Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozvádzam sa a daňový bonus na deti si uplatňuje manžel. Mám naň nárok i ja?

15.09.2018 (30/2018) Najvhodnejšie je dohodnúť sa, kto z rodičov si bude uplatňovať daňový bonus na deti.
Rozvádzam sa a daňový bonus na deti si uplatňuje manžel. Mám naň nárok i ja?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S manželom sme v rozvodovom konaní, žijeme v spoločnej domácnosti. Rodinné prídavky poberám ja a manželovi bolo súdom určené minimálne výživné na deti do času rozvodu. Rozvodové konanie sa odročilo, ale deti zatiaľ neboli zverené nikomu. Tak sa o ne po ústnej dohode medzi nami týždeň stará on a týždeň ja. Daňový bonus si doteraz uplatňoval manžel, ja som bola na materskej dovolenke, ale od 1. 5. 2018 som riadne zamestnaná za minimálnu mzdu. S manželom sa nedá veľmi dohodnúť, tak chcem vedieť, či mám nárok si ho uplatniť ja alebo on?

Hana

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Daňový bonus na dieťa je daňovým zvýhodnením od štátu na každé nezaopatrené a vyživované dieťa. Nakoľko ide o zvýhodnenie viazané na dieťa, nie je možné, aby si ho uplatňovali obaja rodičia súčasne. Je preto v prvom rade vhodné dohodnúť sa, či si daňový bonus na deti budete uplatňovať vy alebo manžel. Nie je vylúčená ani dohoda, podľa ktorej si každý z vás bude uplatňovať daňový bonus na jedno dieťa, poprípade dohoda, že každý si bude uplatňovať daňový bonus za pomernú časť zdaňovacieho obdobia. Ak sa však dohodnúť neviete, tak sa daňový bonus uplatňuje v nasledovnom poradí: matka, otec, iná oprávnená osoba. To znamená, že vy ako matka máte primárne nárok na uplatnenie daňového bonusu, o čom otca detí upovedomte.

Ak ste zamestnancom, daňový bonus sa uplatňuje u zamestnávateľa podpísaním vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka a daňového bonusu a prikladajú sa k nemu príslušné doklady preukazujúce nárok, ako sú rodný list či potvrdenie o návšteve školy. O uplatnenie daňového bonusu môžete žiadať v rámci mesiaca, vtedy vaše zdaniteľné príjmy v príslušnom mesiaci musia dosiahnuť minimálne sumu 240 eur (teda 1/2 minimálnej mzdy), alebo ročne. Nárok na uplatnenie daňového bonusu za rok 2018 vám vzniká, ak vaše ročné príjmy dosiahli minimálne sumu 2 880 eur (t. j. 6-násobok minimálnej mzdy). Ak by ste začali podnikať, nárok na daňový bonus si uplatňujete raz ročne v daňovom priznaní.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Slaná čokoláda a pralinky, olivový olej. Slovinská riviéra vás starobylými uličkami prenesie do Benátok
Románik a spoločné dieťa? Americký portál oslovil priateľov Lady Gaga, povedali to jasne!
Veštenie z kávy zo zábavy sa skončilo príbehom ako z románu. Osudové stretnutie na pláži!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×