Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

15-ročná dcéra chodila celé leto oblečená od hlavy po päty, vraj sa hanbí. Je to v poriadku?

16.11.2018 (36/2018) Mnohé dievčatá a chlapci v tomto veku majú problém s telom a nahotou.
15-ročná dcéra chodila celé leto oblečená od hlavy po päty, vraj sa hanbí. Je to v poriadku?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám 15-ročnú dcéru, ktorá chodila celé leto oblečená od hlavy po päty. Vraj sa hanbí a nebude sa pred cudzími ľuďmi vyzliekať. Ta­kže­ počas horúčav sedela doma, pretože plavky si nedá... Nikdy sme doma nemali problém s nahotou (v rámci normy), nikdy sme neutrúsili nevhodnú poznám­ku, takže by nemala mať od nás pocit menejcennosti. Napriek tomu má nízke sebavedomie a vidím, že ju to trápi. Pritom je to pekná baba. Čo s ňou?

Jana

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Janka, v pätnástich rokoch až tak nezáleží na vašich poznámkach či postojoch. V pätnástich rokoch človek upadá do sebalásky, sebapozorovania a sebaspoznávania. Mnohé však vidí hyperkriticky a neľútostne. Zraniteľnejšie sú poznámky vrstovníkov ako rodičov. Samozrejme, môže to byť zložitejšie. Myslím, že mnohé dievčatá a chlapci v tomto veku majú problém s telom a nahotou. Ako mama sa môžete pokúsiť preniknúť k bodu, ktorý spôsobil zranenie a neistotu, alebo k miestu, kde vzniká narušovanie sebadôvery.

To však závisí aj od toho, aký typ vzťahu medzi sebou máte. Či ste napríklad mama, ktorá vytvorila vzťah s dcérou založený na počúvaní, blízkosti, dôvere, s troškou kamarátstva a spojenectva. Potom by to nemuselo byť až také ťažké. Väčšina rodičov je skôr autoritou a hodnotiteľom, čím sa vytvára mierny odstup. Samozrejme, záleží aj na uzavretosti či otvorenosti dieťaťa a na jeho schopnosti sebareflexie. Veľmi dôležité je to, ako to máte vy sama so sebou. Ako sa prijímate, aký máte vzťah k svojmu telu, ako sa máte rada. V pätnástich to tak možno nevyzerá, no často platí, že naše deti sú naším zrkadlom. A ak narazíte na hranicu, ktorá nepôjde prekročiť, pokojne sa obráťte na detského psychológa.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Kávové zrná
Snehová torta s jahodami
Po štúdiu žurnalistiky vycestoval do Ameriky ako krasokorčuliarsky nováčik, dnes je leteckým záchranárom a stíha fotiť

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×