Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rečiam o tom, že si domov nesie ducha, neverila. Všetko sa začalo, keď položila urnu do spálne

13.08.2018 (30/2018) Zhaslo mi svetlo a opäť sa rozsvietilo. Vypla sa mi televízia, hoci som sa ovládača ani nedotkla.
Rečiam o tom, že si domov nesie ducha, neverila. Všetko sa začalo, keď položila urnu do spálne
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Denne som sa otcovi prihovárala a vyrozprávala mu obsah dňa. To mi zostalo ešte z dní, keď tu bol a tešil sa môjmu návratu z práce. Hoci som bola unavená, obyčajne som si k nemu na chvíľu sadla a rozprávali sme sa. Hovoril, že môj hlas je preňho čosi ako terapia.

Bola som jeho obľúbená dcéra a mali sme k sebe blízko. Keď som už bola dospelá, povedal mi na veci svoj názor, no nepresadzoval ho. Dal mi možnosť voľby. Milovala som ho. Nielen preto, že bol môj otec, ale aj preto, aký bol. Ochorel a prijal to s pokorou. Tušil, že dni života má zrátané, no nenadával. Len si želal, aby to netrvalo dlho. Splnilo sa mu to a podľa želania skončil v krematóriu.

V byte zostalo prázdno, nevedela som si na to zvyknúť. Veď som tu s otcom žila vyše päť rokov! Keď som si prevzala urnu, postavila som ju v spálni na skrinku. Kolegyňa ma varovala, že som ju mala čo najskôr uložiť do hrobu. Nebožtíkom sa vraj také niečo obyčajne nepáči a ich duch začne robiť zle.

Krútila som hlavou, že to mi nehrozí. Veď s otcom som mala perfektný vzťah. A vtedy sa začali moje rozhovory s mŕtvym. Pozerala som sa pritom na skrinku s urnou a rozprávala som. Povedala som si, že len čo sa mi v robote trochu uvoľnia ruky, tak vybavím obrad uloženia do maminho hrobu.

Dni leteli a stále som akosi nemala čas. Lenže začali sa diať čudné veci. Z ničoho nič mi zhaslo v kuchyni svetlo. Žiarovka dobrá, poistky v poriadku. Potom sa mi vypol televízor a znova naštartoval. Bolo mi to čudné. Žeby technika, kolísavý prúd v sieti? Alebo má kolegyňa pravdu a začal ma navštevovať otcov duch? Uložila som urnu tam, kde patrí a mám pokoj. No v byte mi chýba...

 

Ako prvá Slovenka v UNESCO spolurozhoduje o kultúrnom dedičstve: Či chceme, alebo nie, trocha nám trčí slama z čižiem
Grilované kuracie krídelká
S dávnym priateľom sa stretli v nemocnici. Jeho obraz spadol presne vtedy, keď sa to stalo!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×