Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tešili sme sa, že mama na dôchodku nám bude pomáhať s deťmi, ona sa nudí a iba nás kritizuje. Čo s ňou?

11.10.2018 (32/2018) Je to nepríjemná záležitosť, ale je lepšie si veci usporiadať hneď na začiatku, ako trpieť roky niečo, čo vám nevyhovuje.
Tešili sme sa, že mama na dôchodku nám bude pomáhať s deťmi, ona sa nudí a iba nás kritizuje. Čo s ňou?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mama je tretí mesiac na dôchodku. Mysleli sme si, aké to bude super, že nám občas uvarí, postráži deti... Omyl. Všetko je inak. Mama sa nudí. Neustále je u nás „nasáčkovaná“. Hovorí nám, čo a ako máme robiť, čo, samozrejme, robíme zle. Hľadá si problémy, háda sa s ľuďmi a stáva sa z nej naozaj nepríjemná babka. Môj muž už stráca nervy a povedal mi, že jej mám niečo povedať. Lenže ona sa urazí a je dosť tvrdohlavá, takže to bude peklo. Je to v tom veku normálne? Čo s ňou?

Zuzana

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Máte akčnú a tvrdohlavú babičku, ako vidím :). Je zatiaľ na dôchodku veľmi krátky čas, tak dúfam, že sa postupne naučí s novou situáciou zaobchádzať, nájde si v nej svoje miesto. A vy tiež potrebujete spoločne s ňou určiť, akú formu bude mať váš vzťah a jej pomoc teraz. Vysvetliť, že pomoc nie je kritizovanie a dávanie nevyžiadaných rád. Jasne ju poprosiť, že by vám pomohli tieto konkrétne veci, zadefinovať si dni, ktoré trávite spoločne a poprosiť ju, že sú dni, ktoré chcete tráviť sami.

Je to nepríjemná záležitosť, ale je lepšie to usporiadať hneď na začiatku, ako trpieť roky niečo, čo vám nevyhovuje. Aj mame sa postupne otvoria oči a začne mať iné aktivity. Môžete ju v nich povzbudiť tým, že jej dáte ako darček nejaký kurz, pobyt alebo pozvete kamarátku, s ktorou sa dlho nevideli, aby obnovila kontakt. Ak by výrazne nepríjemné nálady či aktivity, kde bude mať problémy s okolím, pretrvávali, môže to byť ukazovateľ na hlbšie psychické problémy, no to je zatiaľ predčasné. Mama si potrebuje nájsť nový rytmus v živote, pomôžte jej s tým.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Slovenské Lurdy? Posedeli sme si na kameni a pili vodu zo studničky, kde sa zázračne vyliečila grófka Forgáčová
Doma robí dusno! Martina Hubu prezývajú Aristokrat divadla, prečo nad ním rodina prevracia oči?
Poznajú tajomstvo dlhovekosti? Na týchto miestach vo svete sa ľudia dožívajú najviac!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×