúsených policajtov. Sú aj iné modely, ako by mala pracovať polícia. Treba si sadnúť za jeden stôl a diskutovať o tom. V Európskej únii vládnu modely, ktorými sa môžeme inšpirovať.

Zmení tento stav novela zákona o Policajnom zbore?

Vláda má jej znenie na stole. Prvýkrát v novodobej histórii sa v rámci tejto zmeny objavuje aj ustanovenie o obsadzovaní riadiacich funkcií. Podarilo sa nám dostať do zákona klauzulu, že tieto funkcie sa budú obsadzovať na základe zásad kariérneho postupu.

Naším záujmom je, aby políciu viedli ľudia s odbornosťou, morálkou, praxou a so skúsenosťami. Sľubujeme si, že sa dohodnú pevné a nemenné pravidlá. Už šesť rokov budujeme hodnotiaci systém, ktorý má byť podkladom pre kariérny postup, máme ešte k nemu zásadné pripomienky, preto sme listom oslovili policajného prezidenta aj ministerku vnútra so žiadosťou o zapracovanie našich pripomienok.

Dôležité je samotné schválenie novely v parlamente. Keď sa totiž začne rozprávať o odpolitizovaní polície, politici majú síce plno rečí, no v skutočnosti im vyhovuje súčasný stav, pretože každý chce mať svojich ľudí na riaditeľských postoch. Pomaly to vyzerá, akoby politici boli majiteľmi polície.

Od polície odchádzajú húfne hlavne štyridsiatnici, ktorí by mali odovzdávať skúsenosti mladším.

Podobný problém majú aj v Nemecku, boli sme nedávno na pracovnej návšteve u nemeckých kolegov v Berlíne. Nemecká vláda preto starším kolegom zvýšila plat o desať percent, aby ich motivovala ostať v službe.

Chceme s ministerkou diskutovať aj na túto tému. Sme totiž tesne pred dvadsaťpercentným zvyšovaním platov v štátnej sfére, je možné, že zaznamenáme odliv policajtov do civilu. Z platov sa im totiž vyrátavajú výsluhové dôchodky. Dúfame, že sa nenaplní tento čierny scenár, no musíme byť pripravení.

Na vojenskom cvičení v Lešti mala rezortná ministerka oblečený odev, aký nosia policajti. Nie je to podľa vás znižovanie vážnosti policajného stavu?

Pani ministerka mala oblečenú pracovnú rovnošatu. Bolo to viac-menej symbolické a brané ako prejav spolupatričnosti. Nič za tým nevidím, hoci by sa možno našli ortodoxní kolegovia, ktorí by namietali. Iné by bolo, keby si tam dala nejakú hodnosť. Na výložke však mala iba napísané – ministerka vnútra.

Hoci sa ešte stále nevyrovnáme krajinám EÚ, čoraz viac Sloveniek chce obliekať policajnú uniformu. 7 fotografií v galérii Hoci sa ešte stále nevyrovnáme krajinám EÚ, čoraz viac Sloveniek chce obliekať policajnú uniformu. Zdroj: TASR

Možno aj pre personálne problémy pribúdajú na polícii ženy. Radoví policajti však z toho nie sú nadšení.

Zo strany Európskej únie sme kritizovaní za to, že máme nízky podiel žien na polícii. Vo Švédsku je úplne bežné, že na ulici stretnete čisto ženské policajné hliadky. No je pravda, že naši radoví policajti nie sú z toho nadšení, keď majú kolegyňu ženu, pretože v oblasti služobných zákrokov pracujeme v podmienkach ako pred rokom 1989.

Máme nové autá, počítače a zbrane. Chvalabohu. Stále však vedieme služobné zákroky, ktoré spočívajú hlavne vo využívaní veľkej fyzickej sily, ide o hmaty, chvaty, kopy, údery. V iných štátoch už však využívajú modernú techniku ako napríklad tasery (elektrické paralyzátory) či telové kamery.

Slúžia okrem iného aj na samotnú ochranu policajta. V prípade využitia takejto techniky odpadá obvinenie, že policajt použil pri zákroku nadmernú silu. A nikto nemôže neoprávnene obviniť policajta z brania úplatku, ak má na sebe telovú kameru.

Ide o veľmi kvalitné technické zariadenie malých rozmerov, spúšťa sa hlasom či aktiváciou tasera. Záznamy sa ukladajú na tri od seba nezávislé miesta. Úplne inak sa správajú zadržaní, ak sú si vedomí, že ich sníma kamera.

Bohužiaľ, v našej spoločnosti sú zámožní ľudia či celebrity rôzneho druhu, ktorí si myslia, že môžu všetko, dokonca aj kúpiť si svedkov, zaplatiť drahých advokátov. Práve telové kamery by mali eliminovať počet takýchto prípadov.

No vrátim sa ešte k téme žena na polícii, pričom použijem opäť ako príklad Švédsko, kde zaviedli takmer dokonalý sociálny systém a vládne tam vysoká životná úroveň. Predstavte si oddelenie vyšetrovania ekonomickej kriminality u nás v polícii, kde pracuje šestnásť vyšetrovateľov, z toho je trinásť žien.

Je prirodzené, že ženy majú deti, odchádzajú na materské dovolenky, oddelenie je však potom úplne zdecimované. Do policajného zboru totiž nemôžeme prijať na ich miesto záujemcu z úradu práce na dobu určitú, v polícií sa to nedá ako v inom civilnom povolaní.

Vo Švédsku, ak, samozrejme, policajtka chce, môže sa do práce vrátiť už po troch mesiacoch, pričom sú jej plne k dispozícií policajné jasle a neskôr materská škola. O dieťa sa kvalifikovane postarajú dokonca aj v noci či celých 24 hodín, ak má matka nočné, prípadne celodenné služby.

Našu legislatívu treba prispôsobiť tomu, že v zbore máme aj ženy. A hlavne – mala by sa nájsť vôľa pomôcť im.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×