Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Banská Bystrica mala mať parkovací dom, namiesto toho má roky burinu. Developerská spoločnosť je v konkurze

14.09.2018 (36/2018) Mal tu vyrásť moderný parkovací dom, namiesto neho prekvitá predbanskobystrickým Mestským úradom burina. Lukratívny pozemok uviazol v konkurznom konaní a jeho ďalší osud je neistý.
Banská Bystrica mala mať parkovací dom, namiesto toho má roky burinu. Developerská spoločnosť je v konkurze
4 fotografie v galérii
Centrum Banskej Bystrice už niekoľko rokov hyzdí plocha zarastená burinou. A čo je ešte...
Autor fotografie: Martin Mázor

Nielen miestni krútia hlavami nad tým, čo zostalo z veľkolepých plánov výstavby moderného parkovacieho domu s 211 miestami, administratívnymi a obchodnými priestormi. Priamo v centre Banskej Bystrice stále zíva len prázdna oplotená plocha, ktorá si vyslúžila nelichotivú prezývku jama.

Doteraz nedokončený developerský projekt spoločnosti VAV Invest sa začal v roku 2013. Parkovací dom mal podľa pôvodných plánov slúžiť už na jeseň 2014, potom sa jeho dokončenie posunulo na záver nasledujúceho roka.

V januári 2016 sa však spoločnosť VAV Invest dostala do konkurzu a projekt nadobro zamrzol. Pôvodné parkovisko pre 87 áut je jedným z najväčších strašiakov mesta a jeho vedenie sa môže starať maximálne o to, aby sa nepremenilo na neprehľadnú džungľu.

Jeden z mála

Pavol Katreniak bol jedným z troch poslancov, ktorí na zasadnutí mestského zastupiteľstva v novembri 2006 hlasovali proti odpredaju pozemku jeho prvému majiteľovi – spoločnosti Proxima Real.

„Od začiatku som považoval predaj takéhoto majetku pred budovou Mestské­ho úradu v centre Banskej Bystrice za nezmysel a nerozumný krok, veď kto už by si predal pozemok pred vlastným domom? V jeho blízkosti je navyše dodnes fungujúca poli­klinika, parkovisko by teda malo slúžiť pre všetkých,“ dodáva.

Podmienkou na výstavbu parkovacieho domu však nebolo iba odsúhlasenie predaja pozemku, ale aj vykonanie zmien a dopln­kov územného plánu.

„Keď v tom období nastúpil po Jánovi Králikovi nový primátor Ivan Saktor, aj on, podobne ako jeho predchodca, mal možnosť vec zvrátiť.

Ako vtedajší predseda poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva som Ivanovi Saktorovi s týmto cieľom poslal oficiálny list so žiadosťou, nech pozastaví výkon uznesenia Zmeny a doplnky územného plánu Centrálnej mestskej zóny Námestie slobody – 1. časť, lenže, bohužiaľ, neurobil to. A to ešte nikto nemohol tušiť, ako celá výstavba parkovacieho domu dopadne,“ pripomína Pavol Katreniak dnešnú zúfalú situáciu, ktorá stále nemá riešenie.

Takto mal vyzerať parkovací dom na Námestí slobody. Z plánov zostali iba vizualizácie. 4 fotografie v galérii Takto mal vyzerať parkovací dom na Námestí slobody. Z plánov zostali iba vizualizácie. Zdroj: VAV Invest

Aspoň vyčistiť

Namiesto komfortného parkovania pod strechou tak v opustenej jame pred mestským úradom musia riešiť odstraňovanie náletových drevín, inváznych rastlín. Okrem toho inicioval Pavol Katreniak aj výmenu nepriehľadného plota okolo nej, lebo na rušnej križovatke hrozili kolízie.

Priamo pred hlavným vchodom do úradu pribudli veľké kvetináče, aby nadivoko parkujúce autá nebránili prechodu ľudí po chodníku.

„Riešenie? Keď už raz mesto pozemok predalo, bude to veľmi zložité. Súčasnému primátorovi Jánovi Noskovi slúži ku cti, že sa snažil s problémom pohnúť. Ako sa však ukázalo, tak bezvýsledne, jeho iniciatíva rýchlo zhasla.

Bolo by dobré pozrieť sa na skutkový právny stav. Ak predsa len existuje cesta, ako vec napraviť, treba sa o to pokúsiť. Trebárs aj formou verejného protestu, keďže ide o záujem nás všetkých. Ak by sa naskytla možnosť pozemok spätne odkúpiť, trebárs aj za primerane vyššiu cenu oproti tej pôvodnej, hlasoval by som za,“ ubezpečuje Pavol Katreniak.

Mesto nemá páky

Súčasné vedenie Mesta Banská Bystrica vo svojom vyjadrení len zhrnulo už známu genézu problému a zopakovalo, že na jeho riešenie nemá žiadne páky.

„Žiaľ, mesto už tento priestor nevlastní a ide o súkromný majetok súkromnej spoločnosti, ktorá je dlhodobo v konkurze. Predaj pozemku pri MsÚ bol schválený ešte v roku 2006 vtedajším vedením mesta a poslancami mestského zastupiteľstva.

Pozemok odkúpila od mesta spoločnosť Proxima Real, s. r. o., neskôr skupina VAV Invest, s. r. o., s cieľom vybudovať v danej lokalite polyfunkčný parkovací dom. Tento zámer však nebol nikdy zrealizovaný a spoločnosť skončila v konkurze.

Primátor Ján Nosko krátko po zvolení do funkcie primátora pred štyrmi rokmi inicioval s majiteľom pozemku sériu stretnutí, na ktorých ho konateľ spoločnosti ubezpečil, že tento problém bude v krátkom čase vyriešený. K naplneniu jeho sľubov nedošlo ani raz.

Keďže sa banky nestotožnili s predloženým reštrukturalizačným plánom úpadcu, rozhodli o vyhlásení konkurzu na úpadcu, pričom celú vec má v súčasnosti v rukách konkurzný správca a veritelia. Mesto nemá žiadnu právnu a ani vecnú možnosť akokoľvek do týchto zákonom upravených procesov zasiahnuť,“ informovala nás hovorkyňa Zdenka Marhefková.

Podobný problém nastal aj v susednom Zvolene, kde developer VAV Invest nedokončil II. etapu výstavby obchodného centra Europa. Tam, kde mala stáť jeho druhá časť, je dodnes len prázdna plocha.

Zvolenské mestské zastupiteľstvo schválilo aspoň to, že v prípade dražby môže mesto pozemok spätne odkúpiť až za vyše dvojnásobok sumy, za ktorú ho predalo.

Poslanec Pavol Katreniak bol od začiatku proti predaju pozemku. 4 fotografie v galérii Poslanec Pavol Katreniak bol od začiatku proti predaju pozemku. Zdroj: Martin Mázor

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×