Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Naozaj nemôžu konkurovať klasickým fotoaparátom? Prekvapí vás, s čím fotia profíci z National Geographic

01.10.2018 (39/2018) Malé kompaktné fotoaparáty definitívne končia na smetisku dejín. Dnes už slabší fotomobil dokáže viac ako malý kompakt.
Naozaj nemôžu konkurovať klasickým fotoaparátom? Prekvapí vás, s čím fotia profíci z National Geographic
3 fotografie v galérii
Camera FV-5 je prehľadná neobťažujúca fotoaplikácia.
Autor fotografie: FGAE Studios

Ľudia by sa mali starých fotoaparátov zbavovať v rámci Zákona o odpadoch. Samozrejme, niekoľko drahších modelov smartfóny v žiadnom prípade nepresiahnu. Zatiaľ. A ani malým superzoomom, optickým ďalekohľadom, nedokážu fotomobily vážne konkurovať.

Najväčšou nevýhodou fotiacich mobilov je práca v horšom svetle. Softvéry nedokonalosti a šum žehlia odušu, niekedy až neprirodzene, alebo si s nimi nedokážu poradiť.

To však pri štandardnom každodennom fotení neprekáža a ani pri zverejňovaní takýchto fotografií na sociálnych sieťach to nie je obrazová katastrofa.

Jednotky na trhu

Rozsiahlej reklamnej masáže sa dostalo superfototelefónu Hua­wei P20 Pro. Patrí do kategórie nad 600 eur. Obrázky z neho sú naozaj ako víno. Softvér fotoaparátu sa snaží doladiť tie najlepšie farby, zlikvidovať šum či ostatné nedostatky. Fotografovanie v dodanej aplikácii je pohodlné a prekvapivo rýchle.

Väčšina lacnejších smartfónov potrebuje čas na zaostrenie, oneskorenie má aj spúšť. Dá sa na to zvyknúť. Dobrý fotograf s tým ráta a je dostatočne predvídavý, dokáže sa trafiť aj do náročnejšej scény pohybujúcich sa ľudí.

Rovnako dobré obrázky sú aj zo Samsungu Galaxy S9 a z niekoľko jeho mladších, o číslo nižších bračekov. Spolu s Hua­weiom sa naťahujú o najlepší fotoaparát pracujúci v systéme Android.

Huawei P20 je vybavený objektívom od spoločnosti Leica. 3 fotografie v galérii Huawei P20 je vybavený objektívom od spoločnosti Leica. Zdroj: Huawei

Ako fotoaparáty si dobre počínajú aj smartfóny Sony Xperia XZ2, LG G6 2016 či OnePlus6. Medzi najlepšími fotomobilmi sa drží tiež 21-megový Kodak Ektra.

Ak má fotograf so smartfónom pocit, že sa mu nedarí exponovať v tom najsprávnejšom čase, nemusí upadať do depresie, pretože s týmto problémom sa trápia aj ťažkí profesionáli napriek tomu, že si to len ťažko priznajú.

Keď sme už pri nich – kolegovia, ktorí pracujú pre legendárny National Geographic, používajú na fotografovanie aj mobily. Sami hovoria, že sa pri tom len tak hrajú... Najčastejšie používajú iPhony, ktoré dosahujú tradične nadštandardnú kvalitu fotenia, akú práve špičková technika ponúka.

Za málo peňazí

Slováka však tradične zaujíma, ako dostať veľa muziky za menej peňazí. Napríklad Huawei P20 Pro má lacnejších bračekov Huawei P20 Lite či základný Huawei P20. Na fotenie sa dajú použiť aj menej vychýrené smartfóny. Lacnejšie modely však ponúkajú horšie softvéry a takmer žiadne nastavenia.

Vybabrať sa s tým dá vlastnými fotoaplikáciami. Stačí si len niektorú z nich stiahnuť a byť pri tom opatrný. Akoby sa s nimi vrece roztrhlo. Väčšina z nich ponúka všeličo, len so štandardným nasnímaním fotografie máva problém. Plné verzie stoja doslova pár eur.

Kto chce fotiť bez hračičiek a „prkotiniek“, môže siahnuť napríklad po fotoaplikáciách ProShot či Camera FV-5 – tá je moja obľúbená.

Obe ponúkajú jednoduché nastavenia základných parametrov a prispôsobenie potrebám fotografa. V nastaveniach sa ich fungovanie dá upraviť tak, aby zaostrovali a exponovali na ťuknutie na vybranú časť záberu, ktorá má byť ostrá. To výrazne urýchľuje pomalosť smartfónov.

Kodak Ektra dostal kus dizajnu fotoaparátu a kožené puzdro, akoby ním bol naozaj. 3 fotografie v galérii Kodak Ektra dostal kus dizajnu fotoaparátu a kožené puzdro, akoby ním bol naozaj. Zdroj: Kodak

Trochu ťarbavejšie sa mi fotografovalo s aplikáciami Open Camera, VSCO a A Better Camera Unlocked. Camera 360 Ultimate je síce obľúbená, no ponúka zbytočné komplikácie v nastaveniach aj tam, kde by nemusela otravovať. Ešte prešpekulovanejšia a jednoduché fotenie komplikujúca je PIP Camera.

Pri použití lacnejších smart­fónov sa dodatočná fotoaplikácia dokáže so zábermi viac maznať a urobiť ich krajšími. Ako pri všetkom, aj tu platí, že najlepšou ochranou nervov je prečítať si návod dostatočne včas.

Všetky múdrosti a odporúčania zaručených znalcov o nastaveniach fotoaplikácie výrobcovia drahších modelov sami zjednodušujú kreatívnymi programami, ktoré sa dajú zapnúť už pri fotografovaní.

Normálne jednoduché nasnímanie v štandardnom programe zasa umožňuje následnú postprodukciu a jednoduchý výber toho, aký obrazový efekt chcem ako fotograf dosiahnuť. Ich obsluha je jednoduchá. Väčšina aplikácií na úpravu fotiek je k dispozícii zadarmo a tie drahšie sú pre bežného smrteľníka luxus.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×