Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel začal piť a rozpredávať majetok kvôli hazardu. Je nejaká možnosť, ako majetok ochrániť?

30.08.2018 (25/2018) Základná zásada hovorí, že k zrušeniu BSM dochádza zánikom manželstva.
Manžel začal piť a rozpredávať majetok kvôli hazardu. Je nejaká možnosť, ako majetok ochrániť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S manželom sme svoji už 9 rokov, vždy bolo všetko v poriadku, no posledný rok a pol začal veľa piť a míňať peniaze na automaty. Vážnosť situácie som si uvedomila až nedávno, keď začal z domu odnášať cenné veci, ktoré následne predal a peniaze minul na hazard. Takýmto štýlom onedlho prídeme o celý majetok. Je nejaká možnosť, ako majetok ochrániť?

Ľubica

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Občiansky zákonník vám poskytuje možnosť domáhať sa ochrany svojho majetku, a to prostredníctvom inštitútu zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) za trvania manželstva. Základná zásada hovorí, že k zrušeniu BSM dochádza zánikom manželstva. Ak však existujú závažné dôvody, najmä ak by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom, môže súd BSM zrušiť aj za trvania manželstva, avšak len na základe návrhu jedného z manželov.

Zákon výslovne nestanovuje, čo možno rozumieť pod situáciou, že by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom. Možno však predpokladať, že okolnosť, tak ako ju popisujete vy, teda nehospodárne nakladanie s majetkom v kombinácii s nadmerným požívaním alkoholických nápojov, rozpredávanie vecí, a tým aj ohrozenie rodiny by pod túto situáciu mohla byť subsumovaná. Súd bude po podaní návrhu posudzovať všetky okolnosti a či dôjde, alebo nedôjde k zrušeniu BSM, bude závisieť od jeho úvahy, teda na zrušenie nemáte zo zákona právny nárok. Ak súd vaše BSM zruší, každý budete nadobúdať veci do svojho výlučného vlastníctva. Súdny poplatok za žalobu na zrušenie BSM je v súčasnosti vo výške 165,50 eura.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Gaštanovo-cibuľový chlieb
Život sa na Ples v opere pozrel očami porotcu nákupných maniačok Michala Saba: Toto sú naše favoritky!
Lode, ktoré poslal Dunaj „ku dnu“: Prečo sa potopila bratislavská plávajúca reštaurácia?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×