Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Okrídlené autá už nie sú sci-fi víziou budúcnosti. V Nemecku majú premávať lietajúce taxíky

10.08.2018 (32/2018) Okrídlené autá vo vzduchu, to už zďaleka nie je iba fenomén zo žánru sci-fi. Ľudia alebo tovar by sa takto mali premiestňovať už do niekoľkých rokov.
Okrídlené autá už nie sú sci-fi víziou budúcnosti. V Nemecku majú premávať lietajúce taxíky
3 fotografie v galérii
Angela Merkel s automobilkou Audi a výrobcom lietadiel Airbus podpísali zámer...
Autor fotografie: Getty Images

Skutočnosť, že tento spôsob dopravy už doslova klope na dvere a stáva sa mimoriadne perspektívnym biznisom, potvrdzuje aj jún tohto roka.

Nemecká kancelárka Angela Merkel vtedy spolu s predstaviteľmi automobilky Audi a výrobcom lietadiel Airbus podpísali zámer na vytvorenie siete lietajúcich taxi v meste Ingolstadt, kde sídli známy výrobca značky so štyrmi prepojenými kruhmi.

Vzdušné taxíky by mali uľahčiť preťaženej premávke a zároveň predstavujú novú víziu dopravy.

„Je to obrovská príležitosť pre firmy a start-upy, ktoré už na potrebných technológiách pracujú,“ povedal nemecký minister dopravy Andreas Scheuer.

Už aj Rolls Royce, Porsche, NASA

Využitie lietajúcich áut bude, samozrejme, oveľa širšie, či už na bežnú prepravu, alebo pre záchranné zložky. Britská automobilka Rolls Royce, známa predovšetkým výrobou luxusných modelov, sa do tejto výzvy zapojila tiež – konkrétne projektom eVTOL (Electric Vertikal Take-Off and Landing).

Stroj pre päť osôb s krídlami schopnými otočiť sa až o 90 stupňov zvládne aj kolmé štarty a pristávania podobne ako helikoptéra. Tento kvázi nadrozmerný dron, využívajúci okrem elektrického pohonu plynové turbíny, má v tichosti lietať rýchlosťou až 400 km/h a s doletom 800 kilometrov.

Na vývoji pracujú ďalší veľkí hráči, napríklad automobilka Porsche alebo NASA, ktorá pripravuje plán lietajúcich taxi nad americkými mestami.

Model automobilky PAL-V je pripravený pre masovú výrobu. 3 fotografie v galérii Model automobilky PAL-V je pripravený pre masovú výrobu. Zdroj: Getty Images

Koncom minulého roka predstavili návrh mestskej vzdušnej mobility pre osobné a nákladné vzdušné autá s doručovaním malých balíkov a ďalších služieb pomocou bezpilotných systémov.

NASA sa dohodla na spolupráci so spoločnosťou Uber, ktorá verí, že do roku 2023 už bude súčasná vízia v plnej prevádzke.

Bude stíhať legislatíva?

Na tohoročnom autosalóne v Ženeve sa predstavilo vôbec prvé lietajúce auto, ktoré si možno kúpiť. Holandská firma PAL-V chce rozbehnúť dodávky od budúceho roka, keď model získa bezpečnostný certifikát.

Pri základnej cene takmer 300 000 eur rozhodne nejde o lacný špás, na druhej strane k tomu zákazník získa ako bonus letecký výcvik.

Hoci budú lietajúce autá v prvej etape svojej existencie výsadou pre bohatších, je zrejme len otázkou času, kedy sa tento dopravný prostriedok stane dostupným pre širšie vrstvy.

S rýchlym technologickým vývojom by však mala držať krok aj legislatíva. Vytvoriť dobre fungujúci zákon pre takúto prepravu bude zrejme ešte oveľa zložitejšie ako v prípade autonómnych vozidiel bez šoférov.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×