Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vlasy na odchode, vitajte depresie: jesenné obdobie dokáže potrápiť telo i psychiku, skúste sa brániť

12.10.2018 (40/2018) Čakárne niektorých odborných lekárov sú na jeseň plnšie než inokedy. Niektoré problémy sa totiž so železnou istotou hlásia práve v tomto prechodnom období medzi letom a zimou.
Vlasy na odchode, vitajte depresie: jesenné obdobie dokáže potrápiť telo i psychiku, skúste sa brániť
2 fotografie v galérii
Prichádza obdobie infekcií, pozor si treba dať aj na žalúdok.
Autor fotografie: Shutterstock

Ak vás po dlhšom období pokoja začal v týchto dňoch opäť pobolievať žalúdok, zrejme patríte medzi „vredárov“. Žalúdočné vredy sú totiž, podobne ako viaceré ďalšie diagnózy, sezónnou chorobou a zvyknú sa ozvať práve na jeseň a tiež na jar.

Počas života žalúdočné vredy postihnú takmer polovicu populácie. Je to pomerne nebezpečná diagnóza, ktorá môže spôsobiť krvácanie do žalúdka. Je to totiž zápalové ochorenie, pri ktorom vzniká hlboké narušenie sliznice žalúdka.

Zatiaľ nie je jasné, čo je presnou príčinou vzniku vredov. Vredy môžu byť spôsobené infekciou Helicobacter pylori, užívaním liekov proti bolesti, ktoré narúšajú sliznicu žalúdka a k ich vzniku prispieva fajčenie a stres.

Na aktivitu žalúdočných vredov vplývajú zmeny počasia, ale aj stravovania a prejavia sa najmä u citlivejších ľudí. Husacie hody, jesenné zabíjačky či vinobranie, ale aj sychravé krátke dni pomáhajú na jeseň „spustiť“ vredy. Začne sa totiž tvoriť viac žalúdočnej kyseliny.

Ak zostane v žalúdku, rozleptáva sliznicu a dráždi poškodené miesta, ak sa posunie do pažeráka, objaví sa nepríjemné pálenie záhy.

Nachladnutý mechúr

Ženskí lekári a urológovia majú tiež na jeseň „sezónu“. Prichádzajú totiž pacientky so zápalom močového mechúra – cystitídou. Infekcia močového mechúra je najmä ženská záležitosť – vyskytuje sa prevažne u sexuálne aktívnych žien od 20 do 50 rokov a postihuje ich dvakrát častejšie ako mužov. Niektoré ženy ju prekonajú aj päťkrát za rok!

Začiatok býva veľmi rýchly, zrazu prídu obrovské bolesti spojené s nutkaním na močenie, ktoré sa počas vyprázdňovania ešte stupňujú. Bolesť v podbrušku je často sprevádzaná bolesťou v krížovej oblasti.

Po lete, keď je príčinou nachladnutie z mokrých plaviek, prichádzajú jesenné zápaly spôsobené sychravým počasím. Zápal zvyčajne vyvolávajú baktérie – najčastejšie Escherichia coli –, ktoré žijú bežne v tráviacej sústave. Z konečníka preniknú do močových ciest a v močovom mechúre sa ďalej množia.

Dôvodom, prečo cystitídy postihujú častejšie ženy ako mužov, sú najmä anatomické rozdiely. Ženská močová rúra je dlhá najviac 5 cm, teda štyrikrát kratšia ako mužská, ktorá má až 20 cm. Príčinou zápalu môžu byť aj chlamýdie – baktérie prenášané pohlavným stykom.

Zápal sa vždy potvrdzuje aj laboratórnym vyšetrením vzorky moču. Preto je potrebné k lekárovi doniesť vzorku stredného prúdu ranného moču. Pozitívny výsledok znamená, že v moči je zvýšený počet leukocytov, bielkovín, baktérií a niekedy aj krv.

Kultivačné vyšetrenie moču je dôležité na nasadenie správnej liečby. Podľa druhu baktérie, ktorá zápal spôsobila, vie lekár nastaviť cielenú liečbu, čiže predpísať vhodné antibiotiká. Ak sa cystitída u ženy opakuje niekoľkokrát v priebehu roka, urológ odporučí vyšetrenie partnera u urológa, aby sa vylúčila možnosť, že práve on je „pôvodcom“ nákazy.

Viac než splín

O sychravých jesenných dňoch by vedeli rozprávať i psychiatri, niektorí musia v tomto období denne vyšetriť desiatky ľudí. Vedci sa domnievajú, že vznik depresie je výsledkom kombinácie genetických, biochemických, psychologických faktorov a faktorov vonkajšieho prostredia.

Práve jesenné dni s nedostatkom svetla spúšťajú takzvané sezónne depresie, ktoré sa u niektorých ľudí objavujú v dňoch, keď sa predlžuje tma. Prevenciou je pohyb vonku, najmä počas dní, keď svieti slnko.

Počas slnečných dní sa treba čo najviac hýbať vonku. 2 fotografie v galérii Počas slnečných dní sa treba čo najviac hýbať vonku. Zdroj: Shutterstock

Depresia nie je len zlá nálada či pocity smútku. Ide o časté a závažné ochorenie, ktoré môže narušiť každodenné fungovanie človeka a spôsobiť sebapoškodenie až samovraždu.

Výskumy ukazujú, že mozog ľudí s depresiou funguje odlišne, poruchy sa pravdepodobne objavujú v oblasti mozgu pre správanie, myslenie, chuť do jedla a spánok. Zrejme dochádza aj k nerovnováhe dôležitých chemických látok v mozgu – tzv. neurotransmiterov. Ide teda o seriózny medicínsky problém.

Od bežného smútku alebo rozladenosti sa depresia líši najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia ako smútok, trvá dlhšie a nepriaznivo ovplyvňuje našu výkonnosť.

Depresia je jednou z najlepšie liečiteľných psychických porúch. Liečba pomáha absolútnej väčšine pacientov, bez nej však môžu príznaky trvať aj roky a postupne môže viesť k strate výkonnosti, izolácii a celkovému zhoršeniu zdravia znížením obranyschopnosti organizmu.

Platí, že čím skôr človek s liečbou začne, tým skôr depresia odznie. Najdôležitejšou súčasťou liečby depresie a predchádzania ďalším depresívnym epizódam je užívanie antidepresív.

Vlasy na odchode?

V porovnaní so spomínanými diagnózami je jesenné vypadávanie vlasov len nepríjemnosťou. Objavuje sa zvyčajne preto, lebo telu na jeseň chýbajú minerálne látky a stopové prvky. Sú to najmä vitamín A, zinok, selén a železo, ktoré sa nachádzajú v listovej zelenine, hovädzom mäse, rybách, cibuli a tekvici.

Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim a dáždnik počas daždivých dní, aby sa vlasy ochránili pred škodlivými látkami obsiahnutými v dažďovej vode.

Dôležité je dostatočné prekrvenie pokožky hlavy, ktoré zabezpečuje prísun živín do vlasového korienka. Pomôže robiť si pravidelnú masáž vlasovej pokožky končekmi prstov každý deň, najlepšie ráno.

Ak už vlasy padajú, pomôžu prípravky proti vypadávaniu vlasov. Najbežnejšie sú šampóny, ale existujú tiež tablety či vlasové aktivátory, ktoré obsahujú DHT (dihydrotestosterón) inhibítory.

Vhodné je kombinovať užívanie výživových doplnkov s vonkajšou liečbou, čo výsledok významne zlepšuje. Obnovia sa vlasové folikuly, vlasy veľmi rýchlo prestanú padať a budú pekné a zdravé celú jeseň.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×