Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína chce v noci viac svetla. Riešenie? Buduje si vlastný mesiac!

10.11.2018 (43/2018) Bude jasnejší a dokáže osvetliť oveľa rozsiahlejšie územie. Čína plánuje v jednom zo svojich miest vybudovať umelý Mesiac.
Čína chce v noci viac svetla. Riešenie? Buduje si vlastný mesiac!
1 fotografia v galérii
Ak pôjde všetko podľa plánov, čínske mesto Čcheng-tu bude mať v roku 2020 umelý Mesiac.
Autor fotografie: Getty Images

Zaujímavé plány predstavili v čínskom juhozápadnom meste Čcheng-tu. Do roku 2020 plánujú v meste osadiť umelý Mesiac, ktorým by chceli osvetliť oblohu až do vzdialenosti 50 kilometrov.

Obrovská „lampa“ síce nebude taká majestátna a hodná vedeckého skúmania ako skutočný Mesiac obiehajúci okolo Zeme vo vzdialenosti 384 403 km, no podľa všetkého bude mať pre obyvateľov čínskeho mestečka cenné vlastnosti.

Náhrdelník zo zrkadiel

Konštruktéri majú jasné plány. Veľký osvetľovací satelit chcú zostrojiť tak, aby bol až osemkrát jasnejší ako pravý Mesiac. Satelit odrážajúci svetlo bude vlastne niečo ako jeho poznateľne menší brat, ktorý mu pomôže, aby sa nočná obloha v meste Čcheng-tu rozžiarila oveľa viac.

Miestne úrady už o projekte zverejnili niekoľko podrobností. V počiatkoch ich inšpirovali návrhy francúzskeho umelca, ktorý im predostrel lákavú predstavu o obrovskom žiarivom náhrdelníku zo zrkadiel visiacich nad zemou.

Nadšenci projektu veria, že všetko pôjde podľa navrhnutých plánov a po dokončení bude netradičný Mesiac možno ovládať tak, aby osvetlil priestor od 10 do 80 km. Chcú, aby sa s intenzitou žiare jednoducho dalo manipulovať tak, aby presvetlila presne vyžadovaný priestor. Takto fungujúci umelý Mesiac by mal slúžiť ako dokonalá náhrada za bežné pouličné osvetlenie.

Ruské plány

Akokoľvek sa môže bežným smrteľníkom zdať táto myšlienka pritiahnutá za vlasy, lídri projektu vyhlasujú, že takto fungujúca technológia je vyvinutá už roky, len sa čakalo, kým dozreje do dokonalosti. Samozrejme, proti projektu už brojí slušná kôpka odporcov. Kritizujú, že satelit bude nielen negatívne ovplyvňovať život voľne žijúcich zvierat, ale aj komplikovať vesmírne pozorovanie.

Číňania pritom nie sú v tejto sfére priekopníci. Nie je to prvýkrát, keď sa ľudia pokúšajú „zavesiť“ na nebo umelý, svetlo odrážajúci predmet.

Mnohých zrejme neprekvapí, že s podobnými plánmi už v minulosti prišli Rusi. V roku 2017 na palube rakety Sojuz 2.1 vyviezli na obežnú dráhu satelit Majak. Veľkolepé plány napokon skončili fiaskom. Už o mesiac Rusi zistili, že slnečný reflektor sa na obežnej dráhe vôbec nerozvinul tak, ako sa mal.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×