Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exmanžel na následky pracovného úrazu zomrel. Kedy má človek právo na priznanie pozostalostnej úrazovej renty?

18.11.2018 (36/2018) Nárok sa uplatňuje podaním žiadosti na pobočku Sociálnej poisťovne podľa trvalého bydliska osoby, ktorá si nárok uplatňuje.
Exmanžel na následky pracovného úrazu zomrel. Kedy má človek právo na priznanie pozostalostnej úrazovej renty?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Bývalý muž mal v práci pracovný úraz, následkom ktorého po niekoľkých týždňoch zomrel. Kamarátka mi spomínala, že mám od Sociálnej poisťovne nárok na priznanie pozostalostnej renty. Kamarátka mi totižto nedávno hovorila, že keď niekto zomrie, tak takouto formou sa naďalej vypláca výživné, avšak nič bližšie mi k tomu uviesť nevedela. Vedeli by ste niečo konkrétnejšie? Veľmi by mi to pomohlo.

Lenka

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Pozostalostná úrazová renta je pravidelnou dávkou úrazového poistenia, ktorá je upravená v Zákone o sociálnom poistení. Jej účelom je zabezpečiť osoby, ktorým poškodený (teda ten, kto zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a v čase smrti nedovŕšil dôchodkový vek alebo mu nebol prizna­ný predčasný starobný dôchodok) vyplácal výživné, avšak za predpokladu, že ho mal ku dňu smrti určené súdom. Nárok sa uplatňuje podaním žiadosti na pobočku Sociálnej poisťovne podľa trvalého bydliska osoby, ktorá si nárok uplatňuje. K tejto žiadosti je takisto potrebné priložiť právoplatné rozhodnutie súdu o vyživovacej povinnosti poškodeného.

Ak Sociálna poisťovňa nárok uzná, táto dávka sa bude vyplácať mesačne vopred počas obdobia, počas ktorého mala trvať vyživovacia povinnosť. Nárok na výplatu pozostalostnej úrazovej renty zanikne dňom, v ktorom by poškodený dovŕšil dôchodkový vek. Zároveň je potrebné uviesť, že pozostalostná úrazová renta sa neposkytuje osobám, ktorým v dôsled­ku smrti poškodeného vznikol nárok na jednorazové odškodnenie, a teda manželovi, manželke a nezaopatrenému dieťaťu osoby, ktorá zomrela.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Karel Gott oslávil 80 rokov: Slovenské hviezdy spomínajú na jedinečné zážitky s maestrom!
Jiří Menzel sa po náročnom liečení ukázal na verejnosti: Úprimné slová manželky o jeho stave
Súboj Japonska a Číny: Toto sú vlaky, ktoré svojou rýchlosťou začínajú konkurovať lietadlám

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×