Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dcérka má ísť do prvej triedy, tak čítame, trénujeme písanie, mám z toho stres. Čo by mal vedieť prváčik?

02.11.2018 (35/2018) Učiteľky sú odborníčky na to, ako udržať detskú pozornosť, ako zapojiť deti tak, aby ich to bavilo.
Dcérka má ísť do prvej triedy, tak čítame, trénujeme písanie, mám z toho stres. Čo by mal vedieť prváčik?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dcéra má nastúpiť do prvej triedy. Je to naše prvé a jediné dieťa a priznávam, že sa dosť stresujem. Muž ma už zahriakol, že sa mám upokojiť. Ja však chcem, aby bola pripravená. Takže si čítame, trénujeme písanie, kreslenie. Ona obsedí tak 30 minút a potom koniec. Bojím sa, že v škole nevydrží. Ako ju motivovať? Čo by mal vedieť prváčik?

Zita

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Čaká vás krásna životná zmena. Netreba sa dopredu učiť, písať a čítať sa bude dcérka učiť v škole. Naopak, bolo by to skôr kontraproduktívne, aby sa dcéra na hodinách nenudila, alebo nemala iné návyky, ako bude vyžadovať pani učiteľka. Nebojte sa, aj dcéra, aj pani učiteľka to zvládnu a vy s nimi. Môžete si s ňou recitovať, spievať, ísť spolu kúpiť peknú tašku, hlavne vytvoriť psychickú pohodu. Školské potreby budete kupovať až podľa toho, čo vám povie učiteľka, zrejme dostanete zoznam. Potom, keď budú žiačikovia dostávať úlohy, je dôležité sa dcére zo začiatku venovať a pracovať spoločne. Úlohy v prvej triede by nemali trvať oveľa dlhšie ako tých 30 minút.

Učiteľky sú odborníčky na to, ako udržať detskú pozornosť, ako zapojiť deti tak, aby ich to bavilo. Prváčik by mal vedieť povedať, kto je, kde býva, mal by sa vedieť postarať o svoje veci, obliecť sa, vydržať doobeda bez rodičov, mal by mať pozitívnu motiváciu ísť do školy, tešiť sa na deti, pani učiteľku a učenie. Deti sa väčšinou do školy prirodzene tešia, motivovať ich možno tým, že sa budete občas spoločne rozprávať, aké je to super chodiť do školy, naučiť sa čítať, písať a počítať, spoznať nové veci a kamarátov.

Môžete napríklad spoločne „čítať“ knižky, prezerať si ich a vy jej kúsok prečítate, postupne, ako sa bude učiť, začne čítať aj dcéra. Kúpiť peknú knižku vhodnú pre tento vek, ktorá ju bude lákať potom čítať. V škole rešpektovať postupy pani učiteľky, snažiť sa spolupracovať so školou a s dcérou sa o škole rozprávať a pomôcť jej s prípravou. Počiatočné systematické, no nie násilné venovanie sa úlohám sa vyplatí, dieťa si vytvorí návyk, ktorý mu pomôže vo vyšších ročníkoch, keď bude učiva veľa. Takže dcéra to dá v pohode, skôr si skúste položiť otázku, prečo je to také ťažké pre vás a čo by vám pomohlo sa upokojiť a tešiť sa z novej etapy vo vašom živote.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Problémy s kyselinou v hrdle trápia čoraz viac ľudí: Týmto jedlám sa treba vyhnúť!
Hŕstková polievka s klobásou
Pri kravách majú kráľovské platy: Navštívili sme družstvo, kde dojičky zarábajú 1 400 eur!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×