Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obetavá matka a násilník s nezáujmom o mláďatá. Za smiešnu chôdzu kačiek môžu ich nohy

29.09.2018 (38/2018) Nielen poľovníci ju radi vidia grilovanú. Kačka u nás patrí najmä k jeseni a hodom. Najlepšia je vraj, keď sa uhniezdi medzi lokšami.
Obetavá matka a násilník s nezáujmom o mláďatá. Za smiešnu chôdzu kačiek môžu ich nohy
11 fotografií v galérii
V jesennom období už nemá samček zelenú hlavu. Zostáva mu však žltší zobák.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Za obeť gurmánskym chúťkam väčšinou padajú domáce kačky. Najrozšírenejšou slovenskou je však kačka divá. Za početnosť populácie môže aj umelý odchov a vypúšťanie do prírody na lov.

Vidno ich aj v zime, hoci to väčšinou nie sú tie naše. Slovenské populácie zvyčajne odlietajú na juh a k nám prilietajú kačice zo severných oblastí. Niektoré zostávajú. Tie sa z nehybných vodných plôch väčšinou presúvajú k tečúcim vodám, ktoré nezamŕzajú.

Domáce kačky nelietajú aj preto, že sa dokážu riadne vypapať. Potom aj kráčajú ako kačky, ak vôbec vládzu. Kolísavý kačací krok, ktorý pripomína komótny pohyb pána s obrovským brušiskom, spôsobuje ich prispôsobenie sa rýchlemu a obratnému plávaniu. Nohy s plávacími blanami medzi prednými prstami majú posunuté dozadu, preto sa tak kývajú.

Vďaka nohám vzadu pri hľadaní potravy pod vodou vystrčia zadok a akoby zúfalo kopú nohami, aby dočiahli do čo najväčšej hĺbky. Krátke nohy vzadu spôsobujú ďalší komický efekt. Pri štarte z vody chvíľu akoby šprintovali po hladine.

Drzý Bruno

Kačky si na ľudí dokážu zvyknúť a prestanú ich veľmi rýchlo vnímať ako nebezpečenstvo, i keď majú hlboko v sebe zakódované, že ľudia sú nepriatelia, že robia hurhaj puškami a že občas pri tom niekoľko ich kamarátov príde o život.

Najdrzejšia kačka, s ktorou som sa zoznámil, mala aj meno. Tučnučkému káčerovi ľudia hovorili Bruno, po Brunovi Kreiskom, niekdajšom rakúskom kancelárovi.

Pri zohrievaní sa pomáhajú aj nohy. Počas tuhých zím zasa najviac trpia chladom. 11 fotografií v galérii Pri zohrievaní sa pomáhajú aj nohy. Počas tuhých zím zasa najviac trpia chladom. Zdroj: Vladimír Kampf

Káčer bol maskotom osobného prístaviska vo Viedni. Drzo chodieval nielen na paluby, ale aj do vnútra lodí a žobronil o dobroty. Vždy hľadal kuchyňu alebo bufet. Dalo sa k nemu priblížiť takmer na dotyk. Chytkanie a hladkanie však zúrivo neznášal.

Vtáky, a zvlášť vodné vtáky, sú na svoje pierka, perá, páperie a brká citlivé, pretože ich musia mať v poriadku čisté a dostatočne premastené, aby im dobre slúžili.

Kačka nie je mastná len na pekáči. Mastí sa sama za života. Zobákom si vytláča tuk z mazovej žľazy nad chvostom a potom si ho roztiera po perí. Mastné perie sa len tak nezmáča. Páperie pod hornou vrstvou tým udržiava suché.

S plachosťou kačiek je to veľmi rozdielne. V zásade však platí, že na Slovensku sú plachšie, pretože u nás je viac hlupákov, ktorí im robia zle a plašia ich. V Rakúsku ich možno pozorovať zbližša.

Na výpravách v člne som si všimol, že keď sa k nim približujem z vody, sú menej plaché. Nechajú ma priplávať bližšie a neustále sledujú, kedy nastane chvíľa k prudkému odletu. Väčšinou odlietajú na etapy. Najodvážnejšie čakajú, či sa priblížim ešte viac.

Velebené a zatracované

Kačacia masť. Podľa niektorých zdrojov je liečivá. Dohady o jej zdravosti či nezdravosti a jej vhodnosti na konzumáciu bývajú témou rozhovorov o zdravej výžive.

Článkov na túto tému je kopu. Odvolávajú sa trebárs na to, že vedci zistili, že... to s masťou nie je až také tragické. Skôr naopak, vražedné sú umelé rastlinné tuky. Alebo... že keď z toho pripravovali jedlá naše babičky, tak to musí byť dobré. Alebo... že je to živočíšny tuk, tak je nezdravý...

Kačky vytvárajú rodinné kŕdle. 11 fotografií v galérii Kačky vytvárajú rodinné kŕdle. Zdroj: Vladimír Kampf

Netrúfam si to odhadnúť ani odvolávať sa na články, ktoré kačaciu masť velebia či zatracujú. Je ich pestrá paleta a ktokoľvek si z nich môže vybrať, čo sa mu práve zapáči. Rovnako je to s mäsom a ostatnými jedlými časťami tohto lietajúceho tvora.

Kačky jeme my a ich predátori v prírode. Lovia ich kuny, lasice, tchory, líšky, mačky, psy, sú na jedálnom lístku väčších dravých vtákov, najmä jastrabov. Ich nepriateľmi sú aj potkany.

Zraniteľné sú najmä v auguste počas preperovania. V tom čase nemôžu aj niekoľko týždňov lietať, preto sa väčšinu času len ukrývajú v hustej vegetácii.

Divé kačky jedia prevažne rastlinnú potravu. Ľúbia semená, plody, zelené vodné a pobrež­né rastliny. No nepohrdnú ani hmyzom, mäkkýšmi, larvami, malými rakmi, žubrienkami, ikrami, malými rybkami, žabami, červíkmi, či dokonca malými hlodavcami.

Na jeseň do ich jedálneho lístka pribúdajú žalude a orechy. Ak si zvyknú na ľudí a ich pozornosť, nájdu si niečo pre seba v kuchynskom odpade. Aspoň sa pri tom nemusia potápať. Pri štedrom človeku majú lepší život.

Kačky patria medzi zúbkozobce. To znamená, že na okrajoch zobáka majú jemné zúbky, ktorými sa im lepšie trhajú rastliny, alebo cez ne cedia vodu s drobnou potravou. Jednoducho si naberú plný zobák akejsi prírodnej živej polievky, zavrú zobák a tlakom svalov a jazyka si precedia len tuhšiu potravu.

Vďaka menším krídlam dokážu lietať rýchlejšie. 11 fotografií v galérii Vďaka menším krídlam dokážu lietať rýchlejšie. Zdroj: Vladimír Kampf

Smrť počas párenia

Kačky si vytvárajú partnerské vzťahy na jednu sezónu. Samčekovia a samičky sa hľadajú v jeseni. Aj keď sa zdá, že samička si už vybrala, čo potvrdzuje svojmu partnerovi kývaním hlavou dozadu, nezadaným sa to spravidla nepáči a pokúšajú sa jej voľbu zmeniť.

Stáva sa, že sa na jednu úbohú, fyzicky menšiu kačku vrhnú viacerí samčekovia a snažia sa s ňou spáriť. Údajne to niekedy môže skončiť smrťou neboráčky kačky.

Pária sa až na jar, pri hniezdach. Káčer pred partnerkou doslova machruje, rozťahuje krídla, naťahuje sa čo najviac do výšky a k tomu akoby hvízdal. Hniezda si stavajú na brehoch v trávnatých porastoch alebo na vŕbach či v dutinách stromov. Občas sa zabývajú v opustených hniezdach dravcov alebo krkavcovitých vtákov.

Káčer sa pri svojej partnerke zdržuje ešte v čase, keď sedí na vajciach. Tých zvyčajne samička znáša 8 až 12. Potom matku svojich potomkov nadobro opúšťa. Na ich výchovu zostáva sama. Vyvádza mladé z hniezda do plytkej vody a učí ich hľadať si potravu. Po 8 týždňoch už vedia lietať a sú samostatné.

Kačacia matka sa počas ohrozenia stavia na obranu rodiny a často hrá zranenú a teatrálne sa presúva čo najďalej od hniezda, aby odlákala nebezpečného predátora.

Mláďatá dokážu plávať takmer hneď po vyliahnutí. 11 fotografií v galérii Mláďatá dokážu plávať takmer hneď po vyliahnutí. Zdroj: Vladimír Kampf


Kačka divá váži od trištvrte kilogramu do kila a pol. Meria maximálne okolo 60 centimetrov. Rozpätie jej krídel je do jedného metra. Dosahuje maximálnu rýchlosť letu 110 km za hodinu. Moderná zoológia rozoznáva 118 druhov voľne žijúcich kačiek a 12 domácich plemien. Biela pekinská rasa je najmäsitejšia. Môže mať živú hmotnosť takmer 5 kilogramov.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×