Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vďaka kráse a talentu ju prirovnávali ku Grete Garbo. Agresivita ju priviedla k elektrošokom a lobotómii

13.10.2018 (40/2018) Mnohí ju považovali za novú Gretu Garbo. Bola obdarená krásou i talentom, no zabíjala ho alkoholom a agresívnym správaním, ktoré ju napokon priviedlo na psychiatriu. Frances Farmer (1913 – 1970).
Vďaka kráse a talentu ju prirovnávali ku Grete Garbo. Agresivita ju priviedla k elektrošokom a lobotómii
6 fotografií v galérii
Frances Farmer odovzdáva balíčky s petíciami tajomníkovi Bieleho domu Marvinovi...
Autor fotografie: Getty Images

Úspešná herečka 30. rokov žila ako na hojdačke. Jej život bol natoľko búrlivý, že úplne zatienil jej nádejnú kariéru. Často sa o nej hovorilo ako o stratenej a autodeštruktívnej žene, ktorá šokuje okolie svojím nevypočítateľným správaním.

Dospelo to tak ďaleko, že bola niekoľkokrát umiestnená v zariadení pre psychicky chorých a na sklonku života žila v úplnom zabudnutí. Napriek tomu sa z nej po smrti stala kultová postava.

Popri množstve článkov o nej vyšli knihy a nakrútený bol aj film. Frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain jej venoval pesničku Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle a jeho snúbenica Courtney Love mala na sobáši šaty, ktoré kedysi patrili herečke.

Aké boli dôvody, že sa život Frances Farmer stal takým dramatickým? Spôsobilo to pokrytectvo sveta, dominantná osoba matky alebo tlak Hollywoodu?

Boh umiera, zlomový bod jej života

Frances sa narodila 19. septembra 1913 v Seattli v rodine právnika. Kým jej otca považovali za príjemného a citlivého muža, o matke Frances všetci hovorili ako o tvrdohlavej, ambicióznej, rozhodnej a tiež konfrontačnej žene. Tieto vlastnosti po nej zdedila dcéra a stali sa zdrojom mnohých konfliktov medzi nimi.

Začiatkom 20. rokov minulého storočia sa rodina Farmerovcov presťahovala do skromného domčeka v západnom Seattli. Nedostatok financií im nedovolil žiť bezstarostne a stal sa hlavným dôvodom manželských problémov. Ich výsledkom bolo odlúčenie rodičov.

Pre Frances sa únikom z ťažkostí rodinného života stali knihy a divadlo. Boli pre ňu vášňou a hnacou silou. Matka, ktorá si všimla dcérine sklony, ju povzbudzovala, aby študovala spev a hru na klavíri.

Busta herečky vytvorená na pláži neďaleko Benátok. 6 fotografií v galérii Busta herečky vytvorená na pláži neďaleko Benátok. Zdroj: Getty Images

Na strednej škole bola Frances vzorná a obľúbená študentka. Jej prvý úspech, ktorý sa dostal aj za brány školy, prišiel v roku 1931, keď vyhrala literárnu súťaž spojenú s finančnou odmenou. A nielen to.

Jej esej God Dies (Boh umiera) vyvolala búrlivú diskusiu a veľké pobúrenie. Frances v nej písala o tom, že s každým veľkým človekom zomiera aj Boh a že to vôbec nie je nič šokujúce, no svojím spôsobom prirodzené a správne.

Rozhorčená časť verejnosti sa pozastavovala nad tým, že neznáme dievča zo Seattlu nielenže neverí v existenciu Boha, ale ešte za to dostane aj odmenu.

O niekoľko rokov neskôr Frances povedala, že práve reakcia na jej školskú esej bola zlomovým bodom jej života. Cítila, že je nepochopená, osamotená a že veľa ľudí na ňu hľadí s odporom. O to viac sa chcela tejto nanútenej úlohy zbaviť.

V septembri 1931 sa stala študentkou žurnalistiky na washingtonskej univerzite, no onedlho zmenila plán a začala študovať herectvo. Hrala v školskom divadle a zakrátko sa stala hviezdou študentských predstavení. Bola pracovitá a ambiciózna. Chcela sa dostať až na vrchol. Túžila ísť do New Yorku.

Cez ZSSR do Hollywoodu

Rodinné finančné problémy jej veľmi sťažovali snahu presťahovať sa do vysnívaného mesta a uspieť na Broadwayi. No riešenie sa napokon predsa našlo.

V marci 1935 Frances za to, že predala veľké množstvo predplatného jedného ľavicového denníka v Seattli, dostala ako odmenu letenku do Sovietskeho zväzu. Správa o tomto výlete okolo nej opäť vyvolala veľa kontroverzií. Jej matka vyhlasovala, že dcéru skorumpovali radikálni ľavicoví učitelia. Iní zase za jej výletom videli boľševické sprisahanie.

Frances neustále opakovala, že s komunizmom to nemá nič spoločné a že táto cesta je pre ňu príležitosť, aby sa zblízka pozrela na ruské divadlo, ktoré obdivovala. Skontaktovala sa s Cliffordom Odetsom, mladým dramaturgom ľavicovej divadelnej skupiny, a spolu s ním odcestovala do Moskvy.

S režisérom Normanom Taurogom pri natáčaní filmu Rhythm on the Range. 6 fotografií v galérii S režisérom Normanom Taurogom pri natáčaní filmu Rhythm on the Range. Zdroj: Getty Images

Pri návrate svoju spiatočnú letenku do Seattlu predala a prenajala si izbu v New Yorku. Začala chodiť na kastingy, až sa jej napokon podarilo podpísať kontrakt s filmovým štúdiom Paramount Pictures, ktoré sa o ňu začalo zaujímať práve vďaka ceste do Sovietskeho zväzu.

V tom čase plnila všetky požiadavky štúdia. Zmenila svoj vzhľad a učila sa pracovať so svojím hlasom. Darilo sa jej. Pózovala pre mnohých fotografov a navštevovala viacerých učiteľov hereckých škôl. Jediné, s čím nesúhlasila, bola zmena mena.

V roku 1936 sa vydala za Wycliffa Andersona, mladého herca, ktorý pracoval pre rovnaké štúdio. Manželstvo však nepatrilo medzi šťastné a dvojica sa po krátkom čase rozišla. V tom istom roku hrala Frances až v štyroch filmoch. Začínala od malých rolí, ale napokon dostala aj hlavnú.

Posledný z filmov, ktoré v tomto období hrala, bol kritikou považovaný za najlepší. Bola to snímka Come and Get It, v ktorom stvárnila dvojitú rolu: estrádnu speváčku a jej dorastajúcu dcéru. Kritici ju vtedy označili za novú Gretu Garbo a napísali, že už dávno sa neobjavil talent takej veľkosti.

Frances Farmer sa stala hviezdou.

Na vrchole

Spolu so slávou však Frances získavala aj povesť výbušnej osoby, s ktorou je veľmi ťažké spolupracovať. Začala sa správať veľmi pohŕdavo voči Hollywoodu a nešetrila hanlivými výrokmi na filmové prostredie. V roku 1937 hrala v ďalších troch filmoch, no ani jeden nezískal také uznanie ako Come and Get It.

Frustrovaná, ale s nádejou, že uspeje na divadelnej scéne, prehovorila Paramount štúdio, aby s ňou rozviazalo kontrakt a odcestovala na východné pobrežie, kde ju riaditeľ divadelného súboru Harold Clurman prijal do svojho súboru.

Dostala hlavnú rolu v hre Golden Boy, ktorú napísal jej starý známy Clifford Odets. Predstavenie bolo veľmi úspešné a 24-ročná Frances dosiahla všetko, o čom kedy snívala. Ibaže opäť prišli problémy. Nové a horšie.

Bola pracovitá a ambiciózna. Chcela sa dostať až na vrchol. Túžila ísť do New Yorku. 6 fotografií v galérii Bola pracovitá a ambiciózna. Chcela sa dostať až na vrchol. Túžila ísť do New Yorku. Zdroj: Getty Images

Farmer mala románik s Odetsom, ktorý bol v tom čase ženatý. Nešťastná začala piť a správať sa útočne vo vzťahu k ľuďom, s ktorými spolupracovala. To malo za následok, že ju divadelný súbor nevzal so sebou na hosťovanie do Londýna. Hoci potom ešte vystúpila v dvoch hrách tohto súboru, žiadna už nezaznamenala úspech.

Frances sa na pokraji nervového zrútenia vrátila do Hollywoodu, no ani tu sa jej nedarilo. Hrala v niekoľkých nízkorozpočtových filmoch, ktoré išli rýchlo do zabudnutia.

Práve preto, aby získala pôdu pod nohami, začala pracovať nad knihou svojich spomienok a spoliehala sa, že táto reflexia jej pomôže vyrovnať sa s problémami. Lenže veľa pila a užívala amfetamín, prostriedok s povzbudzujúcimi účinkami.

Nakoľko bolo jej výbušné správanie spôsobené chorobou a nakoľko bolo dôsledkom jej závislosti, je dnes ťažké odhadnúť.

Je však známe, že keď ju v roku 1942 zadržali policajti pre jazdu pod vplyvom alkoholu, zareagovala veľmi agresívne a bola zadržaná. Po tomto incidente odcestovala do Mexika s plánom hrať v nezávislých filmoch. Lenže už po dvoch týždňoch sa odtiaľ vrátila.

O rok neskôr dostala rolu v nízkorozpočtovom filme Žiaden únik. Lenže už prvý deň v štúdiu udrela maskérku. Frances obvinili z napadnutia a z nedodržania podmienok zmluvy.

Mediálne šialenstvo nedalo na seba dlho čakať. Fotografie bývalej veľkej hviezdy zadržanej políciou uverejnili všetky noviny. To najhoršie ešte len prišlo. Po odpykaní trestu Frances previezli do psychiatrickej liečebne v Los Angeles.

15 rokov na psychiatrii

Ďalších sedem rokov strávila v rôznych psychiatrických zariadeniach. Najskôr prešla tzv. inzulínovou šokovou terapiou, ktorá bola vtedy veľmi využívaná. Frances sa sťažovala, že táto liečebná metóda bola brutálnym útokom na jej telo, čo presvedčilo jej matku, aby zobrala dcéru z nemocnice.

Obe sa vrátili do Seattlu, no vzťahy medzi nimi boli napäté. Už o šesť mesiacov neskôr matka požiadala súd, aby umiestnil dcéru do liečebného zariadenia.

Fotografie bývalej veľkej hviezdy zadržanej políciou uverejnili všetky noviny. 6 fotografií v galérii Fotografie bývalej veľkej hviezdy zadržanej políciou uverejnili všetky noviny. Zdroj: Getty Images

Počas súdneho pojednávania vyhlásili Frances za psychicky chorú a nesvojprávnu osobu a umiestnili ju do nemocnice vo Washingtone. Tam ju liečili elektrošokmi, ktorým bola vystavovaná dva- až trikrát do týždňa tri mesiace. Liečba vraj bola natoľko úspešná, že slávna pacientka bola zdravá.

Prepustili ju z nemocnice a zverili ju opäť do starostlivosti matky. Lenže už o mesiac nato bola znova zatknutá a v máji 1945 opätovne na žiadosť matky umiestnená do nemocnice, kde strávila ďalších päť rokov.

V psychiatrickom zariadení, do ktorého ju umiestnili, sa popularite pre zmenu tešila lobotómia. Spočívala v tom, že lekári prerušili nervové spojenia v dôležitých častiach mozgu pacienta. Lekár Walter Freeman ju v roku 1947 vykonal na trinástich pacientoch aj v zariadení, v ktorom sa liečila Frances.

Z tejto nemocnice pochádza aj slávna fotografia, na ktorej doktor Freeman vykonáva zákrok na uspanej pacientke. Pred smrťou v roku 1972 údajne Freeman svojmu synovi povedal, že žena na fotografii bola Frances Farmer.

Nový život v Indianapolise

Po tomto zákroku Frances opätovne zverili do starostlivosti matky. Ona však bola veľmi nespokojná s tým, že má ako nesvojprávna osoba žiť pod jednou strechou s niekým, kto ju umiestňoval opakovane do psychiatrických liečební.

V roku 1953 preto napísala žiadosť najvyššiemu súdu, aby jej vrátili občianske práva. Súd jej žiadosti vyhovel. Frances bola slobodná, mohla sa odsťahovať od matky a našla si prácu v hoteli. Znovu sa vydala, no o pol roka neskôr muža nechala a odišla zo Seattlu.

Za svoj nový domov si vybrala mestečko Eureka v Kalifornii. Neudržiavala žiadne kontakty s rodičmi, ktorí krátko po jej vycestovaní zomreli. Po matke zdedila dom v Seattli, ale predala ho a zostala žiť v Eureke.

Na jeseň 1957 sa zoznámila s Lelandom C. Mikesellom, expertom na televízne a rozhlasové relácie, ktorý ju prehovoril, aby sa vrátila k pôvodnému povolaniu. Pomohol jej presťahovať sa do San Francisca, kde Frances v typickom americkom štýle poskytla interview, v ktorom vyhlasovala, že prestala holdovať alkoholu a našla konečne Boha.

Hrala v niekoľkých nízkorozpočtových filmoch, ktoré rýchlo upadli do zabudnutia. 6 fotografií v galérii Hrala v niekoľkých nízkorozpočtových filmoch, ktoré rýchlo upadli do zabudnutia. Zdroj: Getty Images

Tento ťah spôsobil, že sa o ňu verejnosť začala opäť zaujímať. Vystúpila v niekoľkých televíznych programoch a prvýkrát po pätnástich rokoch sa objavila aj na divadelnej scéne. Hrala i v televíznych hrách a v jednom filme. Vydala sa tretí raz – vzala si svojho poradcu Mikesella.

Jej nádejne sa črtajúci návrat, podobne ako manželstvo, sa však rýchlo skončili. Frances nezostávalo nič iné, ako prijať prácu moderátorky popoludňajšieho programu v lokálnej televízii, ktorú jej ponúkla televízna spoločnosť v Indianapolise. Zdalo sa, že tam konečne našla pokoj.

Televízny program Frances Farmer uvádza bol miestnym hitom a zabezpečil jej živobytie. Lenže po nejakom čase bola Frances Farmer aj tu čoraz agresívnejšia k svojim spolupracovníkom, až ju v roku 1964 televízna spoločnosť prepustila. Potom skúšala šťastie v podnikaní, no neúspešne.

V posledných rokoch života ju opäť niekoľkokrát zatkli pre jazdu pod vplyvom alkoholu, až jej napokon zobrali vodičský preukaz. Na sklonku života sa venovala už len svojej autobiografii Will There Really Be a Morning?, ktorú však nestihla dokončiť. Zomrela na rakovinu v auguste 1970. Pochovaná je v Indianapolise.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×