Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čím som staršia, tým menej sa dokážem pretvarovať a kvôli úprimnosti mi pribúda nepriateľov. Čo s tým?

10.11.2018 (35/2018) Ak chceme fungovať v ľudskej spoločnosti, je dôležité vedieť dať spätnú väzbu tak, aby zostali vzťahy s tými ľuďmi, na ktorých nám záleží, dobré.
Čím som staršia, tým menej sa dokážem pretvarovať a kvôli úprimnosti mi pribúda nepriateľov. Čo s tým?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Už sa nedokážem ovládať. Čím som staršia, tým menej mi záleží na tom, čo si iní myslia. Už sa nemienim pretvarovať a tváriť sa, že mi na niekom záleží, ak nezáleží. Počúvať hlúpe názory. Hneď poviem, čo si myslím. A mám čoraz viac nepriateľov. Ako sa mám naučiť ovládať a nevybuchnúť?

Ada

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Ako starneme, meníme sa, pozorujem to aj ja na sebe, že rada trávim čas s ľuďmi, s ktorými naozaj chcem byť a nechce sa mi pretvarovať. Otázka je, či vo vašom prípade nárast hnevu na ľudí súvisí ešte s niečím iným. Niekedy sa v človeku nahromadí pocit nespokojnosti so životom a ten sa potom prejavuje aj na vzťahoch s ľuďmi. Čiže by som skúmala, či to, že sa mi veľa ľudí zdá nepríjemných alebo s hlúpymi názormi, nesúvisí nejako s mojou nespokojnosťou.

Samozrejme, ak chceme fungovať v ľudskej spoločnosti, je dôležité vedieť dať spätnú väzbu tak, aby zostali vzťahy s tými ľuďmi, na ktorých nám záleží, dobré. Na druhej strane vzťahy, ktoré vás napríklad dlhodobo zaťažovali, sa môžu týmto vaším prístupom prečistiť. No určite platí, že aj ľudia, s ktorými nesúhlasíme, si tiež zaslúžia úctu. Existujú semináre na prácu s hnevom aj o medziľudských vzťahoch, popracovať na sebe môžete so psychológom či s koučom. Želám, nech nájdete v živote viac radosti a pokoja.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Problémy s kyselinou v hrdle trápia čoraz viac ľudí: Týmto jedlám sa treba vyhnúť!
Hŕstková polievka s klobásou
Pri kravách majú kráľovské platy: Navštívili sme družstvo, kde dojičky zarábajú 1 400 eur!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×