Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Helena Krajčiová: Keď si ráno vypočujem domáce správy, už to ma tak vydesí, že mám chuť sa kdesi odpratať

31.10.2018 (43/2018) Na televíznych obrazovkách sa aktuálne objavuje v úlohe náruživej ministerky spravodlivosti v seriáli Ministri. V súkromí si užíva rodinu, najmä syna Kryštofa, ktorý prišiel na svet len pred pár týždňami. Herečka Helena Krajčiová (43).
Helena Krajčiová: Keď si ráno vypočujem domáce správy, už to ma tak vydesí, že mám chuť sa kdesi odpratať
8 fotografií v galérii
Herečka si momentálne užíva druhé dieťa – synčeka Kryštofa.
Autor fotografie: TV JOJ

Pred mesiacom ste sa stali dvojnásobnou mamou. Ako ste sa v domácnosti zžili s novým členom rodiny?

Počas šestonedelia sa u nás doma tepovalo, tapetovalo, robila sa časť podlahy, stolár tu montoval komodu... Tým by som počas prvých týždňov s Anikou asi trpela. Teraz to bolo úplne v poriadku, ešte som sa aj tešila, že sa to robí a ja môžem komunikovať s ľuďmi.

Anika bola chorľavá, tak nešla do škôlky. V minulosti by som sa bála, že sa bábätko nakazí a už by som vymýšľala, čo robiť. Takto som len poprosila kamarátky, nech nám niekto navarí a boli sme spolu doma. Kryštof tuším chytil nádchu, no aj si to sám vyriešil. Je to iné, mať už skúsenosť.

V minulosti ste sa rozhodli rodiť v Rakúsku a boli ste vtedy veľmi spokojná. Dali ste aj druhýkrát prednosť zahraničiu?

Nie, už som nemala takú intenzívnu potrebu sa tak veľmi chrániť z toho istého dôvodu. Už som vedela, čo ma čaká, čo chcem, čo nechcem. Chcela som, aby bolo všetko jednoduché, aby som bola blízko domu a Anike. Takže som to nechávala dlho otvorené.

Rozhodujúce bolo, že som koncom tehotenstva začala chodiť k pani doktorke Oťapkovej do Ružinova na kontroly a po pár stretnutiach a rozhovoroch som sa rozhodla, že budem rodiť u nej. Chcela som rodiť normálne a pani doktorka mi verila v tom, že to tak bude. A bolo. Úžasný zážitok a moja vďačnosť na celý život.

Dcére ste dali meno vďaka knižke o Pipi Dlhej pančuche. Syn sa volá Kryštof. Kým alebo čím ste sa v jeho prípade inšpirovali?

Prvé dni po narodení mal náš syn provizórne meno a my sme mali čas od soboty do pondelka, aby sme mu dali to naozajstné, definitívne. Takže sme sa o tom ešte veľa rozprávali, všetko zvažovali, dieťa obzerali, bol to naozaj „pôrod”, ale potom sme sa rozhodli a už nezapochybovali.

Ako prijíma Anika mladšieho bračeka? Asi je ešte skoro o tom hovoriť, no snaží sa byť nápomocná?

Kryštof dostáva denne od Aniky sto pús a objatí, vždy keď môže, tak ho chytá, zakrýva, nosí mu hračky. Na kočík priviazala čiapku, do tej dala malé hračky, aby sa Kryštof hral. Je ťažké vysvetliť jej, že nie je úplne ideálne škrabkať ho po tvári paličkou alebo ho pusinkovať so sopľavým nosom. Takže už od samého začiatku „budujeme imunitu“.

Pre mnohé ženy je ťažšie ako pôrod obdobie dojčenia. Vy ste si tiež kvôli tomu v minulosti prešli nepríjemným obdobím. Aké je to teraz?

Aj teraz bol pre mňa začiatok ťažký, no keďže som už vedela, čo sa deje, zavolala som si laktačnú poradkyňu rovno do pôrodnice. Vedela som, že nemôžem na nič čakať, ale hneď pracovať na tom, aby sme začali fungovať. Bolo to pár dní ťažké, no zďaleka nie tak ako pri Anike. Dnes sme už úplne v poriadku a užívame si všetky výhody, ktoré dojčenie poskytuje. Ja to milujem.

Prvé dni po pôrode mal Kryštof len provizórne meno. 8 fotografií v galérii Prvé dni po pôrode mal Kryštof len provizórne meno. Zdroj: Instagram H. K.

Je niečo, čo je pre vás na materskej dovolenke ťažké?

To, že keď idem s kočíkom na prechádzku, tak to nie je prechádzka, ale boj. Chodníky v Starom Meste sú v zúfalom stave. Keď je so mnou môj muž, automaticky mu odovzdávam kočík, lebo je to fakt náročné. Na ruky aj na psychiku.

V niektorom z rozhovorov ste priznali, že je vám v domácnosti veľmi nápomocný partner. Čo si okrem toho na ňom ceníte?

Keď Martinovi zverím deti, môžem ich úplne pustiť z hlavy. Postará sa o ne rovnako dobre ako ja. Naozaj si môžem oddýchnuť. Neprídu štyri telefonáty, ako urobiť toto a čo urobiť s tamtým. Cením si, že spolu môžeme pracovať a napríklad aj športovať. Zahrať si tenis a potom si dať spolu kávu je hrozne fajn.

Na vašom instagrame som si všimla vtipnú vec. Pred pôrodom ste dabovali hlavnú hrdinku vo filme Dieťa Bridget Jonesovej, ktorý len nedávno odvysielala televízia JOJ.

Áno, to bolo už tesne pred pôrodom. Dabovala som i predchádzajúcu časť, takže preto ma volali. A ja som sa potrebovala zabaviť, lebo „zahniezďovať“ sa nedalo, náš byt bol v tom čase v dezolátnom stave a vonku strašne teplo, tak som radšej šla do roboty (smiech).

S filmovou postavou ste, paradoxne, mali veľa vecí spoločných...

Áno, Bridget mala takisto 43 rokov a takisto čakala chlapca. Nevedela som, že tam bude až takáto zhoda. Ten film ma pozitívne prekvapil, predsa len od tretieho pokračovania tohto príbehu som už veľa nečakala. Nakoniec to bola veľmi dobrá výroba, na ktorej sme sa veľa smiali a ja som si od dojatia na konci poplakala.

Do dabingu ste vtedy zobrali aj Aniku. Ak máte možnosť, brávate ju so sebou často do práce?

Na televíznej obrazovke Anike seba neukazujem, aj tak to, čo robím, nie sú programy pre ňu. V práci však už so mnou párkrát bola a veľmi sa jej to páčilo. Je rada s novými dospelými, pretože sa jej venujú. Beriem ju vtedy, keď sme obaja rodiča v práci a zlyhá stráženie alebo škôlka. Vždy to dopadlo dobre. Dva – či trikrát so mnou bola aj na natáčaní Ministrov a celý deň tam s nami pekne prežila. Pohybuje sa medzi šatňou, produkciou, maskérňou, nechodí priamo na pľac.

Aktuálne ste dokončili nakrúcanie seriálu Ministri, ktorý sa vraj dočká pokračovania. Ako sa vám nakrúcalo?

Bola to veľmi dobrá výroba vďaka hereckému obsadeniu a celému štábu na čele s režisérom. Uvoľnená, zábavná a ľudsky veľmi príjemná. Budem sa tešiť, ak budeme pokračovať. Čo sa týka hercov, sú to všetko moji spolužiaci alebo bývalí kolegovia z divadla, takže sme sa radi stretli na spoločnom projekte.

Na partnera Martina sa pri starostlivosti o deti môže stopercentne spoľahnúť. 8 fotografií v galérii Na partnera Martina sa pri starostlivosti o deti môže stopercentne spoľahnúť. Zdroj: Archív H. K.

Okrem vás bola počas nakrúcania tehotná aj kreatívna producentka Danica Hricová. Vymieňali ste si na pľaci skúsenosti a pocity súvisiace s vaším stavom?

Áno, to bolo dobré spojenectvo. Keď sa sťažujete druhej tehotnej, môžete trošku pritvrdiť a nebudete za to súdená. Tehotné ženy majú svoj humor. Stretla som sa s dvoma tehotnými kamarátkami a prvá veta bola: „No čo, baby, ideme na záchod?” V tých horúčavách, čo boli, sme si občas museli aj zanadávať. S Danicou sme spolu prežívali aj naše pôrody a teraz sa už obe tešíme, že máme krásne, zdravé deti.

Myslím, že takmer žiaden herec nemá rád otázky týkajúce sa vtipných príhod z nakrúcania, no napriek tomu, je niečo, čo vás na pľaci pobavilo?

Niekedy mi stačilo len sa pozrieť na kolegov a už som sa smiala. Jožko Vajda, výborne vyzerajúci, športujúci chlap, keď sa navliekol do kostýmu s vypchatým bruchom a maskérky ho „zamastili” na zanedbaného chudáka, stačilo mi pozrieť sa naňho.

Potom sa vždy ozvalo: „Dajte Jožkovi nejaké výrobky!” To sú všetky tie slaniny a klobásy v mastnom papieri, ktoré musí ako postava neprestajne jesť. Lukáš Latinák vždy komentoval, že u mňa úradujú tehotenské hormóny, preto sa toľko smejem. Táto zostava ľudí bola naozaj veľmi vtipná.

Pri Ministroch je zaujímavé, ako scenár predvídal niektoré veci, ktoré sa na politickej scéne udiali až po jeho natočení. Tiež ste to postrehli?

Áno, niekedy ma až zamrazilo. Podobné veci sa dejú stále a asi všade. Politika ich nesie so sebou. Pozerám teraz House of Cards, seriál z prostredia americkej politiky a tiež sú tam paralely. Niekedy dosť desivé.

Aj ste počas prestávok pri nakrúcaní s kolegami riešili politické témy a situáciu na Slovensku?

Občas áno, no ja nie som partner na politické debaty. Ľudia v politike sú pre mňa neprehľadní, nečitateľní. A v poslednom čase som stratila dôveru v dobré úmysly politikov. Ráno si vypočujem nejaký podcast k domácim udalostiam a už to ma tak vydesí, že mám chuť sa kdesi odpratať, aby sa ma to vôbec netýkalo.

Je vám postava ministerky spravodlivosti, ktorú hráte, niečím blízka, možno sympatická?

Moniku som si ako postavu rýchlo obľúbila. Keby som si ju predstavila v súkromí, asi by mi bola sympatická jej „nadrzlosť“. Poznám pár takých žien a rada pozorujem ich správanie, pretože je v podstate veľmi vtipné. Stále sa to točí okolo toho humoru.

Ste všestranná herečka. V akejkoľvek polohe sa objavíte, ľudia vám to veria. Aké charaktery postáv hrávate najradšej?

Mám rada komické alebo tragikomické postavy. Dávajú mi veľa slobody. Baví ma myslieť ako oni a teší ma, keď sa ľudia bavia.

Okrem herectva veľmi pekne spievate, účinkujete v skupine Fragile. Nikdy ste nepremýšľali nad sólovou kariérou?

Občas niekde spievam sama, na plese alebo na firemnom evente, a vždy mám z toho veľký pôžitok. Rada tiež nahrávam v štúdiu. Sú to často pesničky do rozprávok, buď tých animovaných, alebo rozhlasových. Alebo pesničky pre divadelné predstavenia. V týchto polohách sa cítim dobre, je to pre mňa taký tvorivý relax.

Kto má väčšie brucho? Jozef Vajda sa kvôli seriálu zaguľatil. 8 fotografií v galérii Kto má väčšie brucho? Jozef Vajda sa kvôli seriálu zaguľatil. Zdroj: Instagram H. K.

Ako ste momentálne nastavená na pracovné povinnosti? Chcete byť pár mesiacov na materskej a venovať sa výlučne deťom alebo v prípade nakrúcania ďalšej série Ministrov by ste si na pár hodín od bábätka odskočili?

Bola som už v dabingu. Do kín ide „animák“, kde hrajú všetky princezné z disneyoviek. Ja som kedysi dabovala Tianu v rozprávke Princezná a žaba, tak som si ju bola nahovoriť aj do tohto filmu. Bola to práca na pol hodinu, dala som nakojeného Kryštofa môjmu mužovi a išla som sa odreagovať.

Bolo to navyše v štúdiu Dušana Hájeka, čo je pre mňa pracovne taký vzácny človek, že keď ma osloví, vždy rada prídem. Uňho som robila aj Dori v rozprávke Hľadá sa Nemo. Táto práca však bola skôr výnimočnou situáciou. Som ešte v šestonedelí, takže nad prácou neuvažujem. Uvidíme o pol roka, o rok. No ak by na to prišlo, na Ministrov si rada odskočím.

A čo svadba? Už pri prvom dieťati sa vás mnohí pýtali, či sa s partnerom vezmete. Vtedy ste to obaja nepovažovali za podstatné. Ako je to teraz? Je to otázka najbližšieho obdobia?

To neviem, zatiaľ sa nám nežiada. Plánujeme alebo snívame o úplne iných veciach.

O snoch sa nerozpráva, no prezraďte aspoň, aké máte spoločné plány?

Občas sa nám „zadarilo“ vyraziť na poriadnu celodennú túru. Väčšinou s mojím tatkom. Boli sme tak napríklad na Gerlachu. Je to vždy krásny deň a zážitok. Naposledy sme boli v Západných Tatrách, no už sú to dva roky. Takže keď Kryštof povyrastie, musíme si dať dobrú túru.

Teším sa, keď si znova spolu zalyžujeme, zahráme tenis. Najbližší plán je ísť púšťať šarkana. A na jar by som chcela, aby sme išli všetci na pár dní do Paríža. No to je ešte len môj plán. Kým si to tu Martin neprečíta (smiech).

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×