Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?

19.09.2018 (30/2018) Odmietnutie je potrebné si dobre rozmyslieť, pretože vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať.
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja mama so mnou nikdy nemala dobré vzťahy. Zistil som, že si narobila plno dlhov, a preto by som sa chcel zrieknuť dedičstva. Môžem to urobiť, až keď zomrie? Nemôžem sa pozerať na to, ako žije a akú mi robí hanbu. Nemám s ňou dobré vzťahy.

Igor

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Platí zásada, že nikoho nemožno nútiť, aby dedičstvo prijal, a preto Občiansky zákonník umožňuje dedičovi dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným. Odmietnutie dedičstva nemôže obsahovať žiadne výhrady alebo podmienky a musí sa týkať celého dedičstva. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Odmietnuť dedičstvo je možné až po úmrtí poručiteľa, nie je to teda možné ešte za jeho života.

Odmietnutie je potrebné si dobre rozmyslieť, pretože vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. Prejav o odmietnutí dedičstva musí byť výslovný, jednoznačný, musí sa týkať celého dedičstva a musí byť urobený voči súdu. Dedič môže dedičstvo odmietnuť len za seba. Následky odmietnutia dedičstva spočívajú v tom, že dedič nededí, a tým sa uvoľňuje dedičské nástupníctvo pre ďalšie subjekty. Teda pokiaľ by išlo o predĺžené dedičstvo, problémy sa odmietnutím iba presúvajú na ostatných dedičov v poradí. Až keby každý z nich dedičstvo postupne odmietol, prešlo by na štát. Zvážte preto uzavretie dohody s veriteľmi o prenechaní dedičstva.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Slaná čokoláda a pralinky, olivový olej. Slovinská riviéra vás starobylými uličkami prenesie do Benátok
Románik a spoločné dieťa? Americký portál oslovil priateľov Lady Gaga, povedali to jasne!
Veštenie z kávy zo zábavy sa skončilo príbehom ako z románu. Osudové stretnutie na pláži!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×