Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skrýva tajomstvo nesmrteľnosti? Vedci skúmajú medúzu, ktorá sa sama omladzuje

21.10.2018 (41/2018) Vo vodách Stredozemného mora pláva druh medúzy, ktorá dokáže pretočiť svoj životný cyklus ako videopásku.
Skrýva tajomstvo nesmrteľnosti? Vedci skúmajú medúzu, ktorá sa sama omladzuje
2 fotografie v galérii
Medúza dostala príznačnú prezývku "nesmrteľná".
Autor fotografie: Shutterstock

Kým vo svete ľudí je večný život len nekonečnou studnicou úvah a snov, v prírode je skutočnosťou. Medúza s vedeckým názvom Turritopsis dohrnii dostala príznačnú prezývku „nesmrteľná“. Samovoľne dokáže preprogramovať identitu svojich buniek a tým sa vrátiť do skoršieho štádia života.

Ako Benjamin Button

Je ťažké si to predstaviť... Spomínate si na film Podivný prípad Benjamina Buttona, kde sa zo starčeka Brada Pitta postupne znova stane batoľa? To isté so sebou urobí medúza.

Keď vo svojom vývoji dospeje do staršieho štádia, alebo sa ocitne v krízovej situácii, ktorou môže byť napríklad hladovanie či ochorenie, začne pracovať na tom, aby znova omladla. Jednoducho si zabezpečí prežitie.

V praxi to vyzerá tak, že sa z medúzového štádia vráti naspäť do polypového. Vtedy sa membrána klobúka spolu s chápadlami začne scvrkávať a spätne sa vytvorí polyp – štruktúra podobná rastline, ktorá sa upína na dno pod vodnou hladinou.

Čiastočne pri tom využíva takzvanú transdiferenciáciu buniek – proces, pri ktorom sa bunky zmenia z jedného typu na druhý bez toho, aby došlo k prerušeniu v podobe bunkového delenia. Takto vie meniť stavbu tela vlastne donekonečna.

Majstri regenerácie

Predstava, že toto isté by sme dokázali s ľudským telom, je lákavá, no aspoň zatiaľ mimo reality. Pravda však je, že človek už v istej miere transdiferenciačný proces využíva.

Mali ste už modrinu, vytvorila sa vám jazva, spálená pokožka sa vám po opálení o niekoľko dní zahojila? Takto dokážeme vlastné telo premieňať aj my, hoci od nesmrteľnosti to má ešte ďaleko...

Tajomstvo obdivuhodnej regenerácie medúzy budú môcť vedci odhaliť až vtedy, keď rozlúštia celý jej genóm. 2 fotografie v galérii Tajomstvo obdivuhodnej regenerácie medúzy budú môcť vedci odhaliť až vtedy, keď rozlúštia celý jej genóm. Zdroj: Shutterstock

V ríši zvierat sledujeme oveľa dokonalejšie transformácie. Možno ste niekedy v prírode boli svedkami situácie, keď jašterici, ktorá sa v určitej situácii necítila komfortne, odpadol chvost. Ten jej, samozrejme, neskôr opäť narástol.

Niektoré mloky a jašterice sú všeobecne považované za majstrov v tejto oblasti. Okrem zregenerovania chvosta spolu s miechou dokážu napríklad obnoviť aj časť srdca či celé končatiny.

Kľúč je v DNA

Nesmrteľnú medúzu, ktorá má približne veľkosť ľudského malíčka, po prvýkrát objavili už v roku 1883. Do vedeckých laboratórií sa však dostala až v 90. rokoch 20. storočia.

Výskumníkom sa zatiaľ podarilo určiť len časť štruktúry DNA tohto špecifického živočícha. Tajomstvo obdivuhodnej regenerácie medúzy budú môcť odhaliť až vtedy, keď rozlúštia celý jej genóm.

Už v počiatkoch výskumu v rámci projektu Phenix však s poľutovaním oznámili, že až taká úplne nesmrteľná nie je. V laboratórnych podmienkach jej smrť zaznamenali.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×