Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V roku 1925 ich do Československa priviezli z Argentíny, za socializmu nám ich mleli do salám

20.10.2018 (41/2018) Lahodné mäsko s nízkym obsahom cholesterolu a tuku a s vysokým obsahom bielkovín. Nutrie riečne sú chutní votrelci v našej prírode.
V roku 1925 ich do Československa priviezli z Argentíny, za socializmu nám ich mleli do salám
8 fotografií v galérii
Nutrie nie sú chránené. Sú invázny, nepôvodný druh.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Sem-tam sa šíria reči o tom, že kdesi na vodnej ploche sa udomácnil bobor. Že prišiel tam, kde ho celé desaťročia nebolo.

Rozruch vyvolali zubaté vodné tvory v kanáloch a ramenách okolo vodného diela Sĺňava či údajný bobor v bratislavskom Ružinove. Bobor európsky to nebol, no mohla to byť jeho menšia príbuzná nutria vodná či ešte menšia príbuzná ondatra pyžmová.

Prišla z Ameriky

Bobor je náš, ale nutria a ondatra naše nie sú. V európskych mokradiach sa zabývali na začiatku 20. storočia. Pochádzajú z amerického kontinentu. Hovoríme o nich, že sú to invázne druhy hlodavcov. Šíria sa aj bez toho, že by sme im museli pomáhať. Vlastne im pomáhame tým, že vôbec sme, vytvárame odpad a zasahujeme do diania v prírode.

Nutriu vodnú často vídať v jednom priestore s vodnými vtákmi. Aj tie lákajú zvyšky z ľudských činností, sú najjednoduchším zdrojom potravy.

Pôvodným domovom nutrií sú najmä juhoamerické vnútrozemské vody od Tichého oceánu po Atlantik. Ľudia ich umelo chovajú najmä na kožušinu a mäso. Za socializmu nám ich mleli do salám, párkov a klobás. Ich kožušiny boli určené najmä na vývoz na trhy v západnej Európe.

Chov nutrií je nenáročný. Chovatelia v celom Československu sa tešili, ako rýchlo rastú, vzniklo niekoľko fariem, ktoré sa významne podieľali na rozvoji chovu kožušinových zvierat.

Ročná produkcia sa vyšplhala až na pol milióna kožiek. Bývali sme významní svetoví chovatelia týchto zvierat a európska špička. V súčasnosti je dopyt malý, veľa fariem zaniklo, ceny za kožušiny z nutrií sú príliš nízke.

Kožušina nutrií bývala drahým módnym trendom. 8 fotografií v galérii Kožušina nutrií bývala drahým módnym trendom. Zdroj: Vladimír Kampf

Pohodlie a pohoda

Kožušina z nutrií je skoro ako z ich mohutnejšieho príbuzného bobra. Má lesklé tvrdé chlpy. Niekde sa jej hovorí čilský alebo argentínsky bobor. Najlepšia je z brucha týchto zvierat.

Ešte pred pár desiatkami rokov bol kožuch z nutrie vyhľadávaným podpultovým tovarom. Niektorí ľudia však nad ním ohŕňali nos, pretože im pripadal, akoby bol z nečistých zvierat podobných potkanom.

To však nie je pravda, nutrie sa o svoje kožuchy starajú. Keby ich mali špinavé či nezdravo zarastené, rýchlo by im premokali a v tom lepšom prípade by trpeli chladom. V tom horšom by im kožušina premokla a utopili by sa. Čistá kožušina znamená pohodlie a pohodu. Znamená ju aj pre dámy v ich kožuchoch.

Zvieracia kazajka

Do voľnej prírody sa dostali jedince z chovov a veľmi rýchlo sa rozširovali. V roku 1955 ich cielene vysadili na dolnom toku rieky Hron pri Želiezovciach. Takmer okamžite sa dokázali udomácniť vo vodných nádržiach, v močiaroch, rybníkoch a riekach. V súčasnosti sa ďalej rozširujú a prekvapujú ľudí na miestach, kde predtým neboli.

Napríklad za záhradkami v Zálesí pri Bratislave žijú v ramenách Malého Dunaja desiatky nutrií v celých klanoch. Záhradkári a rybári ich kŕmia a živia sa aj v kopách odpadkov, ktoré vyhadzujú na brehy rieky alebo niektorí rovno do nej.

Zvyšky ovocia a zeleniny majú najradšej. Fotografovať nutrie nevyžaduje mimoriadnu trpezlivosť. Na človeka sú zvyknuté a považujú ho za tvora, z ktorého občas vypadáva niečo dobré pod mohutné hlodáky.

Prostredie, v ktorom sú nutrie doma. Naplavené stromy a kopa vegetácie sú ich domovom. 8 fotografií v galérii Prostredie, v ktorom sú nutrie doma. Naplavené stromy a kopa vegetácie sú ich domovom. Zdroj: Vladimír Kampf

Stačí len nájsť na brehu vhodné miesto, na ktoré vychádzajú, a chvíľu si počkať aj bez schovávania sa. Jedna po druhej prichádzali, aby si overili, že som neškodný. Trúfali si prísť čoraz bližšie.

Nakoniec im neprekážalo ani to, že sa im prihováram a prehováram ich, aby sa lepšie uložili do kompozície. Keby ma niekto počul, možno zavolá zdravotníkov so zvieracou kazajkou.

Omrznuté chvosty

Žitný ostrov sa stal stálym domovom nutrií. Vyhovuje im počasie, pretože neznášajú tuhé zimy. Hovorí sa, že v mrazoch im omŕzajú chvosty. Ondatry sú menšie ako nutrie. Zvyčajne nedosahujú vyššiu hmotnosť než 2 kilogramy. Pripomínajú skôr väčšie potkany.

Nutrie môžu mať hmotnosť viac než 12 kilogramov. Majú hranaté hlavy. Ich takmer polmetrové chvosty sú v priereze okrúhle. Menšie ondatry ich majú sploštené a väčšie bobry široké a ploché ako veslo. Bobor môže mať až meter dlhé zavalité telo a hmotnosť 20 až 30 kilogramov.

Bobra u nás ľudia vyhubili na konci 19. storočia. Opäť sa na našom území objavil v roku 1977 z Rakúska a o 4 roky neskôr prišiel ďalší z Poľska. V súčasnosti prenikajú do Hrona a bobra videli vo Vysokých Tatrách.

Dlhé fúzy pomáhajú nutriám pri hľadaní potravy, ktorú dokážu ohrýzať svojimi oranžovými zubami – rezákmi – pod vodou. Rovnako ako bobry. Sú to hlodavce, takže hlodajú a hlodajú. Živia sa rastlinnou potravou. Kŕmia sa počas celého dňa. Najviac im chutí skoro ráno a podvečer. Na život vo vode majú prispôsobené plávacie blany.

Nutrie si nestavajú viditeľné vodné hrady ako bobry a ani neohrýzajú kmene stromov do ceruziek. Ich úkryty sú jednoduchšie a majú vstup aj zo súše, nielen z vody ako tie bobrie. Do ich brlohov vedú až 15 metrov dlhé chodby. Rodinné klany si strážia svoje teritóriá.

Nutrie majú na rozdiel od bobrov rady spoločnosť. 8 fotografií v galérii Nutrie majú na rozdiel od bobrov rady spoločnosť. Zdroj: Vladimír Kampf


Nové kožušiny

Prvé nutrie priviezol do Československa z Argentíny Jiří Kincl v roku 1925. Boli sme jednou z prvých krajín, kde sa tento hlodavec objavil mimo svojho pôvodného domova. Chovateľom po celej republike sa neskôr podarilo vyšľachtiť zvieratá s novými typmi kožušín. Od tmavohnedej s čiernym chrbtom a oranžovými bokmi až po oceľovostrieborné. Chov nutrií bol rozšírenejší v Českej republike.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×