Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Topia sa v molitane a silikóne: Toľkoto hodín trvajú najväčšie premeny v šou Tvoja tvár znie povedome!

14.09.2018 (37/2018) Herci a speváci sa topia v množstve molitanu a silikónu. Zžiť sa s novým zovňajškom nie je čas.
Topia sa v molitane a silikóne: Toľkoto hodín trvajú najväčšie premeny v šou Tvoja tvár znie povedome!
10 fotografií v galérii
Na nepoznanie však v prvom kole bol aj Dárius Koči v úlohe speváčky Madonny.
Autor fotografie: TV Markíza

Keď Markíza na jar 2016 vstupovala do projektu Tvoja tvár znie povedome, vedenie aj samotný režisér Pepe Majeský sa obávali, či formát na slovenského diváka po množstve speváckych a talentových súťaží zafunguje.

„Mohol to byť prúser alebo megaúspech,“ vyjadril sa Majeský po skončení šou pre médiá s obrovskou úľavou.

Úspech sa totiž dostavil okamžite, preto si televízia projekt zopakovala už po štvrtýkrát a spravila z neho, tak ako po minulé roky, high-light aktuálnej programovej štruktúry.

Okrem obľúbených televíznych tvárí a speváckych výkonov ťahajú divákov pred obrazovky predovšetkým masky. Vďaka nim sú mnohí z účinkujúcich doslova na nepoznanie. Ide o licencovaný formát s vopred nastavenými pravidlami, preto pri každej z epizód prechádza takzvanou veľkou premenou vždy len jedna z celebrít.

V úvodnej časti dostal túto možnosť moderátor Martin Nikodým. Ten sa pod rukami umeleckého maskéra Martina Jankoviča v priebehu niekoľkých hodín zmenil na britského speváka Rag’n’Bone Mana.

Premeniť štíhleho moderátora na stopäťdesiat kilogramov vážiaceho umelca, s ktorým, mimochodom, v rámci vizuálu nemá vôbec nič spoločné, bol celkom tvrdý oriešok.

„Proces premeny sa pri tejto práci začína tým, že hercovi, či v tomto prípade moderátorovi, najskôr na hlavu nalepíme plešinu, potom aplikácie, všetko vytratíme, nafarbíme a nasadíme parochňu. Následne ide do kostymérne, kde mu podľa potreby upravia postavu, oblečú kostým a potom sa opäť dostaví k nám. Tu ešte doladíme a dofarbíme posledné detaily, aby mohol ísť na scénu,“ ozrejmil nám priebeh svojej práce maskér Martin.

Okrem silikónovej masky si na seba musel navliecť molitanové telo. 10 fotografií v galérii Okrem silikónovej masky si na seba musel navliecť molitanové telo. Zdroj: TV Markíza

Vyrobiť preňho podobizeň akéhokoľvek človeka nie je problém.

„Maska, ktorú mal Martin na tvári, sa vymodelovala na sadrovom odliatku hlavy z plastelíny. Modelácia sa rozdelila na časti a namočila na dvanásť hodín do vody, aby sa plastelína odseparovala zo sadrovej hlavy.

V Martinovom prípade to bolo čelo, nos s hornou perou, líca s bradou, spodnou perou a krkom a ešte jeden veľký kus na zátylok. Je to z toho dôvodu, že maska by sa v jednom kuse aplikovala veľmi ťažko. Tieto modelácie z plastelíny sa potom pri procese preniesli na pripravené pozitívy vyrobené z technického plastu, kde sa vytratili okraje, domodelovali detaily a textúry kože.

Následne sa vyrobili negatívne strany foriem z rovnakého materiálu a týmto spôsobom sme získali formy, do ktorých sa po odstránení plastelíny vstrekoval špeciálny silikón. Takto vznikli finálne aplikácie, ktoré sa nalepili Martinovi na tvár a dofarbili,“ upresnil maskér, ktorý roky pracuje vo filmovom priemysle a na svojom konte má spoluprácu na filmoch ako Dubček, Fair Play, Láska na vlásku či Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Šetrí sa časom

Hoci ide o náročné maskérske procedúry, na vyskúšanie masky či nejakú predprípravu nie je pred začiatkom nakrúcania čas.

„Aplikácia takej masky trvá zvyčajne niekoľko hodín,“ uviedol Martin.

Práve Nikodým sedel v kresle asi štyri hodiny a po skončení príprav musel okamžite utekať na pódium.

„Keď moju masku dokončili, oznámilo sa, že Martin je hotový a môžem ísť rovno do výťahu a na scénu. Bolo to také náhle, že som sa ani poriadne nestihol zžiť s novou tvárou a telom, ktoré som dostal. Ani neviem ako, začala hrať hudba a už som stál na pódiu s tým, že som mal v podstate jedinú príležitosť nepokaziť to, čo som sa za ten čas príprav naučil,“ vysvetlil nám moderátor.

Aplikácia celotvárovej masky bola pritom jeho prvou životnou skúsenosťou.

„Nečakal som, že to bude také náročné. Pred obedom mi totiž povedali, že sa mám posadiť do kresla a v tej chvíli som si vôbec neuvedomil, že tam budem sedieť toľké hodiny. Vyrobili mi na moju tvár masku, na ktorej nebolo moje nič, len oči,“ povedal so smiechom.

Okrem toho, že sa moderátor musel obrniť trpezlivosťou, dorazili ho obrovské horúčavy, s ktorými bojoval len veľmi ťažko.

„Točilo sa koncom augusta, čiže počas tých najvyšších teplôt. Na tvári som mal spomínanú masku, te­da­ takú silikónovú zostavu, na seba mi nasadili molitanové telo, keďže spevák Rag’n’Bone­ Man je trošku objemnejší.

Potom ma poobliekali a režisér vymyslel, že pôjdem ako prvý a celú šou otvorím. Keď som potom sedel na sedačke po vystúpení, nasledovalo číslo s Mirom Šmajdom nabité plameňometmi. V štúdiu teda začalo byť ešte viac teplo a vtedy som si myslel, že už asi vážne zhorím,“ priznal nám úprimne.

10 fotografií v galérii Zdroj: TV Markíza

Vedia spievať?

Práve vysoké teploty neprajú maskérskej robote. Sú však aj ďalšie vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú to, ako dlho „nová tvár“ umelcovi na pokožke vydrží.

„Ide o rozsah aplikácií, o ich hmotnosť, o spomínanú teplotu v okolí a tiež pohybovú náročnosť konkrétneho vystúpenia,“ objasnil nám Martin Jankovič.

Takéto masky sú ich nositelia schopní mať na sebe aj niekoľko hodín bez toho, aby sa rozpadli. Pri ich výrobe nie je maskér sám a pomáhajú mu aj ďalší ľudia.

„Modelácie, výrobu foriem a aplikácií robím s Katkou Horskou a parochne, brady a obočia zabezpečuje Vladko Wittgruber,“ uviedol.

Výsledné premeny z minulých, ale aj aktuálneho ročníka si zaslúžia veľký obdiv. Diváci napríklad len ťažko v tvári Rag’n’Bone Mana rozpoznali známeho moderátora. V prvom kole tiež prešiel radikálnejšou zmenou výzoru herec z Divadla Nová scéna Dárius Koči. Z toho sa na chvíľu stala vyššia verzia speváčky Madonny. Herečka Mária Bartalos zo seriálu Oteckovia zas ako Edith Piaf prišla o obočie...

Zvyšok premien bol však z hľadiska náročnosti a príprav omnoho jednoduchší ako premena Martina Nikodýma. O ňom až do nedele navyše väčšina divákov pochybovala, či vôbec vie spievať.

„Je pravda, že keď som dostal ponuku na účinkovanie, chvíľu som zvažoval, či do toho ísť. Šou je však o výzvach, o snahe prekonať sa a dokázať, že sa to dá. Toto nie je moja prvá spevácka skúsenosť. Som vyštudovaný bábkoherec, dokonca som účinkoval v muzikáli.

Spev k mojej profesii skrátka patrí. Pred spustením šou som však chcel mať istotu, že to zvládnem, preto som asi pol roka chodil na hodiny spevu, aby som moje hlasivky oživil. Myslím, že týmto krokom som urobil veľmi dobre, pretože dnes sa mi spieva podstatne lepšie,“ vysvetlil nám moderátor, ktorý nenechal nič na náhodu.

Obrovským prekvapením bola aj moderátorka Jasmina Alagič. Tá ešte pred spustením zábavnej relácie vyhlásila, že spievať nevie.

„Ubezpečujem vás, že spievať vie. Videli sme ju na skúškach, ako to tam rozbalila, a skoro sme odpadli,“ vyhlásila krátko pred prenosom jej súperka Mária Bartalos a po odvysielaní prvého kola je nám jasné, že vonkoncom nepreháňala.

Špeciálnym hosťom večera boli Oteckovia Ján Koleník, Vlado Kobielsky, Marek Fašiang a Filip Tůma ako legendárni Chrobáci. 10 fotografií v galérii Špeciálnym hosťom večera boli Oteckovia Ján Koleník, Vlado Kobielsky, Marek Fašiang a Filip Tůma ako legendárni Chrobáci. Zdroj: TV Markíza

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×