Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže si 16-ročná tehotná dcéra vziať o rok staršieho priateľa? Bude mať rovnaké práva ako dospelí rodičia?

04.11.2018 (35/2018) Ak sa vaša dcéra a jej priateľ rozhodnú, že chcú manželstvo uzavrieť, musia podať návrh na súd spoločne, keďže ani jeden z nich nie je plnoletý.
Môže si 16-ročná tehotná dcéra vziať o rok staršieho priateľa? Bude mať rovnaké práva ako dospelí rodičia?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám 16-ročnú tehotnú dcéru. Oznámila mi, že sa s o rok starším priateľom chcú zobrať. Skoro som dostala infarkt. Myslím, že dcéra nie je dostatočne vyspelá na to, aby sa vydala, nieto ešte aby zvládla starostlivosť o malé dieťa. Veľmi chcem, aby malo moje vnúčatko všetko zabezpečené a bolo v poriadku. Preto sa chcem opýtať, či bude mať dcéra práva ako dospelí rodičia. Alebo je to inak? Takisto ma zaujíma, či sa dcéra môže skutočne vydať ako neplnoletá.

Eva

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Mali by ste vedieť, že osoba staršia ako 16 a mladšia ako 18 rokov môže v zmysle platného slovenského právneho poriadku uzavrieť manželstvo. Je tu však jedna podmienka. Môže tak urobiť len s povolením súdu a len vo výnimočných prípadoch. Čo to pre vás znamená? Ak sa vaša dcéra a jej priateľ rozhodnú, že chcú manželstvo uzavrieť, musia podať návrh na súd spoločne, keďže ani jeden z nich nie je plnoletý. Návrh si podpisujú sami, to znamená, že ak sa ho rozhodnú podať, nemôžete im v tom zabrániť a rovnako ho nemôžete podať namiesto nich. Vy ako zákonný zástupca budete mať postavenie účastníka konania. Súd môže a nemusí uzavretie manželstva povoliť. Bez povolenia súdu je však takéto manželstvo neplatné.

Ak by bol následne podaný návrh na vyhlásenie manželstva za neplatné, súd by ho za neplatné neurčil, ak by medzičasom dovŕšili 18. rok veku, alebo by vaša dcéra otehotnela počas manželstva. Čo sa týka rodičovských práv a povinností, platí, že uzavretím manželstva nadobúdajú obaja plnú spôsobilosť na právne úkony a tým aj rodičovské práva a povinnosti v rozsahu, v akom ich majú plnoletí rodičia. Za predpokladu, že by manželstvo napokon neuzavreli, mohlo by nasledovať konanie o priznaní rodičovských práv a povinností. Súd ich môže priznať maloletému rodičovi, avšak len čo sa týka osobnej starostlivosti o dieťa a ak to bude v jeho záujme. Ak ich súd prizná a bude zároveň potrebné zabezpečiť správu majetku maloletého, súd v tomto rozhodnutí rozhodne aj o ustanovení opatrovníka pre správu tohto majetku.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Cestovanie za 10 rokov? V Holandsku predviedli prvý prototyp lietajúceho taxíka, obzrite si ho!
Slovenský Belmondo odmieta kaskadérov: Vychutnal si pád zo strechy aj bitku s nožmi!
Medové certle

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×