Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Japonsku predstavili nového robota, bude pomáhať telesne postihnutým pracovať

08.10.2018 (40/2018) Usadíte sa v kaviarni a čakáte na obsluhu. Zrazu k vám podíde robot a spýta sa vás, čo si dáte. Sci-fi? Kdeže, v Japonsku realita.
V Japonsku predstavili nového robota, bude pomáhať telesne postihnutým pracovať
3 fotografie v galérii
Nový robot meria 120 centimetrov a váži 20 kilogramov. Vďaka internetu ho možno na diaľku...
Autor fotografie: Facebook/Ory Laboratory

Pre krajinu vychádzajúceho slnka je technologický pokrok snáď rovnako typický ako paličky na jedenie či gejše. V Japonsku však nekončia pri vývoji inteligentných telefónov, hodiniek či televízorov, zachádzajú oveľa ďalej.

Pokrok prepájajú so sociálnou oblasťou a vo veľkom využívajú umelú inteligenciu. A po tom, ako si roboti našli svoje miesta v nemocniciach či školách, ich posielajú do kaviarne.

Čo si dáte?

Nie, japonskí vývojári nechcú nikoho obrať o pracovné miesta. Práve naopak. Robotickí čašníci vznikli ako projekt zameraný na pomoc ľuďom s ochoreniami spôsobujúcimi telesné postihnutie.

S pomocou robotov by pacienti, ktorým ochorenie výrazne kompli­kuje pohyb, mohli vystúpiť z izolácie a zaradiť sa späť do pracovného a svojím spôsobom aj sociálneho života.

„Každý by mohol slobodne pracovať spôsobom, akým by chcel,“ vyjadril sa nadšene jeden z lídrov projektu Masatane Muto po prvých testoch.

Muto sám trpí amyotrofickou laterálnou sklerózou – vážnym neurodegeneratívnym ochorením mozgu, ktoré vedie k neschopnosti vôľou ovládať pohyby.

V úlohe netradičných čašníkov sa majú predstaviť antropomorfní roboti s názvom OriHime-D z dielne spoločnosti Ory Laboratory.

Robot OriHime-D prvýkrát obsluhoval v auguste, testy dopadli dobre. 3 fotografie v galérii Robot OriHime-D prvýkrát obsluhoval v auguste, testy dopadli dobre. Zdroj: Youtube

Stroje s výškou 120 cm vážiace 20 kg sú vybavené kamerou a zvukovými reproduktormi, pričom prenos zvukových i obrazových záberov umožňuje internetové pripojenie – na základe neho je možné robota na diaľku ovládať pomocou počítača či tabletu.

Robotov je dokonca možné ovládať výlučne očami, čo ich sprístupňuje aj ľuďom, ktorým pokročilé štádium ochorenia celkom znemožňuje pohyb.

Testy pokračujú

Prvé testy, ktoré dopadli úspešne, sa uskutočnili v auguste. Robota ovládal Nozomi Murata, ktorému ochorenie postupne oslabuje kostrové svaly.

Spoločnosť Ory Laboratory pritom nie je vo svete umelej inteligencie žiadny nováčik. Ich menšie verzie robotov už bežne využívajú Japonci v telekomunikáciách. Ak zamestnanec telekomunikačnej firmy ochorie, jednoducho ho zastúpi jeho mechanický kolega.

Teraz čaká výrobcov ostrá skúška. Kaviareň v Tokiu, kde budú obsluhovať stroje ovládané ľuďmi, otvoria pre hostí od 26. novembra do 7. decembra tohto roku. Ak pôjde všetko podľa plánov, konštruktéri veria, že už v čase olympijských a paralympijských hier v japonskom hlavnom meste v roku 2020 by mohla jedinečná kaviareň spustiť svoju stálu prevádzku.

„Do roku 2020 chcem vyslať správu, že dokážete byť štedrým hostiteľom aj napriek postihnutiu,“ netají plány Muto. V odvážnom projekte mu nepochybne bude držať palce celý svet.

Staršieho a menšieho robota OriHime využívajú v telekomunikáciách, ale aj ako spoločníka pre osamelých. 3 fotografie v galérii Staršieho a menšieho robota OriHime využívajú v telekomunikáciách, ale aj ako spoločníka pre osamelých. Zdroj: Orihime.orylab.com

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×