Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sused páli plasty, to škodlivé ovzdušie sa nedá dýchať. Dá sa to zákonne riešiť?

08.11.2018 (35/2018) Občania majú v súčasnosti veľa možností, ako nakladať so svojimi odpadmi v súlade so zákonmi a pritom to pre nich nepredstavuje ani finančnú záťaž.
Sused páli plasty, to škodlivé ovzdušie sa nedá dýchať. Dá sa to zákonne riešiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dohováranie nepomohlo a keďže nechcem dýchať rakovinové ovzdušie, rád by som to riešil. Na koho sa mám obrátiť a čo v tomto prípade hovorí zákon? Veď to nie je možné!

Rado

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Spaľovanie odpadu a trávnatých porastov (lístia, trávy, konárov a podobne) či odpadu z domu (plastových fliaš, papierov, kartónov a podobne) je pretrvávajúcim javom, ktorý je protizákonný. Zákon o odpadoch jasne zakazuje zneškodňovať spaľovaním biologicky rozložiteľný odpad a rovnako spaľovať komunálny odpad na voľnom priestranstve a vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach. Ďalej Zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.

Občania majú v súčasnosti veľa možností, ako nakladať so svojimi odpadmi v súlade so zákonmi a pritom to pre nich nepredstavuje ani finančnú záťaž. Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku, alebo zber odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch či zberných dvoroch. Ak by náhodou tieto možnosti v obci neboli, je potrebné sa obrátiť na samosprávu, aby tieto podmienky v zmysle zákona vytvorila. Za porušenie zákazu možno podľa zákona o odpadoch uložiť pokutu do 1 500 eur, za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi možno uložiť pokarhanie alebo pokutu do 331 eur. V prípade podozrenia z porušovania zákona sa obráťte na políciu prípadne obecnú políciu a so sťažnosťou aj na obecný úrad.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Gaštanovo-cibuľový chlieb
Život sa na Ples v opere pozrel očami porotcu nákupných maniačok Michala Saba: Toto sú naše favoritky!
Lode, ktoré poslal Dunaj „ku dnu“: Prečo sa potopila bratislavská plávajúca reštaurácia?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×