Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozviedla som sa, manžel mi nechal byt. Ak to písomne nevyrovnáme, bude exmanžel stále jeho vlastníkom?

25.10.2018 (34/2018) Ak v tejto lehote dohodu neuzavriete, ani nepodáte návrh na súd, nastáva vyrovnanie zo zákona.
Rozviedla som sa, manžel mi nechal byt. Ak to písomne nevyrovnáme, bude exmanžel stále jeho vlastníkom?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S exmanželom sme sa rozviedli pred dvomi rokmi. Rozvod bol nekonfliktný, exmanžel mi nechal byt, ktorý sme si spolu kúpili počas manželstva. Keďže sme sa dohodli, majetok sme ani súdne neriešili. Kamarátka mi však nedávno povedala, že ak sa do určitého času písomne nevyrovnáme, exmanžel bude stále vlastníkom bytu. Je to pravda? Ak áno, aké mám možnosti?

Karolína

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Rozvodom vášho manželstva došlo k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Ak vo vašom BSM bola aj nehnuteľnosť, je pravda, že dohoda o vyrovnaní musí byť vo vzťahu k nehnuteľnosti písomná a po jej uzavretí je potrebné podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Uzavrieť dohodu je však možné len do 3 rokov od zániku BSM, alebo je možné v tejto lehote podať návrh na vyrovnanie na súd. Ak v tejto lehote dohodu neuzavriete, ani nepodáte návrh na súd, nastáva vyrovnanie zo zákona. Myslí sa tým, že hnuteľné veci, ktoré užívate pre svoju potrebu alebo potrebu svojej rodiny a domácnosti, budú vo vašom výlučnom vlastníctve a ostatné hnuteľné veci a nehnuteľnosti budú v podielovom spoluvlastníctve vás a vášho bývalého manžela, pričom podiely oboch budú rovnaké.

Nakoľko tvrdíte, že váš vzťah s exmanželom je nekonfliktný a byt vám dobrovoľne ponechal, v prvom rade vám odporúčame, aby ste sa čím skôr obrátili na exmanžela a navrhli mu, aby ste dohodu, na základe ktorej zostane byt výlučne vám, uzavreli aj písomne. V opačnom prípade sa po uplynutí 3-ročnej lehoty bude mať za to, že byt je v podielovom spoluvlastníctve vás a vášho exmanžela a podiely sú rovnaké. Ak by ste sa po uplynutí tejto lehoty chceli vyrovnať, museli by ste už riešiť vyrovnanie podielového spoluvlastníctva.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Módna ikona z kráľovských kruhov: Dánska princezná Mary minula za róby poriadny balík!
Hruškové mafiny
Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×