Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Metlobalový turnaj na Slovensku pritiahol fanúšikov Harryho Pottera: vybíjaná, ragby a naháňačka v jednom!

01.09.2018 (35/2018) Neskúsený divák má problém sledovať lopty, hráčov s čelenkami a upratať si v hlave, čo sa vlastne deje na oválnom ihrisku. Metlobal je inšpirovaný knihami J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi.
Metlobalový turnaj na Slovensku pritiahol fanúšikov Harryho Pottera: vybíjaná, ragby a naháňačka v jednom!
11 fotografií v galérii
Odrážač s čiernou čelenkou vybíja súperových hráčov.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Obyčajní pozemšťania nedokážu lietať na metlách a zlatá strela sa len tak sama od seba vo vzduchu neudrží. Po zreálnení možností zostali z metiel iba metrové rúčky z nich a zlatú strelu má v ponožke pripnutú suchým zipsom nestranný nosič v žltých šortkách. Kto nečítal knihy, má oveľa väčší problém pochopiť a sledovať hru ako ten, kto ich čítal.

Metlobal vznikol v roku 2005 na Middlebury College v Middlebury vo Vermonte. Uviesť ho do reálneho sveta sa rozhodli Xander Manshel a Alex Benepe, ktorý sa neskôr stal prvým metlobalovým komisárom. Už v roku 2007 usporiadali prvé majstrovstvá sveta.

V polovici augusta toho roku sa významné stretnutie dostalo aj k nám. Jediný slovenský metlobalový tím Pressburg Phantoms z Bratislavy zorganizoval prvý ročník metlobalového turnaja Broomtislava.

Súťažilo 8 tímov zo šiestich krajín. Športový areál Pavla Gleska pri Mladej garde obsadilo viac než 150 hráčov.

Jediný náš tím

Prvý slovenský klub Pressburg Phantoms pôsobí v Bratislave od roku 2015. Pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných turnajov. V apríli toho roku bol na najväčšom európskom stretnutí v Nemecku a v júli na majstrovstvách sveta.

Hana Boskovičová je hviezda slovenského tímu. 11 fotografií v galérii Hana Boskovičová je hviezda slovenského tímu. Zdroj: Vladimír Kampf

Vášnivá hráčka nášho tímu Hana Boskovičová (26) o sebe tvrdí, že je v slovenskom klube výnimka, pretože sa o tomto športe dozvedela krátko po jeho vzniku.

„V Európe v tom čase ešte nebol žiadny tím,“ spomína. „Privítala som, keď sa aj na našom kontinente objavili prvé družstvá. Vtedy ľuďom napadlo, že by bolo dobré založiť metlobalový tím aj na Slovensku, lebo už bolo proti komu hrať.“

Okrem bratislavského klubu vznikol aj košický Cassovia Crows. Tí nedostatok hráčov nezvládli a dnes nefungujú. „Ak by sa našiel ďalší tím, budeme sa ho snažiť čo najviac podporiť,“ sľubuje Hana.

Pressburg Phantoms dúfajú, že im turnaj pomôže získať nových hráčov a prispeje k vzniku ďalších klubov na Slovensku.

Zatiaľ našich na turnaji Broomtislava podporili zahraniční hráči. „Aj my máme veľa hráčov v zahraničí. Buď tam študujú, alebo pracujú a tiež hrajú v miestnych tímoch,“ vysvetľuje. „Odhadujeme, že u nás a vo svete pôsobí do 50 slovenských hráčov.“

Pohlavie neriešia

Podľa skúsenej hráčky Boskovičovej je metlobal úplne iný šport ako ostatné. Baví ju najmä jeho dynamika.

„Už len to, že sa hrá s piatimi loptami, ho robí netradičným. Na ihrisku treba sledovať veľa vecí naraz, tím musí byť zohratý. Ak urobí chybu jeden, ovplyvní to ďalších hráčov. Sú to vlastne tri hry v jedom: vybíjaná, ragby a naháňačka. Všetky sa navzájom ovplyvňujú. Práve z týchto športov máme hráčov. Sú medzi nami aj takí, ktorí robili bojové športy.“

Zavše vyzerá hra trocha zvláštne... 11 fotografií v galérii Zavše vyzerá hra trocha zvláštne... Zdroj: Vladimír Kampf

Strety na ihrisku sú občas tvrdé. „Nie je to však až taký tvrdý šport ako ragby. Kontakt a forma útoku sú presne stanovené. Útočiť sa smie iba spredu pod úroveň ramien a nad úroveň kolien. Samozrejme, ako ku každému športu, aj k metlobalu patria úrazy. Najčastejšie máme vyvrtnuté členky a v najhoršom to môže byť zlomenina.“

Metlobal je od začiatku zmiešaný kontaktný šport, v niečom odlišný od toho z kníh. Nedá sa pri ňom lietať na metlách, no hráči si musia strčiť rúčku metly medzi nohy a utekať s ňou. Na prvý pohľad to vyzerá smiešne, miestami až vulgárne, ale o zábavu je postarané.

Hana je fanúšikom Harryho Pottera, hovorí však, že medzi hráčmi a priaznivcami sú i takí, ktorí slávneho knižného hrdinu nemusia.

„Zvláštnosťou metlobalu je, že je to genderový šport. Hrajú ho muži a ženy spoločne. Ak sa niekto identifikuje ako LGBTI, tak s nami má možnosť hrať bez toho, aby ho niekto niekam pohlavne zaraďoval či nejako riešil.“

Kopa rozhodcov

Pravidlá upravuje Medzinárodná metlobalová asociácia, terminológia uprednostňuje anglické názvoslovie. Raz za dva roky vychádzajú upravené pravidlá hry.

„Za posledné obdobie sa toho veľa nezmenilo,“ hovorí Hana. „Sú to skôr technické veci ako vážnejší zásah do pravidiel. Ľudia sa nás niekedy pýtajú, že čo ak sa podarí vyrobiť naozajstnú lietajúcu metlu alebo aspoň mať zlatú strelu ako lietajúcu loptičku? Tento šport sa už tak vzdialil od Harryho Pottera, že už by sa to asi nemenilo,“ mieni.

Najčastejšie zranenia pri metlobale sú vyvrtnuté členky. 11 fotografií v galérii Najčastejšie zranenia pri metlobale sú vyvrtnuté členky. Zdroj: Vladimír Kampf

Oválnym ihriskom s tromi obručami v rôznych výškach na oboch stranách pobehujú dva tímy. Cieľom hry je dať čo najviac gólov cez obruče až do chytenia zlatej strely.

Metla je hendikep pre hráčov, ktorí si ju musia počas celého zápasu držať medzi nohami. Dnes sa metly scvrkli na rúrky dlhé približne 1 meter so zaoblenými alebo zmäkčenými koncami.

Pozície hráčov označujú farebné čelenky. Na ihrisku môže mať tím maximálne 4 hráčov rovnakého pohlavia. Hráč smie hrať iba s loptou určenou jeho pozícii a nesmie zísť z metly. Ak zíde z metly alebo ho vybije „vybíjač“, musí pustiť loptu a dotknúť sa obruče na svojej strane. Až potom môže nasadnúť na metlu a vrátiť sa do hry.

Tím tvoria traja „triafači“ s bielymi čelenkami, ktorých úlohou je skórovať. Dvaja „odrážači“ s čiernymi čelenkami vybíjajú súperových hráčov, a tak bránia obruče. Strážca so zelenou čelenkou rozohráva hru a bráni obruče. Stíhač so žltou čelenkou sa po nástupe nosiča v 18. minúte zápasu snaží zmocniť zlatej strely a ukončiť tak zápas.

Aby toho nebolo málo, po hracej ploche pobehujú aj rozhodcovia. Okrem hlavného rozhodcu dvaja pomocní, ktorí sledujú fauly a vybíjanie hráčov, dvaja strážiaci góly a jeden, ktorý má na starosti dohľad nad chytaním zlatej strely.

V krajinách, kde metlobal žije oveľa viac, už začali organizovať aj detské ligy. Pravidlá pre deti sú zjemnené.

Obrana obručí. 11 fotografií v galérii Obrana obručí. Zdroj: Vladimír Kampf

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×