Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za susedov máme čudákov, nikoho nezdravia, ich deti chodia nahé a špinia okolo seba. Čo s nimi?

31.10.2018 (34/2018) Ak sa susedia nevydaria, zvyčajne platí, že ich nevychováme.
Za susedov máme čudákov, nikoho nezdravia, ich deti chodia nahé a špinia okolo seba. Čo s nimi?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Nasťahovali sme sa do nového bytu a za susedov máme čudákov. Aj to je jemne povedané. Sú to mladí ľudia, ktorí majú 4 malé deti do 5 rokov. Rodičia nikdy nikoho nepozdravia, len pozerajú do zeme. Deti chodia bosé, občas aj nahé, robia si, čo chcú, pľujú okolo seba, do iných detí hádžu vonku piesok. Ich rodičia len zízajú do mobilov, poprípade ich hľadajú, keď sa stratia. Minule sa deti vysmrkali na zem do výťahu a rodičia nič. Nie sú to asociáli, otec robí niečo s počítačmi. Čo s nimi?

Dana

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Ach, ako sa hovorí, sú dve ťažké veci v živote človeka. Nájsť si dobrého partnera a dobrých priateľov. Asi by sa hodilo pridať a mať šťastie na dobrých susedov. Chápem váš pohľad. Všetci si želáme dobre socializovaných susedov, ideálne aspoň mierne podobných ako my. Ak sa susedia nevydaria, zvyčajne platí, že ich nevychováme. Každý výchovný zásah bude vnímaný ako zasahovanie do súkromia a zvyšuje sa šanca, že sa to skončí minimálne ako susedská nevraživosť. Takže zmeniť ich nezmeníte. Zostáva teda len jedna desivo ťažká možnosť. Naučiť sa ich mať rád v ich odlišnosti a následne vytvoriť cez blízkosť tlak na ich empatické cítenie a susedstvo. Chápem, že to vyznieva konštruktivisticky a manipulatívne. Dokonca aj výsledok môže byť pochybný. No v rukách toho viac nemáte.

Zdá sa mi, že takto to funguje naprieč ľudskými vzťahmi. Ak chceme niečo dosiahnuť, musíme popracovať na sebe a ponúknuť náruč. Trošku preháňam. Potom sa začnú otvárať brány. No možno som naivný a takto to nepôjde. Nič o nich neviete. Možno to vyvrcholí nejakým konfliktom a vy napíšete na „sociálku“. Možno svoje deti zanedbávajú a vy zvýšite šancu, že vývin ich detí bude menej asociálny. Brŕŕ, samého ma striaslo z vývinu tohto príbehu. Verím, že váš príbeh bude ten šťastnejší. Podľa konca vášho listu sa mi zdalo, že na nich hľadáte niečo dobré. Možno objavíte ich filozofiu, kvôli ktorej chodia ich deti bosé a nahé. Išiel by som rovnakou cestou.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Problémy s kyselinou v hrdle trápia čoraz viac ľudí: Týmto jedlám sa treba vyhnúť!
Hŕstková polievka s klobásou
Pri kravách majú kráľovské platy: Navštívili sme družstvo, kde dojičky zarábajú 1 400 eur!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×