Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na dedinu sme sa prisťahovali pred 10 rokmi, no stále sme za prišelcov a všetky naše nápady sú odmietané. Ako na nich?

12.11.2018 (36/2018) Problém našinca verzus cudzinca je starý ako svet.
Na dedinu sme sa prisťahovali pred 10 rokmi, no stále sme za prišelcov a všetky naše nápady sú odmietané. Ako na nich?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Prisťahovali sme sa do dediny na východe. Čokoľvek pre dedinu urobíme, berú starousadlíci negatívne. Akékoľvek návrhy na zlepšenie negujú a nezapoja sa. Stále nás majú za prišelcov, i keď v dedine bývame už takmer 10 rokov. Oni sami však pre dedinu nič ne­urobia a len papuľujú. Je to typická slovenská nátura? Ako ich máme presvedčiť, že im chceme dobre a že naším cieľom je zlepšovanie a rozvoj dediny? Ako na nich?

Marta

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Položili ste delikátnu sociologickú otázku a ja sa pokúsim so cťou na ňu odpovedať. Sám žijem na dedine a trochu poznám aj prostredie juhonemeckej dediny, čo mi pomohlo k poznaniu, že veľké rozdiely medzi nami dedinčanmi nie sú. Teraz musím poprosiť o odpustenie všetkých, ktorých sa to týka, lebo sa chcem pustiť do charakteristiky istej časti „dedinskej“ nátury. To, čo spôsobuje odmietanie vašich snáh, môže byť vyššia konzervatívnosť, väčší strach zo zmien alebo z nových vecí, vyšší výskyt predsudkov, silnejšia súdržnosť a spolupatričnosť, ktorá plodí strach, že ak budem iný, nebudem ostatnými prijatý. Z toho všetkého máme v sebe po kúsku každý.

Ľudia z miest o sebe uvažujú ako o liberálnejších, pokrokovejších, slobodnejších, s menšími predsudkami, čo je pravda len sčasti. To vytvára priestor na boj medzi dedinou a mestom, pekne znázornený napríklad v Menzelovej Vesničke. Problém našinca verzus cudzinca je starý ako svet. Rozdielny je len čas, kedy sa z cudzinca stane našinec. K tomu je potrebná trpezlivosť, citlivosť, schopnosť prijať a pochopiť prostredie a zároveň sa nevzdať svojho a kopec ďalších vecí.

Marta, nedokážem zistiť, prečo narážate na ľadovce. Mali by ste sa kriticky pozrieť na to, čím vaše zlepšenia iných zneisťujú či ohrozujú. Nemyslím tým z vášho uhla, ale z ich. Nesmiete uviaznuť v bode – my prinášame a oni odmietajú. Schopnosť „pindať“ a nič nerobiť je bežná ako vzduch všade. Nájdite jedného spojenca, čo chce niečo malé zmeniť. Ak vládzete, zmeňte to sami, nečakajte, kým sa pridajú a nečakajte poďakovanie. Najdôležitejšie je však asi to, aby ste v komunite s nimi spolu žili. Takto totiž vznikol jeden základný omyl znovuosídľovania vidieka ľuďmi z mesta. Postavili si domy na vidieku, zasadili trávu, vykopali bazény a chodia tam prespávať a víkendovať. Nevytvárajú komunitu, ktorá, ako živý organizmus, má schopnosť sa novými bunkami meniť.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Kávové zrná
Snehová torta s jahodami
Po štúdiu žurnalistiky vycestoval do Ameriky ako krasokorčuliarsky nováčik, dnes je leteckým záchranárom a stíha fotiť

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×