Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozvedená dcéra večer neprichádza domov a necháva deti samé. Krik nepomáha, čo sa s ňou deje?

Rozvedená dcéra večer neprichádza domov a necháva deti samé. Krik nepomáha, čo sa s ňou deje?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Ťažko sa mi to píše, no moja 35-ročná dcéra stráca záujem o rodinu. Má dve malé deti a v poslednom čase sa viackrát stalo, že vôbec neprišla domov. Vnučky mi uplakané volali, že je už večer a mama nie je doma. Dcéra je rozvedená. Ja som prišla a dcéra sa objavila až na druhý deň. Samozrejme, že som jej vynadala, ale jej je to jedno. Ešte mi vykričala, že sa nemám starať. Doteraz taká nebola.

Hana

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Verím, že sa vám to ťažko písalo. Mne sa to ťažko čítalo. Tak je to v našej kultúre, keď zlyháva otec, neberieme to ako tragédiu. Stále očakávame, že matka bude držať, alebo zafungujú starí rodičia. Keď začne zlyhávať matka, otriasajú sa základy sveta. Materstvo je pre nás akoby biologická, spirituálna a kultúrna skala. Tá povoliť nesmie. A predsa, občas praskajú aj základy. Vtedy treba v prvom rade chrániť deti. Im sa narúšajú základné istoty a namiesto lásky sa im v srdciach usádza strach. Vaša dcéra je dôležitá, a tak bezodkladne treba riešiť aj ju. Vynadaním to nepôjde. Tým by sa ešte viac narušila vzájomná dôvera a porozumenie a potom by ste už nezistili, čo sa pokazilo. Treba o tom uvažovať tak, že sa to ešte dá napraviť.

Nevieme, čo sa stalo. Môže byť vyhorená, unavená, depresívna, sklamaná, zaľúbená, závislá. Potrebuje pomoc. Samozrejme, občas sa stane, že zlyháva materský pud a vyhrávajú osobné potreby a motívy, oxytocín slabne a nastáva zrútenie sa do seba. Pokúste sa pomôcť dcére blízkosťou, aby cítila, že jej chcete pomôcť. Ak nie vy, nech to skúsi váš manžel alebo niekto z rodiny. Vynechal som bývalého zaťa. Nechcel som špekulovať nad ním a jeho úlohou, no berte pri pomoci deťom do úvahy aj jeho. Ako babička ste pre ne veľmi dôležitá.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!
Mexické tortily
Drogy a alkohol sú minulosťou. Z Kate Moss je triezva elegantná dáma, môže za to tento muž!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×