Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Podala som na súd návrh na určenie otcovstva. Koľko môžem žiadať výživné spätne od narodenia?

29.10.2018 (34/2018) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného.
Podala som na súd návrh na určenie otcovstva. Koľko môžem žiadať výživné spätne od narodenia?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

Môj syn má 3 roky a v rodnom liste meno môjho exmanžela, keďže som bola ešte v rozvodovom konaní. Už sme sa dopracovali k tomu, že exmanžel je vymazaný z rodného listu. „Bio-otec“ žiadal DNA testy. Dali sme ich urobiť, no ani po testoch nie je ochotný uznať syna za svojho. Podala som na súd znova žiadosť o určenie otcovstva. Otázka je, koľko môžem žiadať ako výživné a či tak môžem urobiť aj spätne, od narodenia?

Aďa

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Ak nie je biologický otec zapísaný v rodnom liste dieťaťa ako jeho otec, nemá žiadne rodičovské práva a ani povinnosti k dieťaťu. Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Ako uvádzate, takýto návrh ste už podali. Podľa Civilného mimosporového poriadku je s konaním o určenie otcovstva spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého. Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov.

Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Právo na výživné sa nepremlčuje. Výživné možno priznať len odo dňa začatia súdneho konania, avšak pre maloleté dieťa možno výživné priznať aj spätne, maximálne za obdobie troch rokov odo dňa podania návrhu.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Cestovanie za 10 rokov? V Holandsku predviedli prvý prototyp lietajúceho taxíka, obzrite si ho!
Slovenský Belmondo odmieta kaskadérov: Vychutnal si pád zo strechy aj bitku s nožmi!
Medové certle

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×