Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sobáš z rozumu? Kritici monarchie prirovnávajú svadbu Meghan a Harryho k príbehu kniežaťa Rainera a Grace Kelly

09.10.2018 (40/2018) Široký úsmev a zamatový pohľad očí. Aj pre toto miluje vojvodkyňu Meghan (37) takmer celý svet. Nová členka kráľovskej rodiny má pred sebou dôležitú misiu, zachrániť reputáciu monarchie v ďalekej Austrálii.
Sobáš z rozumu? Kritici monarchie prirovnávajú svadbu Meghan a Harryho k príbehu kniežaťa Rainera a Grace Kelly
5 fotografií v galérii
Láskyplné gestá a objatia na verejnosti sú pre tento pár bežné.
Autor fotografie: Northfoto

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markle absolvujú v októbri oficiálnu návštevu Austrálie, Fidži, Tongy a Nového Zélandu. Návšteva sa uskutoční v čase konania štvrtého medzinárodného podujatia s názvom Invictus Games v Sydney – športové hry vojnových veteránov.

Harry a Meghan pozvali do Austrálie a na Nový Zéland príslušné vlády, na Fidži a Tongu pocestujú na žiadosť britského rezortu diplomacie.

Kráľovná Austrálie

Meghan ako nováčik na kráľovskom dvore má resuscitovať v krajine protinožcov nadšenie pre monarchiu. Miestni obyvatelia totiž stále s väčším chladom prijímajú fakt, že sú dodnes súčasťou britského Commonwealthu. Oficiálnou hlavou ich štátu je kráľovná Alžbeta II., ktorá má v tejto zemi podľa protokolu titul kráľovná Austrálie.

Podľa historických faktov pristál v roku 1770 na východnom pobreží kontinentu James Cook a vyhlásil ho za anglické územie. O 18 rokov neskôr priplávala na pobrežie prvá flotila s trestancami z Európy, britské väznice boli totiž beznádejne preplnené.

V blízkosti dnešného Sydney založili trestaneckú kolóniu, prvú európsku osadu, ktorú neskôr obsadzovali aj dobrovoľní prisťahovalci z Európy. Najnebezpečnejších trestancov však umiestňovali v odľahlejších oblastiach, napríklad v Tasmánii.

Až do polovice 19. storočia bola kolonizovaná väčšina Austrálie a dnes mnohí miestni historici hovoria o príchode Európanov ako o invázii. Ich vstup do zeme totiž znamenal pre domorodcov predovšetkým utrpenie, britskí osadníci ich vyháňali z úrodnej pôdy, dokonca ich zabíjali.

Zvlášť krutou kapitolou v osídľovaní Austrálie sú deti, lepšie povedané celá jedna generácia. Osadníci odoberali miestnym rodinám dcéry a synov a umiestňovali ich do bielych rodín.

Nová členka vladárskej rodiny sa vôbec nesnaží skrývať emócie. 5 fotografií v galérii Nová členka vladárskej rodiny sa vôbec nesnaží skrývať emócie. Zdroj: Northfoto

Až v roku 1901 získala Austrália samostatnosť a dovtedy 6 samostatných kolónií – Nový Južný Wales, Queens­land, Južná Austrália, Viktória, Západná Austrália a Tasmánia – sa spojili do federácie.

Napriek tejto suverenite si udržala Austrália naďalej spojenie s Veľkou Britániou, bok po boku bojovali v 1. a 2. svetovej vojne. Austrália dokonca vyslala svoje vojská na pomoc svojim niekdajším kolonizátorom napriek tomu, že sami sa museli brániť útokom Japoncov.

Dnes sa však v krajine ozývajú rôzne hnutia, ktoré odmietajú skostnatenú monarchiu. Najhlasnejšie diskusie o tom, či ju zachovať, alebo sa definitívne rozhodnúť pre republiku, vrcholili koncom 90. rokov, keď sa blížila olympiáda v Sydney (2000) a sté výročie vzniku Austrálie (2001). 

Väčšina miestnych sa však v roku 1999 v referende vyjadrila, že chcú byť naďalej súčasťou monarchie.

Šťastím pre kráľovskú rodinu v tomto prípade je, že obyvateľmi Austrálie sú prevažne prisťahovalci z krajín, kde sa zneužívala prezidentská moc a okrem toho mladí domorodci sú priveľmi politicky apatickí na to, aby bojovali za republiku.

Takéto štátne zriadenie najviac z doterajších premiérov trápilo Juliu Gillard, ktorá bola v úrade v rokoch 2010 až 2013. Takmer vizionársky sa vyjadrila, že po smrti kráľovnej Alžbety II. by sa mala Austrália zmeniť konečne na republiku.

Nečudo, že Spojené kráľovstvo prostredníctvom Meghan ukazuje radšej svoju mladšiu tvár. Expertka, ktorá sa zameriava na kráľovský dvor, Anna Whitlock hovorí, že práve kráľovskí vnuci a ich partnerky dnes zohrávajú v komunikácii so svetom kľúčovú úlohu.

„Svojím správaním vysielajú signál, že monarchia je potrebná a zároveň moderná inštitúcia.“

Ak by sme mali použiť rétoriku zo sveta obchodu, monarchia dnes používa účinné marketingové nástroje s cieľom, aby rástla jej obľúbenosť. A jedným z marketingových úspešných ťahov je aj Meghan, napríklad ako vojvodkyňa epochy sociálnych médií.

Skôr než oficiálne spečatila svoju lásku s kráľovským vnukom, založila stránku The Tig o lifestyle, o móde, kráse, cestovaní, zdravom životnom štýle a často sa tu so svojimi čitateľmi dedila o svoje názory na rôzne témy.

Charite sa venovala už predtým, ako prišla do kráľovskej rodiny. 5 fotografií v galérii Charite sa venovala už predtým, ako prišla do kráľovskej rodiny. Zdroj: Northfoto

Svoj malý magazín musela síce v roku 2017 stopnúť, zdá sa však, že vo virtuálnom svete bola veľmi obľúbená. Podľa štatistík vyhľadávača google, patrila v roku 2016 k najvyhľadávanejším herečkám.

Svojím srdečným prístupom si podmanila nielen svojich fanúšikov z internetu, ale aj srdcia poddaných v Škótsku, Írsku a vo Walese a zrejme sa jej to podarí aj v ďalekej Austrálii.

Ani čierna, ani biela

Prekvapivé je, že neustálym porušovaním protokolu paradoxne roztápa ľadové srdcia bežných smrteľníkov. Veď čo môže byť nesympatické na tom, že Meghan sa objíma s úplne neznámymi ľuďmi, pri verejných vystúpeniach drží svoje emócie na veľmi slabej uzde a pričasto gestikuluje rukami?

Nežné pohladenia či držanie sa za ruky Harryho a Meghan na verejnosti im tiež nahráva do karát. Veď prejavy romantickej lásky sú oveľa viac v obľube ako skostnatený protokol.

Okatá obyčajnosť a ľudskosť však vzbudzuje na druhej strane aj podozrenie, či cesta Meghan do kráľovského dvora bola určite dláždená iba veľkou a romantickou láskou.

Nie je totiž ani čierna, ani biela, jej predkovia boli americkí otroci a takáto členka kráľovskej rodiny vysiela veľmi dobrý signál v Európe, ktorá sa zmieta kríze v súvislosti s rasovou znášanlivosťou.

Do Starého sveta totiž húfne prichádzajú imigranti z afrického kontinentu, nečudo, že Európania sa zmietajú v pochybnostiach, či je práve kozmopolitná kultúra to pravé orechové. Dokonca už aj Nemci pomaly, ale iste zatvárajú svoju povestnú štedrú germánsku náruč, ktorú tak ochotne otvárali tretiemu svetu.

Meghan v zástere

Okrem farby pleti je Meghan veľmi vhodnou kandidátkou na členstvo v rodine s modrou krvou aj svojimi charitatívnymi akciami. Charizmatická vojvodkyňa je známa svojím empatickým vyhlásením, že nešťastie ľudí vníma od mladého veku, pretože ju mama vodila do odľahlých miest, aby videla, ako žijú obyčajní ľudia, ako vyzerajú chudoba a smútok.

Stala sa celosvetovou ambasádorkou organizácie World Vision Canada a v rámci kampane, ktorá mala pomôcť získať čistú vodu, odcestovala do Rwandy. Je tiež zástupkyňou OSN v kampani HeForShe, ktorá bojuje za práva žien.

Strávila napríklad týždeň medzi obyvateľmi slumov, najchudobnejších častí v indickom Dillí a Bombaji, aby zistila, s akými problémami sa ženy a dievčatá najčastejšie stretávajú.

Meghan nedávno varila s bežnými ženami, aby podporila dobrú vec. 5 fotografií v galérii Meghan nedávno varila s bežnými ženami, aby podporila dobrú vec. Zdroj: Northfoto

Nedávno si zase na luxusný outfit navliekla zásteru a varila s obyčajnými ženami. Išlo o akciu na podporu práve vydávanej kuchárskej knihy, ktorá spája všetky kultúry sveta.

Výťažok z jej predaja podporí pozostalých po obetiach požiaru v Grenfell Tower. Oheň zachvátil vežu v júni toho roku, nachádzalo sa v nej asi 600 ľudí, v plameňoch zomrelo 72 z nich.

Meghanin výlet v centre dobrovoľníkov nebol prvý ani posledný. No dá sa to, nemilovať ju? Predsa len, čerstvá vojvodkyňa ešte nestihla roztopiť všetky ľadové srdcia. Verejne sa do nej obula politička Emma Dent Coad, ktorá sedí v parlamente za labouristov.

Na druhej strane jej verbálne výpady voči kráľovskej rodine nie sú ničím novým, dokonca ju označujú za nočnú moru súčasných vladárov. Williama totiž nazvala nie veľmi chytrým princom a Kate neustále kritizuje za jej nákladné outfity. Nečudo, že jej pozornosti neušla ani Meghan.

„Zamyslime sa nad prácou dobrovoľníkov aj vtedy, keď sú preč kamery. Pretože až 99 percentám z nich nevenujeme takú pozornosť ako práve vojvodkyni.“

Harry si teda vybral za manželku sebavedomú aktivistku, ktorá vášnivo verí charitatívnym projektom, odzbrojuje svojou úprimnosťou a jej štýl správania, tak to nie je na prvý pohľad žiadna premyslená stratégia.

Pre samú dokonalosť princovej manželky sa vynárajú aj konšpiračné teórie typu, či v tomto prípade nešlo o sobáš z rozumu. Veď na prvý pohľad zamilovaný pár veľmi nejasne informuje o tom, ako sa vlastne zoznámil. Dokopy ich mali dať spoloční známi a láskou k sebe mali zahorieť na rande naslepo. Sú dnešní princovia odkázaní hľadať si takto budúce manželky?

Svadba Harryho a Meghan by nebola v rámci európskych vladárskych dynastií jediná, pri ktorej by dominovalo racio.

Napríklad nebohé monacké knieža Rainer III. († 85), ktorý nastúpil na trón v roku 1949, mal jasný plán – pozdvihnúť z popola štát, ktorý sa boril s problémami, hlavne finančnými, a hrozilo mu pripojenie k Francúzsku. Svoje budovateľské reformy práve odštartoval sobášom.

Miliardár Aristoteles Onassis mu poradil šikovný marketingový ťah – oženiť sa s dobre platenou a slávnou hollywoodskou herečkou, čím by k svojej krajine pritiahol pozornosť celého sveta a navrátil jej tak lesk a slávu. Prvá adeptka bola Marilyn Monroe († 36), viac sa však na toto poslanie hodila menej škandalózna Grace Kelly († 52) s anjelskou tvárou.

Kate sa správa vznešene za každých okolností a stále boduje v obľúbenosti. 5 fotografií v galérii Kate sa správa vznešene za každých okolností a stále boduje v obľúbenosti. Zdroj: Northfoto

Kate stále prvá

Nech je už pravda o láske Harryho a Meghan akákoľvek, bývalá herečka sa po rebríčku obľúbenosti šplhá veľmi obratne stále vyššie a vyššie. Zatiaľ sa jej však ešte nepodarilo prekonať švagrinú Kate, hoci jej už pomaly, ale iste dýcha na krk.

Obľúbenosť členov kráľovskej rodiny sa totiž hodnotí aj podľa toho, do akej miery dokážu ovplyvniť domácu ekonomiku. Hlavne ženská časť kráľovského dvora inšpiruje svojimi oufitmi bežné smrteľníčky, ktoré robia nálety na pulty predajní po tom, ako im padne do oka konkrétny model, ktorý si oblečie aristokratka.

Internetový predajca eBay aktuálne uvádza vo svojej výročnej správe, že obliekanie vojvodkyne Kate hýbalo najviac s trendmi na ich serveri. Druhý najvplyvnejší člen kráľovskej rodiny je Meghan, za víťazkou však zaostáva veľmi tesne.

Kate zaujala spotrebiteľov hlavne voľbou šatníka počas tehotenstva, pred narodením svojho tretieho potomka princa Louisa. V apríli vzrástol zase počet vyhľadávania modelov návrhárky Jenny Packham. V jej šatách ukázala Kate svojho druhého syna prvýkrát verejnosti.

Osobitý štýl Williamovej manželky je už dlho hitom nakupujúcich na eBayi, a to už od jej svadby, ktorá sa konala v roku 2011.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×