Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rodičia darovali sestre dom, mala sa so mnou vyrovnať, ale zomrela. Aké mám možnosti, aby ma jej muž neobral o majetok?

14.11.2018 (36/2018) Darovanie nehnuteľnosti možno považovať za dar, ktorý nepatrí medzi bežné dary.
Rodičia darovali sestre dom, mala sa so mnou vyrovnať, ale zomrela. Aké mám možnosti, aby ma jej muž neobral o majetok?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moji rodičia darovali sestre nehnuteľnosť prostredníctvom darovacej zmluvy, vďaka ktorej je 100-percentnou vlastníčkou rodičovského domu. V zmluve bol v jednom z bodov zakotvený „morálny záväzok“ sestry vyrovnať sa so mnou. Sestra náhle zomrela a nehnuteľnosť sa dostala do vlastníctva jej manžela a detí. Jej manžel sa napriek vyhláseniam po jej smrti, že všetko bude tak, ako sme sa dohodli, so mnou doteraz nevyrovnal. Mám pocit, že čaká, kým zomriem aj ja, aby prišiel k majetku. Aké mám možnosti, aby som neprišiel o majetok?

Emil

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Ak sa s vami vaša sestra, prípadne jej manžel nevyrovnali, môžete žiadať v dedičskom konaní po vašich rodičoch započítanie daru do dedičského podielu, ktorý by patril vašej sestre. Do dedičského podielu sa však nezapočítavajú bežné dary, ale iba také, ktoré nemožno považovať za obvyklé. Darovanie nehnuteľnosti možno považovať za dar, ktorý nepatrí medzi bežné dary. Samozrejme, ak vaši rodičia ešte žijú, môžete ich osloviť so žiadosťou o vyrovnanie. Právny nárok na to však z vašej strany nemáte, nakoľko rodičia mohli voľne disponovať svojím majetkom a v tomto prípade sa rozhodli dom darovať len vašej sestre.

Jedinou možnosťou ako kompenzovať neobvyklé darovanie vašej sestre je potom práve návrh na započítanie hodnoty tohto daru na dedičský podiel, ktorý by mala vaša sestra v dedičskom konaní po rodičoch, nakoľko išlo o spoločný dar od rodičov. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že započítanie do dedičského podielu sa vzťahuje na dar, ktorý dedič dostal od poručiteľa. Keďže ide o spoločný dar od rodičov, každý z nich je samostatným poručiteľom. Preto pre určenie výšky zápočtu je potrebné vychádzať z podielu na dare konkrétneho poručiteľa s prihliadnutím na vyrovnanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov po zániku manželstva. Dodávam, že započítanie neznamená, že vám vznikne nárok na podiel na darovanej nehnuteľnosti, nakoľko platí, že obdarovaný dedič nie je povinný nič z toho, čo dostal ako dar, do dedičstva vracať.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Karel Gott oslávil 80 rokov: Slovenské hviezdy spomínajú na jedinečné zážitky s maestrom!
Jiří Menzel sa po náročnom liečení ukázal na verejnosti: Úprimné slová manželky o jeho stave
Súboj Japonska a Číny: Toto sú vlaky, ktoré svojou rýchlosťou začínajú konkurovať lietadlám

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×