Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Digitálny detox? Milióny užívateľov sa vracujú k mobilom so základnými fuknciami: telefonovanie a písanie správ

24.09.2018 (38/2018) Predtým, ako naše životy ovládli smartfóny, mali klasické mobily iba dve základné funkcie: telefonovanie a písanie správ. Milióny používateľov, zdá sa, nepotrebujú viac...
Digitálny detox? Milióny užívateľov sa vracujú k mobilom so základnými fuknciami: telefonovanie a písanie správ
2 fotografie v galérii
Počet predaných tlačidlových telefónov stúpa.
Autor fotografie: Shuttesrtock

Množstvo sociálnych sietí, súkromných a pracovných e-mai­lov nenecháva bežného smrteľníka – zamestnanca – chladným ani po pracovnom čase. Vyzerá to tak, že práca a nutkavá „zábava“ sa po sedemnástej hodine iba začína a pozvoľna pokračuje až do neskorých večerných hodín.

V kompaktnej škatuľke „nadupanej“ funkciami je veľa nástrah, ktoré nás lákajú tráviť s mobilom v ruke nekonečné minúty nášho drahocenného času. Tento fakt však začal mnohým spotrebiteľom prekážať.

Online životný štýl preto spôsobil, že čoraz viac uvedomelých ľudí sa zbavuje možnosti byť neustále dostupný. V tejto súvislosti začal stúpať dopyt po klasických tlačidlových telefónoch, ktoré doteraz slúžili prevažne seniorom.

Podľa prieskumov analytickej spoločnosti Counterpoint Research dodal napríklad niekdajší fínsky gigant Nokia v období od októbra do decembra 2017 na trh až 13,5 milióna kusov tlačidlových telefónov a „len“ 2,8 milióna smartfónov. Vďaka tomu sa stal opäť dôležitým hráčom na poli predaja mobilov bez operačného systému.

Dôležitá cena

Podľa mnohých expertov je za návratom klasických tlačidlových telefónov hneď niekoľko faktorov.

Šéf Nokie Arto Nummela tvrdí: „Ide o digitálny detox, ako keď idete na víkend a telefón necháte doma. Keď skrátka potrebujete na chvíľu vypnúť, no pritom nechcete stratiť niť. Je to výborné riešenie,“ uvádza.

Závislosť od mobilov si uvedomuje čoraz viac ľudí. 2 fotografie v galérii Závislosť od mobilov si uvedomuje čoraz viac ľudí. Zdroj: Getty Images

Druhým nemenej dôležitým faktorom je mimoriadne priaznivá obstarávacia cena. Obľúbená Nokia 3310 je dnes dvadsaťkrát lacnejšia ako v minulosti. S cenami smartfónov sa napríklad ani nedá porovnať.

Na trh by sa tiež mala dostať obnovená Motorola Razr, za cenu 60 eur za kus. Pôvodný model stál v čase svojho uvedenia desaťkrát toľko. Nehovoriac o praktických vlastnostiach, ako je skladnosť takého mobilu a tiež týždenná výdrž batérie.

Vedecko-technický nadšenec a zakladateľ webu Onecutreviews.com Darren Zygadlo sa zas nazdáva, že ľudia si postupne začali uvedomovať všeobecnú zbytočnosť inteligentných telefónov: „Sme v bode, keď na svojich mobiloch vieme robiť doslova čokoľvek, no niektorí ľudia sa sami seba pýtajú, či to všetko vlastne potrebujú.“

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×