Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marián Labuda: Otec tu ešte mohol byť

01.10.2018 Herec Marián Labuda sa stal tvárou programu DôveraPomáha diabetikom:
Marián Labuda: Otec tu ešte mohol byť
4 fotografie v galérii
Autor fotografie: Peter Gašpar

Cukrovka nám Labudovcom zasiahla do života pred 25-timi rokmi. Otec mal tesne pred 50-kou, keď sa uňho objavil zvýšený cukor v krvi.  Bol to odraz jeho životného štýlu, keď ako umelec často cestoval, hrával vo filmoch, odohral množstvo divadelných predstavení na zájazdoch. Hotelová či reštauračná strava, večierky s kolegami a minimum pohybu sa podpísalo na jeho zdraví. 

Neviem, či v tom období bola taká bohatá osveta týkajúca sa  diabetu druhého typu. Myslím si, že otec bol zo začiatku dobrým pacientom a uvedomoval si, aká nebezpečná je táto choroba. Dodržiaval pokyny lekárov, bral lieky a ako tak si strážil stravu. Dokonca chodil aj cvičiť.  Často vtipkoval, že si otvorí Cukráreň u cukrovkára.

4 fotografie v galérii Zdroj: Peter Gašpar

Potom však prišla nešťastná autohavária a nastal veľký zlom. Otec musel podstúpiť ťažkú operáciu bedrového kĺbu a následne mu bol nasadený inzulín. Dostal pero s dávkovačom a postupne upustil od diétneho režimu, spoliehajúc sa, že inzulín to vyrieši. Mal veľmi rád zákusky, koláčiky a iné dobrôtky. Nedokázal si ich odoprieť, a tak sa dávka inzulínu zvyšovala a zvyšovala. Ku sklonku života to bola už abnormálna hodnota. Oči mu ako zázrakom fungovali bez problémov, ale napríklad palec na nohe sa mu hojil pol roka.

Je dôležité, aby si každý uvedomil, že cukrovka je tichý, pomalý zabijak. No ja verím, že s pomocou edukácie v programe DôveraPomáha diabetikom, sa s ňou dá bojovať a dosiahnuť uspokojivé výsledky.

S heslom „Nech sa nám už viac cukrovka nelepí na päty“, vás pozdravuje

4 fotografie v galérii Zdroj: Dôvera

 

Viac o programe DôveraPomáha diabetikom na www.dovera.sk/cukrovka

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×