Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Otec si začal zhromažďovať na dvore množstvo odpadu v štýle „to sa zíde“. Nie je to choroba?

06.11.2018 (35/2018) Sú ľudia, ktorí dokážu vyhodiť hneď všetko, čo zavadzia, a sú ľudia, ktorí majú tendenciu veci odkladať s tým, že sa „ešte budú hodiť“.
Otec si začal zhromažďovať na dvore množstvo odpadu v štýle „to sa zíde“. Nie je to choroba?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Náš otec si začal doma zhromažďovať bordel. Teda podľa neho sú to veci, ktoré sa niekedy zídu. Pre nás je to neporiadok vhodný do šrotu. Má na dvore asi 10 chladničiek, staré televízory, kovový odpad... Vždy z toho niečo vyberie, použije, dá do zberu a zvyšok nechá na dvore. Nie je to choroba? Čo s ním máme robiť?

Elena

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Nemožno povedať, či je to choroba. Niekedy sa prejaví zhoršenie psychického stavu aj neprimeraným zhromažďovaním vecí, no treba to vždy posudzovať v kontexte ostatného správania a prežívania človeka. Sú ľudia, ktorí dokážu vyhodiť hneď všetko, čo zavadzia, a sú ľudia, ktorí majú tendenciu veci odkladať s tým, že sa „ešte budú hodiť“. Ak váš otec aj reálne dokáže niečo z odpadu zmajstrovať, tak to je vlastne úžasná schopnosť. Ja by som zasiahla asi podľa toho, či ide o otcov dvor, alebo je to priestor, ktorý užívate spoločne.

Ak je to spoločný priestor, ktorý vám znepríjemňuje život, skúste hľadať s otcom dohodu, že bude mať nejakú časť, kde si môže majstrovať, no priestor, ktorý užívate aj vy, by mal ostať prázdny. Ak býva vo svojom dome a je to jeho rozhodnutie takto žiť, nepozorujete uňho iné problémy, ako sú napríklad časté podráždené či zmenené nálady, bludné presvedčenia, zabúdanie, neschopnosť sa o seba postarať, je v podstate fajn, že má činnosť, ktorá ho baví. Možnože sám privíta, keď mu po čase pomôžete s odvezením nepotrebných častí do zberu.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Gaštanovo-cibuľový chlieb
Život sa na Ples v opere pozrel očami porotcu nákupných maniačok Michala Saba: Toto sú naše favoritky!
Lode, ktoré poslal Dunaj „ku dnu“: Prečo sa potopila bratislavská plávajúca reštaurácia?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×