Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pokušenie hľadačov pokladov v Karpatoch: židovský cintorín, pranier a šibenica

15.09.2018 (36/2018) Vždy po pár krokoch čaká na pútnika nejaká zaujímavosť. Nenáročná cesta končí tajomným hradom Dobrá Voda v Karpatoch.
Pokušenie hľadačov pokladov v Karpatoch: židovský cintorín, pranier a šibenica
10 fotografií v galérii
Z hradu zostali zvyšky dvoch veží, obvodové múry aj delová bašta.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Hrad Dobrá Voda je už len rozvalina so zvyškami niekoľkých budov prerastených zeleňou. Vychádzkovým tempom k nemu cesta nezaberie ani hodinu, a pritom je stále na čo pozerať.

Už v dedine na námestí pri rímskokatolíckom kostole stojí kamenný pranier. Je to len holý stĺp. Kedysi na ňom boli železné putá. Hriešnici, ktorí boli oň pripútaní, museli strpieť príkoria, posmešky, pľuvance alebo hádzanie blata či hnoja. Väčšinou to bol trest za prehrešky ako osočovanie, krádež alebo nemravné správanie.

Tridsať náhrobkov

Cesta na hrad vedie z námestia od Kostola Narodenia Panny Márie k cintorínu. Potom krížom medzi hroby okolo pomníka kňazovi, spisovateľovi, básnikovi a národnému buditeľovi Jánovi Hollému až k zadnej bránke. Zatvárajte za sebou. Miestni nemajú radi, keď po turistoch zostávajú brány cintorína otvorené.

Ján Hollý má nad miestom svojho posledného odpočinku vysoký pamätník. Na Dobrú Vodu prišiel roku 1843, keď už ledva videl a liečil si popáleniny po požiari svojej fary v Maduniciach. Pri ňom prišiel aj o majetok. Na Dobrej Vode býval u svojho priateľa z mladosti – dekana Martina Lackoviča.

Chátrajúci židovský cintorín. 10 fotografií v galérii Chátrajúci židovský cintorín. Zdroj: Vladimír Kampf

Nad obecným cintorínom je vľavo pri ceste židovský cintorín. Zostalo z neho už len do tridsať náhrobných kameňov popísaných v hebrejčine. Vyzerá ako vhodná kulisa do vymysleného filmu o čarodejníkoch. Stojí na mieste Pod šibeničným vrchom, kde bývalo popravisko a stála tu šibenica.

Na druhej strane turistického chodníka, trochu vyššie oproti židovskému cintorínu, je medzi stromami obrovské mravenisko. Na malokarpatské podmienky je tento mega domov mravcov unikátom.

Väzenie pre poddaných

Za mraveniskom už vidno v lese úzky, krátky vápencový kaňon. Je ďalším zážitkom. Cez skalu si ľudia vyrazili cestu na hrad, z ktorého je už dnes len zrúcanina. Múry sú zvyškom gotickej stavby. Stoja na mieste staršieho hradiska neďaleko známej obchodnej Českej cesty.

Býval to strážny hrad, odkiaľ miestni páni kontrolovali pohyb naokolo. Ani toto tajomné miesto sa nezaobišlo bez legiend. Hovorí sa, že by tu mohol byť ukrytý jeden z pokladov templárov. Asi to nebude pravda, no napriek tomu aj Dobrá Voda pokúša hľadačov pokladov.

Hrad dlho vlastnil kráľ. Koncom 14. storočia už patril Stiborovi zo Stiboríc, neskôr rodu Országovcov. Do poslednej vážnej prestavby investovali koncom 16. storočia. Úprava mu mala zabezpečiť nezraniteľnosť. Povstanie Františka II. Rákociho znamenalo začiatok jeho konca.

Po útokoch ho síce opravili, no v roku 1762 vyhorel. Potom už dosluhoval iba ako väzenie pre poddaných. Na zrúcaninu sa začal meniť začiatkom 19. storočia s ostatnými hradiskami na Slovensku.

Od cintorína stále po „hlavnej“ cestičke, nikam neodbočovať. 10 fotografií v galérii Od cintorína stále po „hlavnej“ cestičke, nikam neodbočovať. Zdroj: Vladimír Kampf

Aj hrad Dobrá Voda má svojich záchrancov. O.Z. Renova sa snaží zakonzervovať jeho zvyšky. 10 fotografií v galérii Aj hrad Dobrá Voda má svojich záchrancov. O.Z. Renova sa snaží zakonzervovať jeho zvyšky. Zdroj: Vladimír Kampf

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×