Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Päťročný syn má veľa energie, no odmieta sa zapájať do kolektívnych aktivít. Čo s ním?

17.09.2018 (30/2018) Je veľa detí i dospelých, ktorým takýto typ aktivity nesedí a nemá zmysel ich nútiť.
Päťročný syn má veľa energie, no odmieta sa zapájať do kolektívnych aktivít. Čo s ním?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Syn má veľa energie, ktorú potrebuje zužitkovať, a tak sme ho hneď ako mal 5 rokov, prihlásili na futbal. Do akýchkoľvek aktivít sa však odmietol zapojiť a keď ho muž donútil ísť na ihrisko, tak sa zaťal ešte viac, a aj sa rozplakal. Skúšali sme tam prísť ešte párkrát a nič. Rovnako to dopadlo na tanečnej, na akomkoľvek vystúpení pre rodičov v škôlke. Všetci niečo robia a on nič. Čo s ním?

Heňa

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Je super, že syn je plný energie a života. To je veľké šťastie, radosť. Futbal, tanečná i vystúpenie v škôlke, to sú aktivity, kde sa musí fungovať vo veľkom kolektíve, na vystúpení dokonca prekonať trému a „predviesť sa“. Je veľa detí i dospelých, ktorým takýto typ aktivity nesedí a nemá zmysel ich nútiť. Skúste sa so synom o tom rozprávať a zistiť, prečo sa nechce zapojiť. Taký 5- až 6-ročný chlapec to už môže vedieť vysvetliť.

Keď ide von s tatom alebo pár známymi kamarátmi, aké aktivity má rád? Čo ho baví? Kolektívne športy sú len jednou možnosťou, máme veľa športov, kde je prístup individuálnejší. Pokiaľ behá veľa vonku, bicykluje, pláva, chodí na ihrisko s kamarátmi, nemusí hneď chodiť na organizovaný šport. Môžete športovať spoločne. Môže neskôr začať chodiť napríklad na mladých skautov alebo bubnovanie, možností je dnes veľmi veľa. Poznám veľa chlapcov, ktorí na futbal v oddiele neboli stavaní, alebo museli nejaký rôčik počkať a skúsiť to s odstupom času. Medzitým môže trénovať s tatom a kamarátmi, aby zažil radosť, ktorú mu šport môže priniesť. Môže sa uplatniť aj v iných záľubách či športovej aktivite.

Skúšajte, pokojne a trpezlivo syna pozývajte na rôzne aktivity, určite nájdete tú pravú. Upozorňujem, že dnešný trend zaplniť dieťaťu každé poobedie organizovanou aktivitou, dokonca aj dvomi, nepovažujem za šťastný. Obzvlášť v predškolskom či mladšom školskom veku. Nejaký krúžok určite áno, ale dieťa v tomto veku potrebuje aj čas na snívanie, hru, zdanlivo bezcieľne potulovanie, objavovanie. Dôležité je neporovnávať. Každé dieťa je špeciálne, porovnávaním sa človek len ničí a stresuje, nájdite synove silné stránky, teraz v tomto veku sa ešte len profiluje, možno budú úplne iné, aké máte vy, ale určite sa nájdu :).


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Ako prvá Slovenka v UNESCO spolurozhoduje o kultúrnom dedičstve: Či chceme, alebo nie, trocha nám trčí slama z čižiem
Grilované kuracie krídelká
S dávnym priateľom sa stretli v nemocnici. Jeho obraz spadol presne vtedy, keď sa to stalo!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×