Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S kamarátmi sme chodili na rodinné dovolenky, no deti sa začali neznášať. Dá sa to vyriešiť?

20.11.2018 (36/2018) Jediné, čo môžete ako rodičia urobiť, je spoločne sa o tom rozprávať a pomáhať tým, ktorých to vťahuje, aby si našli odstup.
S kamarátmi sme chodili na rodinné dovolenky, no deti sa začali neznášať. Dá sa to vyriešiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Celé roky sme sa stretávali s kamarátmi na „opekačkách“ a „stanovačkách“. Postupne nám všetkým pribudli deti a tento rok nastal problém. Deti majú od 3 do 15 rokov a neznášajú sa medzi sebou. Nechcú s nami nikam chodiť, zazerajú na seba, tvoria skupinky. My rodičia sme si povedali, že je to ich problém a stretávame sa naďalej. Nemám však chuť riešiť zákulisné ťahy a triky tínedžerov. Bojím sa, aby sme sa nepohádali medzi sebou.

Emil

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Bolo by pekné, keby preletela puberta detí, dospievanie, ich prvé lásky či nelásky a vaše staré priateľstvá by vytrvali. Chápem vaše obavy. Reflektujú, že vaše priateľstvá sú živé a dôležité. Vaše deti si nájdu svoje cesty a svoje priateľstvá. Nemusia mať s tými vašimi nič spoločné, no môžu prinášať informáciu o vašom pozadí. No to len tak poletujem vzduchom. To nič, ak budú vaše staré priateľstvá narušené bojom vašich detí. Budú to šrámy z boja, o ktorých sa časom budú rozprávať historky.

Aj tak jediné, čo môžete ako rodičia urobiť, je spoločne sa o tom rozprávať a pomáhať tým, ktorých to vťahuje, aby si našli odstup. Aby neupadali do boľačiek svojich detí a do hyperprotektivity. V určitom momente, ktorý nie je rovnaký vo všetkých rodinách, je vhodné uvažovať o tom, či ťahať svoje deti na spoločnú dovolenku. Emil, držím palce, vaše deti si poradia a ich boje majú tiež veľký zmysel.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Kávové zrná
Snehová torta s jahodami
Po štúdiu žurnalistiky vycestoval do Ameriky ako krasokorčuliarsky nováčik, dnes je leteckým záchranárom a stíha fotiť

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×